اخبار

گزارش برگزاری همایش در سقز: غول اعتیاد با تلاش اجتماع از صحنه خارج می شود

همایش پیشگیری از اعتیاد با هدف اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر با حضور مسئولان، اقشار مختلف مردم، جمعی از فعالان این عرصه و بهبود یافتگان در سقز برگزار شد.
گزارش برگزاری همایش در سقز: غول اعتیاد با تلاش اجتماع از صحنه خارج می شود

به گزارش روابط عمومی ، سرپرست فرمانداری سقز در این همایش که در گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، گفت: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر باعث کاهش و توقف جدی این آسیب در اجتماع می شود.
کامیل کریمیان با بیان اینکه، اعتیاد در سه مرحله  پیشگیری و آموزش، درمان و مبارزه در سطح شهرستان سقز پیگیری می شود، اظهار کرد: برای کاهش آسیب اعتیاد، فرهنگ سازی جهت پیشگیری مقدم بر هر کار دیگری است.
کریمیان عنوان کرد:همت سازمان های مردم نهاد حوزه اعتیاد در راستای پیشگیری و آموزش بسیار مهم و تلاش کمپ ها در راستای بازپروری معتادان در جامعه ارزشمند است.
وی با عنوان اینکه، اعتیاد از عوامل اصلی خودکشی، طلاق، سرقت، کودک آزاری و همسر آزاری است اضافه کرد: سود سالیانه ناشی از مواد مخدر دلالان و سوداگران مرگ یک هزار و 500 میلیارد دلار است.
وی با اشاره به موافقت واگذاری زمین جهت ساخت کمپ معتادان اظهار کرد:کمپ بازپروری معتادان در آینده به خارج از شهر منتقل می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان هم با عنوان اینکه، ایران در صف اول مبارزه با مواد مخدر در بین کشورهای جهان قرار دارد اظهار کرد:خسارت ناشی از مواد مخدر در کشور، 170 هزار میلیارد تومان است.
سلیم کریمی با اشاره به اهمیت اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: غول اعتیاد با تلاش اجتماع از صحنه خارج می شود.
وی با عنوان اینکه، بی تفاوتی افراد در برابر جامعه،  بزرگترین آسیب و از عوامل اصلی افزایش آسیب های اجتماعی است ادامه داد:توجه به پرورش کودکان،یاد دادن اصول اخلاقی به آنان، توجه به اصول فرزند پروری و پاسخگو بودن در برابر آنان بسیار مه  و ضروری است.
کریمی با اظهار اینکه از مهمترین وظایف کمپ ها، حوزه اعتیاد کمک به بهبود بیماران معتاد است از تلاش سازمان های مردم نهاد حوزه اعتیاد برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر تقدیر کرد.
دکترای روانشناسی تربیتی هم در این همایش با بیان اینکه اعتیاد یکی از 4 بحران حال حاضر قرن است اظهار کرد:فرد بعد از مصرف مواد مخدر به مرور وابستگی جسمی و روانی به آن پیدا خواهد کرد و برای به دست آوردن مواد از هر طریقی اقدام می کند.
صلاح الدین صوفی،با تشریح باورهای غلط در مورد اعتیاد به مواد مخدر بیان کرد: گرایش به مصرف مواد مخدر از دوران نوجوانی و جوانی آغاز می شود و بر اساس تحقیقات علمی، سیگار دروازه ورود به مصرف مواد مخدر است.
صوفی با اشاره به برخی دیگر از باورهای غلط در مورد اعتیاد هشدار داد: خطر اعتیاد در کمین همه افراد است و اعتیاد، سن و جنسیت نمی شناسد.
وی اظهار کرد: عوامل اجتماعی، خانوادگی و فردی از دلایل دچار شدن افراد به مصرف مواد مخدر است.
وی با اشاره به نقش خانواده در این راستا، ادامه داد: کمبود محبت و محبت زیاد در خانواده هر دو آسیب زا هستند و ناآرامی و تعارض خانواده نقش مهمی در افزایش آسیبهای اجتماعی دارد.
در ادامه از جمعی فعالان عرصه اجتماعی آموزش، پیشگیری، درمان  ومبارزه و بهبود یافتگان تجلیل شد.

 

بازدید [ 374 ]