اخبار

4 نمایش در دومین روز برگزاری جشنواره تئاتر کُردی در سقز بر روی صحنه رفت

چهار نمایش حاصل کار هنرمندان سه استان کشور در دومین روز از جشنواره تئاتر کُردی سقز در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.
4 نمایش در دومین روز برگزاری جشنواره تئاتر کُردی در سقز بر روی صحنه رفت

چهار نمایش حاصل کار هنرمندان سه استان کشور در دومین روز از جشنواره تئاتر کُردی سقز در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، علی اکبر ورمقانی فرماندار سقز و معاونان وی ضمن دیدار با داوران جشنواره از جمله دکتر قطب الدین صادقی برای اجرای نمایش له پشت درگا در سالن اجرای نمایش ها حاضر شدند.

نمایش دیل کراوه کان به کارگردانی محمد امین کهنه پوشی از مریوان، درویش عودی به کارگردانی رسول بانگین از ارومیه، له پشت درگا به کارگردانی رحیم عبدالرحیم زاده از بوکان و نمایش خیال به کارگردانی سعید پاکزاد از پاوه به روی صحنه رفتند.
نمایش دیل کراوه کان بر گرفته از داستان مشهور حصار و سگ های پدرم شیرزاد حسن بود که براساس آن پدری ستمگر و مستبد، حصاری برای کودکان خود ساخته و بر آنان حکومت می کرد.
درویش عودی هم داستان پهلوانی نامی کُرد بود که عاشق دختر پادشاه می شود و در این راه خود و برادرش کشته می شوند.
در نمایش خیال هم زنی حامله همراه شوهر خود در یک شب سرد زمستانی وارد مسیری صعب العبور می شود و اتفاقاتی برای آنان رخ می دهد.
نمایش له پشت درگا نیز داستان سربازانی است که از جنگ برگشته اند غافل از اینکه وضع موجود با موقع رفتن آنان به جنگ متفاوت شده است.
استقبال مردم با وجود سرمای چند درجه زیر صفر سقز در روز دوم به مراتب چشمگیرتر از روز اول جشنواره بود به نحوی که در اجرای سوم تعداد زیادی از مردم نتوانستند به سالن راه یابند.
برگزاری کارگاه آموزش عکاسی تئاتر توسط بهروز اسراری و نقد نمایش های اجرا شده از برنامه های جنبی دومین روز از برگزاری این رویداد فرهنگی هنری بود.
در سومین روز از برگزاری این رویداد فرهنگی و هنری، نمایش مردووه بی کفنه کان از مریوان به کارگردانی فاتح باد پروا، کارگاه آموزش بازیگری توسط پرستو گلستانی، نمایش سه رده می بی تاوانی از مهاباد اثر امید خاکپور، نمایش امپراتور و آنجلو از تهران به کارگردانی دنیا گفتاری و تئاتر زه ماوه نی خوین از سقز اثر پرویز احمدی به روی صحنه خواهند رفت.
همچنین در چهارمین روز از جشنواره نمایش پانکیه کان از سنندج به کارگردانی حسن ترقی، کارگاه آموزشی تئاتر شورایی توسط علی ظفر قهرمانی نژاد و تئاتر په ریخان از تهران اثر منصور حسین زاده نمایش داده خواهند شد.
مراسم اختتامیه نیز با حضور مسئولان و هنرمندان در روز یکشنبه 19 آذر ساعت 21 برگزار می شود و از نفرات و گروه های برتر تقدیر خواهد شد.
بر اساس فراخوان به گروه های راه یافته به بخش مسابقه جشنواره با نظر کارشناسی حداقل 10 میلیون ریال و حداکثر 25 میلیون ریال جایزه تعلق خواهد گرفت.
نگاه ویژه به شعار سال (اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال) و توجه ویژه به زبان کُردی و مفاهیم فرهنگ کهن کُردستان با رویکردی خلاقانه و نو، باز آفرینی آیین ها، رسوم و سنت های کُردها در قالب نمایش، نگاه هنرمندانه و تحلیلی به مسائل اجتماعی روز بویژه مسائل خانواده، جوانان و طلاق و مبارزه با مصرف مواد مخدر و ارائه نمایش هایی در جهت نفی خشونت و جنگ طلبی در حمایت از گسترش صلح جهانی از محورهای مورد تاکید این جشنواره است.
این جشنواره توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، فرمانداری سقز، شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز در راستای ارتقا، تشویق و ترویج هنر نمایش در جامعه با تاکید بر تولید نمایش هایی مبتنی بر فرهنگ کردستان در حال برگزاری است.
جشنواره تئاتر کُردی از سال 78 به مدت شش سال متوالی برگزار شد اما بدلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از شش دوره متوقف شد و دوباره از سال 87 برگزاری آن از سر گرفته شد و تا سال 90 به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.
این جشنواره در سال های 91 و 92 برگزار نشد و از 93 دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال 94 نیز دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور 12 گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از 15 تا 19 شهریور در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برگزار شد.

بازدید [ 623 ]