اخبار

گرامیداشت روز دانشجو در سقز

آئین بزرگداشت روز دانشجو با حضور فرماندار و معاونان وی در دانشگاه های شهرستان سقز برگزار شد.
گرامیداشت روز دانشجو در سقز
به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، معاون استاندار و فرماندار سقز در مراسم روز دانشجو در آموزشکده فنی و مهندسی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو گفت: بخشی از پیشرفت ها و استقلال کشور مدیون حرکت دانشجویان در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بوده است.
علی اکبر ورمقانی اضافه کرد: دانشجویان بعد از انقلاب و در زمان انقلاب از پشتوانه های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و در تمام عرصه ها برای کشور افتخار آفرینی کرده اند.
ورمقانی با اشاره به نقش دانشجویان در پیروزی هشت سال دفاع مقدس، افزود: تعدادی از فرماندهان ارشد آن زمان از قشر دانشجویان بودند.

16 آذر نماد حق طلبی دانشجویان است
وی که همراه معاون برنامه ریزی در این آئین حضور داشت، ادامه داد: 16 آذر نماد حق طلبی دانشجویانی است که در برابر استعمار سينه سپر کردند و این روز به سال 32 یا هیچ مقطع زمانی خاصی محصور نبوده و نخواهد شد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در شهرستان سقز همچنین در دانشگاه علمی کاربردی در جمع دانشجویان گفت: دانشجویان باید با تمام وجود در راستای کسب علوم روز و دانایی محوری تلاش کنند.
ورمقانی با اشاره به نقش دانشجویان در توسعه کشور اظهار کرد: پیشرفت علمی کشور باید همواره در سر لوحه کار دانشجویان قرار گیرد.

دانشگاه باید محل اندیشه و مطالبه گری باشد
همچنین معاون سیاسی فرماندار سقز در جمع دانشجویان دانشگاه پیام نور با بیان اینکه دانشگاه مبداء تحولات و دانشجو پویاترین و بیدارترین قشر جامعه است، گفت: دانشگاه باید محل اندیشه، علم گرایی، دفاع از منافع ملی، کشف حقیقت و مطالبه گری باشد.
کامیل کریمیان اظهار کرد: زیبایی دانشگاه زبان گویا و نقادانه دانشجوست و امروز ارتقای بینش سیاسی دانشجو یک ضرورت است.
کریمیان افزود: دانشجویان باید ضمن مطالبه گری در حل مشکلات جامعه، روشنگری، ارتقای سطح دانش و آگاهی عمومی مشارکت فعال داشته و نسبت به تحولات داخلی و خارجی حساس باشند.
وی به مشکلاتی نظیر بیکاری در شهرستان اشاره و اظهار کرد: اقداماتی برای راه اندازی چند طرح صنعتی، بازگشایی بازارچه مرزی، رونق کشاورزی، حمایت از مشاغل خرد و خانگی و...در دست اقدام بوده و از سرمایه گذاری و کارآفرینی در حوزه شهرستان با جدیت حمایت می کنیم.
رئيس دانشگاه پيام نور مركز سقز هم با گراميداشت ياد و خاطره شهداي دانشجو و شهیدان انقلاب اسلامی گفت: جنبش دانشجویی یادآور رشادت و جانفشانی دانشجویان در دفاع از استقلال کشور و منافع ملی است.
دکتر علیرضا شریفی افزود: جنبش دانشجویی با وجود سختی ها و چالش ها، با تلاش های مستمر خود استقلال، آزادی و پیشرفت کشور را به ارمغان آورد و این ایفای نقش در شرایط حساس فعلی برای پیشرفت و استقلال کشور باید ادامه یابد.

دانشجو بایستی پرسشگر و منتقد باشد
در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز هم که معاون فنی و عمرانی فرماندار سقز حضور داشت، رییس دانشگاه آزاد اسلامی سقز گفت: دانشجو بایستی مطالبه گر، پرسشگر و منتقد باشد زیرا پرسشگری مهمترین پایه تفکر و پویایی و موفقیت است.
دکتر کیوان شافعی اظهار داشت: اهداف ترسیم شده در نقشه جامع علمی کشور از طریق تولید علم، خلاقیت و نوآوری تحقق پیدا می کند و ایجاد توسعه پایدار و متوازن توسط دانشجو صورت می پذیرد.
وی ادامه داد: دانشجویان به عنوان حامیان پیام انقلاب، پویایی و تحرک انقلابی را تداوم می بخشند و دانشجو باید گفتمان انقلاب اسلامی را تقویت کند و در راه رسیدن به اهداف والای آن پیشقدم باشد.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری سه هدف آرمانی ترسیم شده برای دانشجو را به تعبیر معظم له، استقلال طلبی، عدالت خواهی و استکبار ستیزی عنوان کردند.
شافعی اظهار کرد: دانشجو بایستی دارای بینش و تحلیل سیاسی باشد، اما از سیاسی کاری و سیاسی بازی اجتناب ورزد و به تعبیر امام راحل(ره) این قشر باید همچون ناظری بصیر و آگاه، هوشمندانه و متعهدانه عملکردها و تصمیم گیری ها را پایش نماید و با نقد دلسوزانه، خطا و لغزش احتمالی را گوشزد نموده و همچون مشاور و کارشناسی امین، کمک خود را از دست اندرکاران و دولتمردان دریغ ننماید.
سپس نماینده ریاست دانشگاه آزاد استان کردستان در تشکل های سیاسی این دانشگاه آزاد با اشاره به واقعه تاریخی 16 آذر سال 1332 گفت: روحیه استکبار ستیزی دانشجویان ما باید محدود به دوره خاصی نباشد، زیرا این روحیه برگرفته از  سرمایه عظیم اجتماعی کشور ایران اسلامی است و 16 آذر نقطه عطفی در تاریخ آموزش عالی کشورمان می باشد.
دکتر باغبانیان ادامه داد: دانشجویان ما نشان دادند که هیچ وقت در مقابل ستم و استکبار نمی تواند ساکت بنشینند و همین امر موجب گردیده دانشجویان ایران ، دانشجویانی فعال در همه عرصه ها باشد.
ارائه مقاله ها توسط دانشجویان، قرائت بیانیه، تقدیر از دانشجویان برتر عرصه علم و ورزش، اجرای مولودی خوانی و دف نوازی ، اجرای تئاتر دانشجویی، برگزاری مسابقه قرآنی از دیگر برنامه های روز دانشجو در سقز بود.
بازدید [ 602 ]