اخبار

پاسخ آموزش و پرورش به شهروندان سقز/رسانه ها و مردم در مورد تعطیلی مدارس عادلانه قضاوت کنند/ تعطیلی در سرما تابع چه شرایطی است

مدیریت آموزش و پرورش شهرستان سقز در راستای پاسخگویی به تعدادی از پرسش های شهروندان بزرگوار که بعضاً در فضای مجازی منتشر می شود، لازم می داند موارد زیر را در رابطه با تعطیلی مدارس به استحضار برساند:
پاسخ آموزش و پرورش به شهروندان سقز/رسانه ها و مردم در مورد تعطیلی مدارس عادلانه قضاوت کنند/ تعطیلی در سرما تابع چه شرایطی است

۱- واضح و مبرهن است که رسالت آموزش و پرورش در کنار وظیفه اصلی تعلیم و تربیت، همانا تربیت شهروند مسئولیت پذیر، آموزش مهارت های زندگی و همچنین آماده سازی دانش آموزان برای روز های سخت از جمله بلایای طبیعی و شرایط جوی است.
شاید در بدو امر این مسئله به عنوان یک مورد کلی و یک مفهوم عام و انتزاعی تلقی شود، بدیهی است در این زمینه آموزش و پرورش می تواند با همکاری و همراهی شهروندان عزیز، فرهنگ مسئولیت پذیری و تمرین برای مواجهه با شرایط سخت را در دانش آموزان نهادینه نماید؛ چیزی که شاید بارها بر فقدان آن اذعان داریم و نمی توانیم از کنار آن ساده عبور کنیم.
۲- پروسه تعطیلی مدارس، یک فرایند تعریف شده است و بر خلاف پندار برخی شهروندان، آموزش و پرورش به تنهایی تصمیم گیرنده نیست و میزان بارش قابل توجه و برودت شدید دما و برخی موارد دیگر با همفکری و تأیید فرمانداری، هواشناسی و اداره کل آموزش و پرورش استان و ... معیار خواهد بود ( در این زمینه بارها شاهد بوده ایم که صبح روز تعطیلی هوا معتدل ه و همگان را به حیرت وادشته) بنابراین توقع تعطیلی مدارس در هر شرایطی، یک توقع خارج از وظیفه آموزش و پرورش خواهد بود.

۳- خبرنگاران و اصحاب رسانه در برخی موارد در برخورد با بحث تعطیلی مدارس به نحوی مطلب درج می نمایند که اولیاء و دانش آموزان را به شک و شبهه وا می دارد و این موضوع را در ذهن مخاطب متبادر می سازد که انگار آموزش و پرورش نمی تواند و یا نمی خواهد تصمیم ضروری اتخاذ نماید.
اولاً: آموزش و پرورش با داشتن قریب ۴۰ هزار نفر دانش آموز وظیفه خود می‌داند تا از دانش آموزان در برابر آسیب های جسمی و اجتماعی دفاع نماید و در این زمینه قطعاً در شرایط سخت و بحرانی تصمیمات لازم و منطقی را اتخاذ خواهد کرد.
ثانیاً: تعطیلی مکرر مدارس در فصل زمستان «که دانش آموزان در شرایط حساس تحصیلی هستند»، می تواند لطمات جبران ناپذیری بر کیفیت آموزشی دانش آموزان وارد نماید و جبران آن در بسیاری موارد فاقد انگیزه لازم در دانش آموزان و خارج از صبر و حوصله آنان می باشد.
ثالثا: انتظار می رود شهروندان محترم و اولیای دانش آموزان بیشتر با آموزش و پرورش همراه و همدل بوده و از قضاوت ناعادلانه در برخورد با بحث تعطیلی مدارس اجتناب نمایند و این حقیقت را مدنظر داشته باشند که آموزش و پرورش کلیه دانش آموزان را چون فرزندان خود می داند و مصلحت آنان را بر موارد دیگر ارجحیت می نهد.
در این شرایط لازم است اصحاب رسانه و صاحبان کانال های اطلاع رسانی از اظهار نظر یک جانبه در مورد تعطیلی مدارس با توجه به شرایط اشاره شده در بند ۲  اجتناب نمایند تا خواسته یا ناخواسته موجبات نارضایتی شهروندان را فراهم ننمایند.
روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت اداره کل و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان سقز

بازدید [ 129 ]