اخبار

کنفرانس ملی بهینه سازی در مهندسی عمران در سقز برگزار شد

دومین کنفرانس ملی تکنیک های نوین محاسباتی و بهینه سازی در مهندسی عمران در سقز برگزار شد.
کنفرانس ملی بهینه سازی در مهندسی عمران در سقز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، در این همایش 2 روزه که پنجشنبه در سالن دکتر محمد فاضلی دانشگاه آزاد اسلامی سقز به کار خود پایان داد، مقاله هایی در محورهای سازه و مکانیک کاربردی، آسیب پذیری و مقاوم سازی لرزه ای، دینامیک سازه ای، زلزله و زلزله شناسی، مهندسی منابع آب، ارائه شد.
از دیگر محورهای این همایش علمی، هیدرولیک و هیدرودینامیک، سازه های دریایی، منابع انرژی تجدید نظر و مدیریت انرژی، روش های بهینه سازی، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی ترابری و ترافیک، روش های مقابله و کنترل ریزگردها، روش های موثر هدایت آب های سطحی بود.
فرماندار سقز ‌در این همایش با اشاره به خسارت زلزله اخیر کرمانشاه گفت: مهندسان باید مالکان ساختمان ها را به ساختن ساختمان های سبک، ارزان و مقاوم ترغیب کنند.
علی اکبر ورمقانی با بیان اینکه زلزله ، کف بحران است که هر لحظه احتمال دارد به وقوع بپیوندد، اظهار کرد: چون در زلزله هرچقدر ساختمان ها از لحاظ وزنی سبک باشند ، شاهد خسارت جانی کمتری خواهیم بود.
وی با عنوان اینکه، در کشور برای رسیدن به یک ساختمان ایده آل و مقاوم،نیاز به سرمایه گذاری در صنعت ساختمان هستیم، افزود: در نظرگرفتن بودجه لازم برای انجام کارهای مطالعاتی و پژوهشی در حوزه صنعت ساختمان برآیند مفیدی برای ایران خواهد داشت.
او با مهم دانستن امر نظارت در ساخت و سازهای مسکونی اظهار کرد: انبوه سازان و مالکان در برخورد با ناظران بایستی دغدغه صحت عمل داشته و حضور ناظران و انجام محاسبات دقیق بهینه سازی در امر عمرانی باید فرهنگ سازی شود.
هوشنگ دباغ، عضو هیات علمی دانشگاه کردستان هم با اشاره به اهمیت و ضرورت رویکرد محاسباتی دقیق در ساختمان سازی بیان کرد: برای ساخت یک ساختمان مقاوم و پیشرفته باید شناخت کافی نسبت محیط و مصالح داشته باشیم و برای پیاده سازی طرح وبرنامه از نقشه های به روز و استاندارد بهره بگیریم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سقز هم گفت: استفاده از اصول مهندسی از طریق فناوری های نوین ساخت و ساخت شهرهای هوشمند یکی از روش های جدید صنعت ساختمان است.
کیوان شافعی اظهار کرد: توجه به پژوهش های کاربردی و متناسب با نیازهای روز جامعه اولویت کاری این واحد دانشگاهی به شمار می رود که برگزاری همایش ها و کنفرانس های تخصصی با حضور چهره های صاحب نام و علمی کشور، با هدف توجه به مسائل و مشکلات استان و شهرستان همواره در دستور کار قرار دارد.
وی به اشاره به استقبال خوب از روند برگزاری این کنفرانس ملی در شهر سقز، یادآور شد: از میان مقالات ارسال شده به دبیرخانه کنفرانس در مجموع ۴۰ مقاله انتخاب شدند که از میان این مقالات انتخاب شده، 8 مورد به صورت سخنرانی ارائه و بقیه به صورت پوستر به نمایش گذاشته شدند.
کیوان شافعی با بیان اینکه در این کنفرانس چهره ای سرشناس از جمله منصور ضیایی فر، دانشیار پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و اسکندر اسکویی دانشیار گروه مهندسی عمران دانشگاه شهید رجایی حضور داشتند، افزود:برگزاری کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی بررسی زلزله اخیر کرمانشاه از دیگر برنامه های این همایش علمی بود.
این کنفرانس با همکاری استانداری کردستان، فرمانداری و شهرداری سقز، راه وشهرسازی کردستان و سقز، نظام مهندسی سقز، شرکت ساختمانی هیوا لُرد، شرکت مهندسی مشاور تدبیر سازان و دانشگاه کردستان توسط دانشگاه آزاد اسلامی سقز برگزار شد.بازدید [ 572 ]