اخبار

آخرین اقدامات مسکن ملی در کردستان؛ ثبت نام بیش از 19 هزار نفر

گرچه به دلیل شرایط توپولوژی، زمین، پاشنه آشیل اقدام ملی مسکن در کردستان است ولی اقداماتی در این راستا آغاز و در حال انجام است.
 آخرین اقدامات مسکن ملی در کردستان؛ ثبت نام بیش از 19 هزار نفر

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، به نقل از ایرنا، معاون بازآفرینی شهری و مسکن مدیرکل راه و شهرسازی کردستان، گفت: تاکنون اراضی مورد نیاز ۲۰ درصد از این واحدها شامل ۲ هزار و ۳۷۳ واحد در شهرهای بالا و زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت این استان تامین شده که شامل یک هزار و ۶۶ واحد در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفری سنندج، سقز، بانه و مریوان و همچنین یک هزار و ۳۰۷ واحد نیز در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفری قروه، سریش آباد، دهگلان، کامیاران، بیجار و دیواندره است.
مرادی افزود: الان پرونده یک هزار و ۶۶ نفر تشکیل شده و مدارک آنان نیز در سامانه اقدام ملی بارگذاری و روند تخصیص واحد به ۳۵۰ نفر در سنندج، ۳۵ نفر در مریوان، ۴۷ نفر در بانه و ۸۰ نفر در سقز نهایی شده و پرونده این افراد برای بازگشایی حساب به بانک مسکن اعلام شده است.
وی با اشاره به اینکه ثبت نام از متقاضیان اقدام ملی مسکن در این استان طی ۲ مرحله انجام شد گفت: در مرحله اول حدود یک هزار و ۶۶ و در مرحله دوم نیز حدود ۱۸ هزار نفر در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.
او ادامه داد: تخصیص زمین و واحد برای متقاضیان مرحله اول نهایی شده اما با توجه به محدودیت زمین اعطای واحد به ۱۸ هزار متقاضی مرحله دوم براساس قرعه کشی در وزارت راه و شهرسازی تعین می‌شود.
وی در خصوص شرایط پرداخت هزینه واحدها نیز گفت: در طرح اقدام ملی مسکن زمین های احداثی با قیمت کارشناسی روز خریداری شده و متقاضیان نیز باید به این صورت هزینه آن را پرداخت کنند.
مرادی یادآور شد: متقاضیان می توانند با سرمایه گذاری ۴۰ میلیون تومانی در بانک مسکن شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از تسهیلات بانکی ۱۵۰ میلیون تومانی دولت که به منظور حمایت از متقاضیان تخصیص داده شده است استفاده کنند.
وی تاکید کرد: متقاضیان باید در پنج مرحله آورده شخصی خود را پرداخت کننده که شامل ۱۵ درصد در پایان فنداسیون، ۲۵ درصد در مرحله اسکلت و سقف، ۲۵ درصد در مرحله سفت کاری، ۲۰ درصد در مرحله نازک کاری و ۱۵ درصد نیز هنگام تحویل است.
معاون مسکن شهری مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان نیز گفت: ۶ شهر زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت این استان از طرح اقدام ملی مسکن یک هزار و ۳۰۷ واحد سهم دارند که شامل۳۰۳ واحد در کامیاران، ۱۸۳ واحد در دیواندره، ۹۱ واحد در بیجار، ۹۱ واحد در قروه، ۴۶ واحد در دهگلان و ۹ واحد در سریش آباد است.
حامد فیضی پور افزود: اراضی مورد نیاز این طرح‌ در شهرستان‌های مذکور از محل اراضی در اختیار این اداره کل تامین شده اما کمیسیون ماده پنج برخی شهرداری‌ها تاکنون با درخواست این اداره کل موافقت نکرده‌اند.
وی با بیان اینکه تامین اراضی در شهرهای بیجار، کامیاران و دهگلان نهایی شده است، اظهار داشت: بقیه شهرها نیز در صورت موافقت کمیسون‌های ماده پنج نهایی خواهد شد.
مدیر امور شعب بانک مسکن استان کردستان هم گفت: با توجه به اینکه پالایش متقاضیان طرح اقدام ملی، توسط وزارت راه و شهرسازی صورت می‌گیرد در حال حاضر طرح مذکور، در مرحله پالایش متقاضیان است و پس از عملیات پالایش اسامی واجدین شرایط از سوی این وزارت جهت افتتاح حساب در این بانک ارسال می‌شود.
جلال‌الدین سلیمی افزود: افتتاح حساب های ذیربط در ستاد مرکزی بانک به صورت متمرکز و جهت تسهیل در روند اجرای طرح انجام می‌شود که تا کنون چهار هزار و ۹۴۷ فقره حساب بنام متقاضیان طرح در این استان افتتاح شده است.
وی یادآور شد: طبق توافقات به عمل آمده در مرکز استان چهار شعبه و در سایر شهرها حداکثر ۲ شعبه در هر شهرستان عامل پرداخت تسهیلات هستند و در مرحله پالایش و افتتاح حساب و تکمیل موجودی توسط  متقاضیان طرح است.
وی تاکید کرد: واگذای اراضی مازاد دستگاه‌های اجرایی جهت تامین زمین مورد نیاز طرح اقدام ملی جهت کارکنان همان دستگاه، نظارت همه جانبه دستگاه‌های متولی و نظارتی استان ها بر پروژه های در حال ساخت جهت جلوگیری از وقوع تخلفاتی همسان با تخلفات صورت گرفته در پروژه های مسکن مهر از جمله راهکارهای تاثیرگذار در سرعت طرح اقدام ملی مسکن است.
با توجه به اینکه عدم تامین اراضی مناسب، کمبود زیر ساخت‌ها جهت پروژه‌های احداثی، عدم توانائی برخی متقاضیان در خصوص واریز نقدی مابه التفاوت هزینه ساخت واحد و تسهیلات بانکی (با توجه به سطح پایین درآمد مردم منطقه) از عمده ترین چالش‌های طرح اقدام ملی در استان است انتظار می‌رود کارسازی‌های مختلفی از سوی وزارت راه و شهرسازی در برای حمایت از مردم مرز نشین کردستان اندیشیده شود.

بازدید [ 2571 ]