اخبار

گزارش سومین روز از برگزاری جشنواره تئاتر کُردی سقز

چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز در سومین روز برگزاری خود روایت گر فریاد زنان مظلوم و نسل کُشی آنان در جنگ داعش بود.
گزارش سومین روز از برگزاری جشنواره تئاتر کُردی سقز

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، مردووه بی کفنه کان به کارگردانی فاتح بادپروا از مریوان، سه رده می بی تاوانی به کارگردانی امیدخاکپور از مهاباد، امپراتور و آنجلو به کارگردانی دنیا گفتاری از تهران و زه ماوه نی خوین به کارگردانی پرویز احمدی از سقز در سومین روز از برگزاری جشنواره تئاتر کُردی به روی صحنه رفتند.
نمایش مردووه بی کفنه کان روایت شکنجه گر و شکنجه شده بود که شکنجه گر می خواست برای به دست آوردن اطلاعات و مهمتر از آن شکستن غرور و کرامت انسانی، اسیران را تا سر حد مرگ شکنجه دهد و شکنجه شده هم مقاومت می کرد.
اثر سه رده می بی تاوانی هم داستان زنانی  به جا مانده از دوران نسل کُشی بود که جهان نمی خواست صدای آنان را بشنود.
امپراتور و آنجلو نیز روایت دختری از اهالی کردستان عراق بود که به دلیل جنگ و کشتار داعش خانواده اش از بین می روند و کارگردان در اثر زه ماوه نی خوین، عروسی در شب عروسی خود تصمیم می گیرد که با مرد مورد علاقه اش که او نیز سه سال پیش تر ازدواج کرده فرار کند.
برگزاری کارگاه آموزش بازیگری توسط بازیگر عرصه تئاتر و سینما پرستو گلساتنی و نقد نمایش های اجرا شده از برنامه های جنبی سومین روز از برگزاری این رویداد فرهنگی هنری بود.
همچنین در چهارمین روز از جشنواره نمایش پانکیه کان از سنندج به کارگردانی حسن ترقی، کارگاه آموزشی تئاتر شورایی توسط علی ظفر قهرمانی نژاد و تئاتر په ریخان از تهران اثر منصور حسین زاده نمایش داده خواهند شد.
در این روز همچنین نمایش چنور نوشته وکار قطب الدین صادقی به مناسبت دنکوداشت این هنرمند عرصه تئاتر به روی صحنه می رود و نمایش سروود هه زالر ئوفیلیای ئه ویندار هم در پلاتو اجرا می شود.
مراسم اختتامیه نیز با حضور مسئولان و هنرمندان امروز یکشنبه ساعت 21 برگزار می شود و از نفرات و گروه های برتر تقدیر خواهد شد.
به گزارش ایرنا، بر اساس فراخوان به گروه های راه یافته به بخش مسابقه جشنواره با نظر کارشناسی حداقل 10 میلیون ریال و حداکثر 25 میلیون ریال جایزه تعلق خواهد گرفت.
نگاه ویژه به شعار سال (اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال) و توجه ویژه به زبان کُردی و مفاهیم فرهنگ کهن کُردستان با رویکردی خلاقانه و نو، باز آفرینی آیین ها، رسوم و سنت های کُردها در قالب نمایش، نگاه هنرمندانه و تحلیلی به مسائل اجتماعی روز بویژه مسائل خانواده، جوانان و طلاق و مبارزه با مصرف مواد مخدر و ارائه نمایش هایی در جهت نفی خشونت و جنگ طلبی در حمایت از گسترش صلح جهانی از محورهای مورد تاکید این جشنواره است.
این جشنواره توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، فرمانداری سقز، شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز در راستای ارتقا، تشویق و ترویج هنر نمایش در جامعه با تاکید بر تولید نمایش هایی مبتنی بر فرهنگ کردستان در حال برگزاری است.
جشنواره تئاتر کُردی از سال 78 به مدت شش سال متوالی برگزار شد اما بدلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از شش دوره متوقف شد و دوباره از سال 87 برگزاری آن از سر گرفته شد و تا سال 90 به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.
این جشنواره در سال های 91 و 92 برگزار نشد و از 93 دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال 94 نیز دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور 12 گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از 15 تا 19 شهریور در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برگزار شد.


بازدید [ 677 ]