اخبار

پيام فرماندار سقز به مناسبت روز ملی ايمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلايای طبيعي

معاون استاندار و فرماندار شهرستان سقز به مناسبت 5 دی، روزملي ايمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلايای طبيعی پیامی صادر کرد.
پيام فرماندار سقز به مناسبت روز ملی ايمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلايای طبيعي

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز متن کامل این پیام بدین شرح است:
نامگذاري پنجم دی ماه، سالروز زلزله دلخراش بم که در تقویم ایران اسلامی به نام روزملي ايمني در برابر زلزله و بلاياي طبيعي نامگذاری شده است از جهات مختلف دارای اهمیت است.
امسال در حالی این روز را گرامی می داریم که مردمان کشورمان در استان های غرب و جنوب کشور به ویژه کرمانشاه شاهد وقوع زلزله و از دست دادن و زخمی شدن مردم عزیز این خطه از سرزمین پهناور ایران بودند.
لذا شعار امسال با تدبیر " کاهش تعداد افراد تحت تاثیر حوادث تا سال 1409" نامگذاری شد تا ضرورت توجه مردم و مسئولان به روز ملي ايمني در برابر زلزله و بلاياي طبيعي تبیین شود.
آحاد مردم عزیز به خوبی می دانند که وقوع زلزله امری غیر قابل پیش بینی و کف بحران است که هر لحظه احتمال دارد به وقوع بپیوندد و باعث از دست رفتن سرمايه هاي مادی و غیرمادی گردد.
لذا باید با نگاه و رویکرد  اقدامات پيشگيرانه و کاهش اثرات نامطلوب حوادث هوشیار باشیم زیرا خسارت زلزله اخیر کرمانشاه نشان داد که باید مهندسان و طراحان و ناظران، مالکان ساختمان ها را به ساختن ساختمان های سبک، ارزان و مقاوم ترغیب نمایند.
همچنین در کشور و به ویژه شهرستان سقز برای رسیدن به یک ساختمان ایده آل و مقاوم، به سرمایه گذاری در صنعت ساختمان نیاز داریم و می طلبد دستگاه های متولی به امر پژوهش و تحقیق در حوزه صنعت ساختمان و انبوه سازان و مالکان هم بایستی همگام با مهندسان متعهد به ایمنی لازم در ساخت ساختمان ها توجه ویژه داشته باشند.
از روستائیان عزیز هم انتظار می رود تا ضمن تخریب بافت های فرسوده نسبت به بازسازی خانه های خود با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دهیاری ها برای ایمنی در برابر زلزله و کاهش آسیب های ناشی آن اقدام لازم به عمل آورند.
امیدوارم که در ایران اسلامی و به ویژه در شهرستان سقز شاهد کاهش وقوع رویدادها و بلایای طبیعی و  پیشگیری قبل از وقوع بحران باشیم.
بدون شک نقش شورا وشهرداری و نظام مهندسی ساختمان در توجه به ساخت و سازهای مهندسی و مقاوم در سطح شهرها نیز مورد انتظار است.


بازدید [ 670 ]