اخبار

یادی از سلطان کلام ایران، ملک الکلام مجدی از هم عصران قائم مقام فراهانی

شهرستان سقز که به شهر فرهنگ و هنر معروف و زبانزد عام وخاص است دارای فرهیختگان و عالمان بزرگی بوده و هست که یادی از این بزرگان، جزو معروفات محسوب می شود.
یادی از سلطان کلام ایران، ملک الکلام مجدی از هم عصران قائم مقام فراهانی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری نقل از ایرنا، یکی از این بزرگان میرزا عبدالمجید متخلص به مجدی و ملقب به ملک الکلام (1305-1230) از سلسله معروف امیر اختیار الدینی است که تا سال 1309 هجری قمری حکومت بانه را در اختیار داشتند.
او هم عصر بزرگانی چون قائم مقام فراهانی و فروغی بوده است و آنها بزرگی وی را بارها ستوده اند و از رفتار، طبع گفتار و تسلطش بر کلام و الفاظ تجلیل کرده اند.
شهرت اصلی این فرهیخته به دلیل استعداد ذاتی در فنون ادب و نویسندگی، نظم و نثر و کتابت و خوشنویسی بوده است که در دوره حکومت های حسنعلی خان امیر نظام گروسی و ابوالقاسم خان ناصر الملک قراگوزلو، ریاست دارالانشای حکومت را به وی واگذار کردند و در این مدت از سوی ناصر الدین شاه، لقب سلطان کلام یا ملک الکلام به وی اعطا شد.
مولف کتاب تاریخ مشاهیر کُرد، این ادیب را به این شیوه توصیف کرده است: صفای باطن، لطافت طبع، زیبایی الفاظ و احاطه کامل بر نکات ادبی و علمی همراه با خوی نوع دوستی و حسن خلق از ویژگی های این فقید بوده است.
بابا مردوخ روحانی به بخشی از خاطرات وی اشاره کرده و در جلد دوم کتابش آورده است: مرحوم محمدحسین خان فروغی 'ذکاء الملک' زمانی در جواب نامه وی نوشته بود که فضل و هنرتان در نامه به تن خسته ام آن کرد که مومیایی با استخوان شکسته و باران با گیاه نورسته.
عمر فاروقی، تاریخ نویس سقزی هم در کتاب نظری به تاریخ و فرهنگ سقز کردستان در مورد وی نوشته است:آن مرحوم به زبان های فارسی،کردی و عربی دارای آثاری است و به زبان فرانسه نیز تسلط داشته است و زمانی قصد سفر به خارج از کشور داشته اما در نهایت به تهران سفر کرده و در آنجا ماندگار شده است.
وی می آورد: نسخه ای از دیوان شعر او در کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود و سفرنامه حجاز و رساله ای درباره غار کرفتو هم از دیگر آثار وی است
او در زمان سفر به حج نیز سفرنامه ای در 240 صفحه نوشته که در سال 1382 منتشر شده است و در طول این سفر که 428 روز طول کشیده وی هر جا از وجود دانشمندی با خبر شده به دیدارش رفته است.
مروری بر اشعار وی نشان می دهد که ملک الکلام مجدی در سرودن شعر به زبان کُردی هم بسیار تبحر داشته که متاسفانه غیر از یک شعر که در اکثر کتاب های ادبی تاریخ نویسان کُرد آمده بقیه اشعار وی منتشر نشده است و معلوم نیست که چه به سرشان آمده است.
مزار این ادیب و فرهیخته کردستانی در قبرستان آب انار قاسم خان در تهران است.
یاد این بزرگ را با این بیت از دیوان شعرش به پایان می بریم و امید است انجمن خوشنویس سقز که قرار است همایشی به نام وی برپا کنند در این مسیر پیروز شوند.
تا هست ترا جان مشکن پیمانی/و رهست ترا دلی مرنجان جانی.


بازدید [ 200 ]
برچسب ها