اخبار

پیام وزیر کشور به مناسب روز پدافند غیرعامل

دکتر رحمانی فضلی: روز پدافند غيرعامل فرصت مغتنمي است تا ضمن مرور اقدامات گذشته با تبيين ابعاد مختلف این راهبرد اساسی، بر اهميت فرهنگ سازي و نهادينه شدن آن در ذهنيت جامعه تاكيد شود.
پیام وزیر کشور به مناسب روز پدافند غیرعامل

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری نقل از وزارت کشور؛ متن کامل این پیام بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
دفاع در برابر تهدید وخطر از خصائص انسان و عمري به بلنداي تاریخ دارد.انسان به عنوان موجودي هوشمند و برخوردار از نعمت تعقل، براي حصول آسایش، پیشرفت، توسعه و بالندگی هرچه بیشتر همواره در تلاش و تكاپو بوده و در اين مسير به ناچار بايد با برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر هوشمندانه خود، جامعه و دستاوردهایش را از مخاطرات و تهديدات مختلف دشمنان که هر روز بر پیچیدگی و گسترش آن اضافه می شود ایمن سازد.
هرچند در گذشته تدابير و برنامه ريزي هاي غيرمرتبط با سلاح با اشكال ساده برای مقابله با تهديدات رواج داشته ولی امروزه در سايه تحولات عظيم فن آورانه و تنوع و پويايي تهديدات، پدافند غيرعامل به عنوان يكي از مؤثرترين، پايدارترين و كم هزينه ترين روشهاي دفاعي در مقابل تهديدات و اقدامات دشمن شناخته شده، ملاک عمل بسياري از كشورهاي جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
پدافند غيرعامل به مجموعه اقداماتي اشاره دارد كه 1- موجب افزايش بازدارندگي 2- كاهش آسيب پذيري 3-  تداوم فعاليتهاي ضروري 4-  ارتقاء پايداري ملي 5-  تسهيل مديريت بحران در مقابله با تهديدات و اقدامات نظامي دشمن مي گردد. اندك تامل و تعمق در عناصر ذکر شده، بیانگر آن است كه كشور براي نيل به توسعه پايدار و تضمين امنيت ملي خود بايد ماموريت پدافند غيرعامل را به بهترين و شایسته ترین نحو اجرا نمايد.
علاوه بر آن پدافند غيرعامل به دليل ماهيت و جهت گيري خاص خود كه معطوف به تهديدات و اقدامات نظامي دشمن است، وحدت آفرين و موجب همبستگی و انسجام بیشتر است.
ايران اسلامي از یک سو به دليل سابقه فرهنگی، تمدني و اثرگذاري در عرصه بين الملل و از سوی دیگر قرار گرفتن در منطقه اي پرالتهاب و در محدوده مرزهايي پر تنش كه ناشي از جغرافیای طبيعي و سیاسی خاص است و همچنين به خاطر آرمان گرایی و وجه استقلال خواهي خود و اينكه علیرغم میل معاندان و بدخواهان، بحمدالله بر مدار توسعه پايدار در همه ابعاد قرار گرفته است، نيازمند برنامه ريزي منسجم، گسترده و مطلوب در حوزه پدافند غيرعامل مي باشد تا كالبد كشور و سرمايه هاي مادي و انساني ارزشمند خود را در مقابل تهديدات مصون نمايد.
هشتم آبان، روز پدافند غيرعامل فرصت مغتنمي است تا ضمن مرور اقدامات گذشته با تبيين ابعاد مختلف این راهبرد اساسی، بر اهميت فرهنگ سازي و نهادينه شدن آن در ذهنيت جامعه تاكيد شود و متناسب با مقتضیات روز سياست گذاري ها و برنامه ريزي منسجم براي مصون سازي كشور، طراحي و به اجرا درآيد
وزارت كشور به عنوان عضو اصلي سياستگذار در اين حوزه تمام تلاش خود را به عمل خواهد آورد تا پدافند غيرعامل هرچه بیشتر به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر به صورت علمي، كارآمد و هماهنگ و منسجم گسترش یابد.
در پایان ضمن تکریم و ارج نهادن به همه تلاشها و اقدامات صورت گرفته، از تلاشگران این عرصه خصوصاً همكارانم در مجموعه وزارت كشور و استانداريها، همچنين سازمان پدافند غيرعامل و كليه دستگاههاي اجرايي تشکر و قدردانی می نمايم .
توفيق همگان را در سايه توجهات حضرت ولي عصر (عج) از درگاه خداوند قادر متعال مسئلت دارم.         
عبدالرضا رحماني فضلي
وزیر کشور         بازدید [ 2279 ]