اخبار

برگزاری شورای فرهنگ عمومی سقز با محوریت بررسی وجه تسمیه روستاها

شورای فرهنگ عمومی سقز با محوریت بررسی وجه تسمیه روستاهای شهرستان برگزار شد.
 برگزاری شورای فرهنگ عمومی سقز با محوریت بررسی وجه تسمیه روستاها

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، فرماندار سقز اظهارکرد: وجه تسمیه روستاها در سابقه فرهنگی، اجتماعی و تمدن و فرهنگ هر منطقه ریشه دارد.
علی اکبر ورمقانی افزود:باید تحقیقی جامع در مورد وجه تسمیه روستاهای شهرستان سقز در قالب کارپژوهشی و دانشگاهی  و تشکیل کارگروه ویژه متشکل از مردم شناسان، جمعی از فرهیختگان مرتبط با موضوع و استادان دانشگاه انجام شود.
ورمقانی در بخشی دیگر از سخنان خود اقدامات  ساختارشکنانه معاندان جمهوری اسلامی و فتنه گران در چند روز اخیر در کشور را  محکوم و اظهار کرد: دشمن دست از دشمنی با مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی بر نمی دارد و به شکل های مختلف در پی اغتشاش و ایجاد شکاف بین مردم و حاکمیت است.
مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سقز هم با بیان اینکه 28 درصد نام روستاهای شهرستان سقز از زبان ترکی برگرفته شده است ادامه داد: بیش از 50 درصد از نام روستاهای سقز برگرفته از زبان عربی و 22 درصد برگرفته از زبان های کُردی و فارسی است.
حمید گلالی پور اعلام کرد:ساختار برخی از نام های روستاهای شهرستان سقز تغییر یافته است که باید به هویت اصلی خود برگردند.
وی عنوان کرد: انجام تحقیقی کامل و جامع در خصوص وجه تسمیه روستاهای سقز لازم است و در صورتی که شورای فرهنگی عمومی با ماهیت آن موافقت کند، از طریق شورای برنامه ریزی برای اخذ اعتبار اقدام می شود.
نشمیل صادقی از کتابداران شهرستان سقز نیز با اشاره به  کمبود منابع کتابخانه ای در خصوص هویت روستاها و تاریخ سقز اظهار کرد: انجام کارپژوهشی پیرامون روستاهای سقز خلاء اطلاعاتی در این مورد را پر خواهد کرد.
عثمان کریمی از اعضای حقیقی شورای فرهنگ عمومی سقز هم بر ضرورت انجام پژوهش های مردم شناسی در خصوص وجه تسمیه روستاهای سقز ، برگزاری همایش سقز شناسی و ایجاد کرسی های سقز شناسی در دانشگاه تاکید کرد.بازدید [ 483 ]