اخبار

مدیرکل دیوان محاسبات:

نبود کارشناس حقوقی توانمند از بزرگترین مشکلات ساختار اداری در کردستان است

مدیرکل دیوان محاسبات کردستان گفت: نبود کارشناس حقوقی توانمند در ادارات از بزرگترین مشکلات ساختار اداری در استان است.
 نبود کارشناس حقوقی توانمند از بزرگترین مشکلات ساختار اداری در کردستان است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، مراد محمدی روز دوشنبه در چهارمین جلسه شورای اداری سقز در سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور این شهر برگزار شد، افزود: نداشتن کارشناس حقوقی توانمندباعث شده که در  70 درصد دعواهای حقوقی له یا علیه دولت رای به ضرر دولت صادر شود .
در این جلسه که با محوریت کارگاه آموزشی پیشگیری برای حفظ سلامت اداری برگزار شد، وی  اضافه کرد: عدم واریز درآمد به حساب خزانه، وجود حساب های غیرمجاز، عدم ثبت معاملات در سامانه الکترونیک دولت و عدم توانایی در اجرای طرح های عمرانی توسط برخی از ادارات کل ، از عمده ترین تخلفات اداری در استان کردستان است.
او با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری( مدظله العالی) پیرامون رعایت قانون گفت: یکی از معروف های بزرگ، رعایت قانون و مقررات است و بی توجهی به قانون و عدم رعایت آن از منکرات بزرگ است که متاسفانه، عدم آشنایی مدیران با قوانین و مقررات از  دیگر دلایل تخلف مدیران در استان کردستان است.
 مدیرکل دیوان محاسبات کردستان ادامه داد: مدیران باید بر قانون اشراف کامل داشته باشند و بندهای 598 تا 606 قانون مجازات اسلامی را هفتگی مرور کنند.
وی اظهار کرد: از دیگر دلایل تخلف مدیران در استان کردستان، حساس نبودن به بیت المال  و اموال عمومی و مصلحت اندیشی و ترجیح دادن مصلحت بر قانون است.
محمدی عنوان کرد: دیوان محاسبات ، سازمانی دولتی است که در امور مالی و اداری مستقل و  یکی از نهادهای وابسته به مجلس شورای اسلامی است که وظیفه نظارت بر همه فرایندهای مالی کشور را بر عهده دارد و به عنوان بازوی نظارتی مجلس عمل می‌کند.
او اظهار کرد: این دیوان به همه حساب‌های وزارتخانه، مؤسسات، شرکتهای دولتی و دیگر دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند - به ترتیبی که قانون مقرر می‌دارد - رسیدگی یا حسابرسی می‌کند تا هیچ هزینه‌ای از اعتبارات مصوب تجاوز نکرده باشد و هر وجهی در محل خود به مصرف رسیده باشد.
محمدی عنوان کرد: دیوان محاسبات کشور حساب‌ها و اسناد و مدارک مربوط را برابر قانون جمع‌آوری می‌کند و گزارش تفریغ بودجه هر سال را به انضمام نظارت خود به مجلس شورای اسلامی تسلیم می‌کند.

فرماندار سقز هم اظهار کرد: رعایت قانون و مقررات و حفاظت از بیت المال از بزرگترین معروفات اداری است.
علی اکبر ورمقانی بابیان اینکه امربه معروف ونهی ازمنکر، بزرگترین انگیزه قیام امام حسین (ع) بود، افزود: همه باید برای احیای امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک واجب فراموش شده تلاش کنیم.
وی ادامه داد: ستاد امر به معروف با داشتن 5 معاونت و 14 مدیریت در سطح روستاها با عنوان شورای امر به معروف و در مدارس با عنوان یاد آوران معروف فعال است.
ورمقان یعنوان کرد:کسب علم ودانش، یادگیری مهارت ها،  طراحی ایده و ایده پردازی برای کارآفرینی از معروف های بزرگ است که دانش آموزان نباید از توجه به آن غفلت کنند.بازدید [ 135 ]