اخبار

چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز برترین های خود را شناخت

چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز برترین های خود را شناخت و پرونده این دوره از رودیداد فرهنگی هنری استان کردستان بسته شد.
چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز برترین های خود را شناخت

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز در آئین اختتامیه که شامگاه یکشنبه و روز دوشنبه در تالار باغ ونوس سقز برگزار شد بر اساس رای هیات داوران متشکل از قطب الدین صادقی، کورش سلیمانی، علی ظفر قهرمانی نژاد در بخش طراحی بروشور، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به باقر سروش برای طراحی بروشور نمایش "ئه وانگه ل" از بیجار تعلق گرفت.
همچنین در بخش موسیقی، تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به کامبیز اسدی برای ساخت موسیقی نمایش "پانکیه کان" از سنندج ، در بخش طراحی صحنه، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به حسن ترقیبرای طراحی صحنه نمایش " پانکیه کان" از سنندج، در بخش طراح لباس، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نخست به سونیا صادقی برای طراحی لباس نمایش " زه ماوه نی خوین" از سقز تعلق گرفت.
در بخش طراحی نور ، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سامان ارمی برای طراحی نور نمایش " سه رده می بی تاوانی" از مهاباد، در بخش گریم، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ماندانا بدوی برای کریم بازیگران نمایش "له پشت درگا" از بوکان تعلق گرفت.
در بخش بازیگری زن، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نخست به شبنم یوسفی با بازی در نمایش " عیشا"  از ارومیه و در بخش بازیگری مرد، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نخست به سعد قهرمانی با بازی در نمایش " له پشت درگا" از بوکان اختصاص یافت.
در بخش نمایشنامه نویسی، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نخست به صابر نیکبخت با نمایش " پانکیه کان" از سنندج در بخش کارگردانی، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نخست به حسن ترقی با نمایش " پانکیه کان" از سنندج اختصاص یافت
چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز از شامگاه پنجشنبه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر آغاز شد است و روز دوشنبه 19 آذر با معرفی گروه ها و نفرات برتر بکار خود پایان داد.
در این دوره از جشنواره 12 نمایش از شهرهای مختلف ایران در بخش رقابت و دو نمایش در بخش جنبی به روی صحنه رفت.
این جشنواره توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، فرمانداری سقز، شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز در راستای ارتقا، تشویق و ترویج هنر نمایش در جامعه با تاکید بر تولید نمایش هایی مبتنی بر فرهنگ کردستان برگزار شد.
جشنواره تئاتر کُردی از سال 78 به مدت شش سال متوالی برگزار شد اما بدلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از شش دوره متوقف شد و دوباره از سال 87 برگزاری آن از سر گرفته شد و تا سال 90 به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.
این جشنواره در سال های 91 و 92 برگزار نشد و از 93 دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال 94 نیز دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور 12 گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از 15 تا 19 شهریور در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برگزار شد.


بازدید [ 532 ]