اخبار

فرماندار:

سه هزار و 32 بیسواد 15 تا 49 سال در شهرستان سقز وجود دارد

فرماندار سقز گفت: در این شهرستان سه هزار و 32 نفر بیسواد بین سن های 15 تا 49 سال وجود دارد.
 سه  هزار و 32 بیسواد 15 تا 49 سال  در شهرستان سقز وجود دارد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، علی اکبر ورمقانی در پنجمین جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان با بیان اینکه، ریشه کنی بیسوادی نیاز تلاش همگانی است، افزود: باید از تمام ظرفیت ها برای شناسایی و معرفی بیسوادان در سطح شهرستان استفاده کرد.
وی اضافه کرد: دهیاران ، بهورزان و امامان جماعت مساجد روستا از ظرفیت های انسانی مناسب برای شناسایی، معرفی و آموزش بیسوادان محسوب می شوند.
رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان سقز همچنین بر نقش مشارکت های مردمی در اداره مدارس تاکید کرد.
محسن بیگلری، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه مدارس تخریبی زیادی در این دو شهرستان وجود دارد گفت: خیران بانه‌ای تقریبا در هر ماه یک مدرسه می‌سازند و انتظار می‌رود خیران سقزی هم در ساخت مدارس بیش از گذشته همت داشته باشند.
مدیرکل آموزش و پرورش کردستان هم با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از فضا‌های آموزشی استان فرسوده هستند بر همکاری خیران در راستای بازسازی فضا‌های آموزشی و ساخت مدارس تاکید کرد.
رشید قربانی افزود: برای پرداخت بخشی از هزینه های مدارس، 800 مغازه در مدارس استان کردستان در قالب  16 هزار متر مربع زمین ساخته می شود.
وی عنوان کرد: امسال از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان 40 میلیارد ریال برای تجهیز، تعمیر و سامان دهی مدارس استان اختصاص یافته است که این میزان در سال گذشته، 16 میلیارد ریال بود
معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش شهرستان سقز هم کمبود نیرو به ویژه نیرو‌های خدماتی را از مشکلات مدارس برشمرد.
رحمان سیدیان  با اشاره به اهمیت ریشه کنی بیسوادی اظهار کرد:افرادی که یک نفر را با سواد کنند 670 هزار تومان به وی و به سوادآموز 140 هزار تومان پرداخت می شود.
وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در اداره مدارس عنوان کرد: بدون مشارکت های مردمی، آموزش و پرورش، توانایی پرداخت پول آب، برق، گاز مدارس را ندارد.
معاون نهضت سواد آموزی استان کردستان هم گفت: از جمعیت 14 هزار و 685 نفر افراد بیسواد در استان کردستان، 11 هزار و 108 نفر در بین سنین 15 تا 49 سال قرار دارند.
رمضان یوسفی اظهار کرد: در سقز 3 هزار و 32 نفر بیسواد وجود دارد که در بین سن های  15 تا 49 سال قرار دارند و این  شهرستان بعد از سنندج، بیشترین آمار بیسوادی را در استان کردستان دارد.
خالد علیپور، رئیس اداره آموزش و پروش منطقه زیویه سقز هم بابیان اینکه 20 مدرسه این منطقه گازکشی شده است گفت: به دلیل وصل نشدن جریان گاز در این روستاها این مکان های آموزشی از نعمت گاز بی بهره هستند.


بازدید [ 783 ]
برچسب ها