اخبار

تلاش برای اخذ نمایندگی خانه مطبوعات و گشایش دفتر نشریه سوما

گام های جدی اصحاب رسانه شهرستان سقز برای راه اندازی شعبه خانه مطبوعات استان کردستان در سقز و آغاز به کار نشریه فرهنگی سیاسی "سوما" دو اقدام جدید خبرنگاران برای رونق بیشتر فضای رسانه ای در این دیار فرهنگی بود.
 تلاش برای اخذ نمایندگی خانه مطبوعات و گشایش دفتر نشریه سوما

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، سرپرست فرمانداری سقز در آئین گشایش دفتر نشریه" سوما" در این شهرستان، اخذ مجوز در حوزه رسانه و راه اندازی نشریات را اقدامی ارزشمند در راستای توسعه فرهنگی برشمرد.
کامیل کریمیان با اشاره به وجود فعالان رسانه ای توانمند در سقز خواستار تعامل و همکاری آنان برای حفظ نشریات چاپی و رونق بیشتر این رسانه ها شد.
کریمیان همچنین با عنوان اینکه رسانه داری، هنر، صنعت، فن و نیازمند مدیریت رسانه ای بر اساس ویژگی ها و شاخص های دنیای امروزی در عصر ارتباطات است بر تلاش جدی دست اندرکاران " سوما" برای ارتقای جایگاه این نشریه منطقه ای دو زبانه تاکید کرد.
نمایندگی خانه مطبوعات در سقز راه اندازی می شود

مدیر خانه مطبوعات و رسانه های کشور و عضو هیات مدیره خانه مطبوعات این خانه را چتر حمایتی برای روزنامه نگار توصیف و اعلام کرد: در صورتی که 20 نفر خبرنگار در سقز عضو خانه مطبوعات استان کردستان شوند، نمایندگی خانه مطبوعات در این شهرستان راه اندازی می شود.
فردین کمانگر روز دوشنبه در نشست با اصحاب رسانه سقز، نقش رسانه ها و خبرنگاران در اطلاع رسانی و بیان واقعیات جامعه، تبیین ظرفیت ها، نقد امور و ارائه راهکارها برای بسترسازی توسعه استان را بسیار با اهمیت برشمرد.
کمانگر با اشاره به مشکلات پیچیده حوزه رسانه ها و لزوم حرکت در جهت حل این مشکلات و ساماندهی خبرنگاران گفت: خانه مطبوعات، نهادی صنفی فراگیر و غیرانتفاعی است که در راستای دفاع از منافع صنفی و پیگیری مطالبات خبرنگاران گام برداشته است.
وی با اشاره به ضرروت حمایت از این نهاد  غیردولتی اعلام کرد:15 فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه های مطبوعات واگذار می شود و در این راستا، معاونت مطبوعاتی ردیف بودجه اختصاصی برای خانه در نظر خواهد گرفت.
کمانگر بر ضرورت تقویت حوزه رسانه در استان کردستان و  تقویت منابع خبری حرفه ای ، افزایش مطالب تولیدی، رعایت انصاف و دقت، وجدان کاری و توجه به اخلاق حرفه ای توسط خبرنگاران تاکید کرد.
مسئول رسانه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم به ظرفیت های سقز در حوزه رسانه و وجود خبرنگاران تلاشگر در این شهرستان اشاره و گفت: مشکلات و نارسایی هایی در حوزه حمایت از رسانه ها و خبرنگاران وجود دارد که تلاش ما و خانه مطبوعات برنامه ریزی و اقدامات حمایتی برای حل این مشکلات است. 
سید امجد افصحی بیان کرد: سقز اولین شهرستان استان است که بعد از مرکز استان برای راه اندازی نمایندگی خانه مطبوعات درخواست داده است و در این جهت، تلاش و هدف ارشاد، تسهیلگری برای تحقق این خواسته جامعه رسانه ای است. 
هیوا حاجی محمدی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز نیز گزارشی از فعالیت های رسانه ای در این شهرستان ارائه داد و راه اندازی خانه مطبوعات را گامی مهم برای احقاق بخشی از حقوق خبرنگاران و کمک جهت توانمندسازی فعالان این حوزه برشمرد.
روزنامه نگاران در این نشست خواستار برگزاری دوره های روزنامه نگاری چند رسانه ای، حقوق و اقتصاد رسانه ، توجه دولت و روزنامه نگاران به ظرفیت قانونی دسترسی آزاد به اطلاعات، واگذاری تسهیلات اشتغال زا برای تثبیت شغل، ،توجه به خبرنگاران شهرستانی، دعوت از خبرنگاران شهرستانی در زمان برگزاری نشست های مسئولان کشوری در استان و جشنواره های بین المللی و ملی شدند.
عدم امنیت شغلی، ضعف بنیه مالی رسانه ها و عدم حمایت مالی و صنفی از خبرنگاران، نبود بیمه خبرنگاران، دستمزد پایین خبرنگاران حق التحریر، عدم اهتمام برخی مسئولان به مقوله پاسخگویی و نقدپذیری، از دیگر دغدغه های اصحاب رسانه شهرستان سقز بود.

 

بازدید [ 386 ]