اخبار

20 مدرسه در روستاهای سقز و یک مدرسه 12 کلاسه در این شهر ساخته می شود

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور گفت: تعداد 20 مدرسه در روستاهای سقز و یک مدرسه 12 کلاسه در این شهر ساخته می شود.
20 مدرسه در روستاهای سقز و یک مدرسه 12 کلاسه در این شهر ساخته می شود
به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، محمد تقی نظر پور شامگاه سه شنبه در نشستی در فرمانداری سقز افزود: ساخت این مدارس شامل 10 باب مدرسه یک کلاسه و 2 کلاسه در بخش های زیویه و امام تحت نظر اداره آموزش و پرورش منطقه زیویه سقز و 10 باب مدرسه یک کلاسه در بخش های مرکزی و سرشیو تحت نظر آموزش و پرورش شهرستان سقز است.
وی اضافه کرد: همچنین مدرسه های نیمه کاره صالح آباد و 12 کلاسه نمونه الزهرای سقز تکمیل می شود.
وی با اشاره به ساخت نامناسب فضاهای آموزشی و بیان اینکه  در حال حاضر 48 مدرسه ماندگار در کشور وجود دارد، پیشنهاد داد: نگهداری مدارس خیر ساز به خیران واگذار شود.
او با اشاره به کمبود اعتبار عمرانی برای ساخت فضاهای آموزشی و با بیان اینکه تغییر کاربری فضاهای آموزشی در قانون بودجه سال 96 پیش بینی شده است، گفت: از محل فروش زمین های این فضاهای آموزشی می توان برای امر مدرسه سازی استفاده کرد.
نظر پور با بیان اینکه وجود فضای مناسب با پیشرفت دانش آموزان رابطه مستقیم دارد، اظهار کرد: استان یزد دارای بیشترین فضای آموزشی نسبت به سرانه دانش آموزی است و در آزمون های کنکور هم دانش آموزان  این استان هر سال با رتبه های خوبی وارد مراکز دانشگاهی می شوند.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور در ادامه، تعامل خیران، سازمان نوسازی، آموزش و پرورش و مدیران استانی برای ساخت مدارس و استفاده از هم افزایی برای آماده سازی زیرساخت های آموزشی را بسیار با اهمیت توصیف کرد.
معاون وزیر آموزش و پرورش: ساخت 25 هزار کلاس درس در مسکن مهر جزو برنامه دولت است
معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور همچنین با اشاره به کمبود 25 هزار کلاس درس در مسکن های مهر ، گفت: دولت تدبیر و امید در سال 97 ردیف اختصاصی بودجه برای رفع این مشکل در نظر گرفته است.
محمد تقی نظر پور افزود: اختصاص این بودجه بر اساس ضرورت و نامه ای بوده که وزیران آموزش و پرورش و راه شهرسازی به ریاست جمهوری نوشته اند.
وی با بیان  اینکه، ساخت فضاهای آموزشی مسکن های مهر در تعهدات آموزش و پرورش نیست بلکه مربوط به کسانی است که مسکن های مهر را ساختند، اضافه کرد:با وزارت راه وشهرسازی و خیران نشست هایی برگزار شده است که بخشی از کمبودهای فضای های مسکن های مهر تکمیل شود.
او با اشاره به اینکه کشور با کمبود  27 هزار کلاس درس دیگر نیز غیر از مسکن های مواجه است، عنوان کرد: در سال 96 از محل  اعتبارهای متفرقه و به همت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور،  خیران و وزارتخانه های راه وشهرسازی و آموزش و پرورش بخشی از کمبود فضای آموزشی کشور جبران می شود.
نظر پور، ساخت، نوسازی و بهسازی سرویس های بهداشتی مدارس را از دغدغه های اصلی سازمان نوسازی مدارس برشمرد و گفت: 180 تا 200 میلیارد ریال برای این امر در سراسر کشور اعتبار پیش بینی شده است.
فرماندار سقز هم گفت: در دولت تدبیر و امید 14 مدرسه در روستاهای بخش های زیویه و امام و 12 مدرسه در بخش های مرکزی و سرشیو توسط خیران ساخته وبا کمک شورا و شهرداری حیاط بیش از 10 مدرسه آسفالت شده است و از همت خیران مدرسه ساز برای هوشمند سازی و تعمیرات جزیی مدارس هم استفاده خواهد شد.
علی اکبر ورمقانی با اشاره به به محدودیت منابع مالی دولت در ساخت فضاهای آموزشی از  رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور درخواست کرد خیران بزرگ کشور را برای ساخت مدرسه به شهرستان سقز هدایت کنند.
وی بابیان اینکه،  مردم شهرستان سقز مردم قدر شناسی هستند اظهار امیدواری کرد که  با ساخت مدارس 20 گانه و 3مدرسه شهر سقز نام دکتر نظری پور درتاریخ سقز ماندگار بماند.
نماینده مردم شهرستان های سقز وبانه در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه باید به ازای هر 200 واحد مسکونی یک مدرسه ساخته شود، اظهار کرد: در حال حاضر مسکن مهر 1100 واحدی جاقل سقز فاقد فضای آموزی است.
محسن بیگلری،  پیشنهاد داد تا وزارت راه وشهرسازی از محل فروش زمین های خود نسبت  به ساخت مدارس در مسکن های مهر اقدام کند.
وی با بیان اینکه وجود مدارس تخریبی در شهرستان سقز ،  نگران کننده است از قول مساعد معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور برای ساخت و تکمیل مدارس در شهرستان های سقز وبانه تشکر کرد.
او از تلاش خیران سقز و بانه  برای کلنگ زنی 5 مدرسه در یک هفته اخیر در روستاهای این دو شهرستان تشکر و خواستار رعایت عدالت در ساخت مدارس توسط مجمع خیران مدرسه ساز استان کردستان شد.
مدیر آموزش و پرورش سقز هم اظهار کرد: 11 هزار دانش آموز در شهرستان سقز زیر سقف مدارس تخریبی مشغول به تحصیل می شوند که در سال جاری ساخت 4 مدرسه از محل اعتبارات تملک دارایی ها پیش بینی شده است.
محمد برومند، کمبود فضای آموزشی، کمبود تجهیزات اداری و آموزشی و وضع نامناسب کانون های فرهنگی را از مشکلات مدارس بخش های مرکزی و سرشیو سقز برشمرد.
رئیس آموزش و پرورش منطقه زیویه سقز هم گفت: از تعداد 320 کلاس درس در 156 واحد آموزشی بخش های زیویه و امام سقز 40 کلاس درس نیاز به نوسازی دارد و تخریبی است.
خالید علیپور، خواستار توجه به گازرسانی و هوشمند سازی مدارس، در نظر گرفتن اعتبار از محل اعتبارات نفت و گاز و ملی برای ساخت مدارس در شهرستان ها شد.


بازدید [ 152 ]