اخبار

وزیر نیرو از سد چراغ ویس سقز بازدید کرد

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در بازدید از سد چراغ ویس سقز با اشاره به ورود فاضلاب 19 روستای حاشیه سد به این منبع آبی از استاندار کردستان خواست در خصوص کیفیت آب این سد تدابیر لازم اندیشیده شود.
وزیر نیرو از سد چراغ ویس سقز بازدید کرد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، وزیر نیرو همراه استاندار کردستان، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، سرپرست فرمانداری سقز، نماینده مردم شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستان سقز از سد چراغ ویس بازدید کرد.
در این بازدید، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی و سرپرست فرمانداری سقز با اشاره به کمبود آب آشامیدنی 60 روستای شهرستان سقز اطراف سد مطرح کردند که آب این 60 روستا از سد چراغ ویس تامین شود.
محسن بیگلری و کامیل کریمیان عنوان کردند: بر اساس برآوردهای اولیه برای بهره مندی این تعداد روستا از آب سد چراغ ویس 250 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
بیگلری همچنین با اشاره به ورود فاضلاب 19 روستای جوار سد به داخل این منبع آبی، تصریح کرد برای جلوگیری از ورود فاضلاب به داخل سد 80 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی اعلام کرد:برای آبیاری 6 هزار هکتار از زمین های پایاب سد برای کشاورزی هم نیاز به تخصیص آب از سد است که بایستی در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد.
سرپرست شرکت آب منطقه ای کردستان هم هدف از اجرای این سد را تأمین آب شرب سقز در درازمدت و تامین آب 6 هزار هکتار از زمین های زراعی این شهرستان عنوان کرد.
کامران خرم ادامه داد: برای انتقال آب سد به شهر سقز، 10 کیلومتر خط انتقال احداث و اجرا شده است و 400 لیتر آب به تصفیه خانه منتقل می شود.
وی عنوان کرد: سد چراغ ویس تنها سدی است که در دولت تدبیر و امید عملیات اجرایی آن متوقف نشده اما عملیات اجرایی سدها در سایر استان ها متوقف شده است.
سد چراغ ویس بر روی رودخانه چم سقز در 17 کیلومتری جنوب غربی سقز قرار گرفته که عملیات اجرایی آن از سال 83 آغاز شد.
به گزارش ایرنا، در سفر اردکانیان، 11 پروژه در حوزه توزیع برق با اعتبار 339 میلیارد و 845 میلیون ریال در کردستان به بهره برداری می رسد.
در حوزه های انتقال برق هم 5 پروژه با اعتبار 81 میلیارد و 120 میلیون ریال افتتاح می شود که از آن جمله می توان به پروژه های توسعه و افزایش ظرفیت پست 63/20 کیلو ولت ناظم آباد (قروه 2) و توسعه پست 63/20 کیلوولت مریوان اشاره کرد ضمن اینکه پروژه های پست 230 کامیاران و سیم کشی دو مدار خط 63 مریوان نیز در این سفر کلنگ زنی می شود.
پروژه یادمان شهدای عملیات والفجر 4 هم که توسط شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان و شرکت توانیر از سال گذشته کار ساخت آن آغاز شده بود، با حضور وزیر نیرو افتتاح می شود.
در حوزه آب نیز پروژه های سد عباس آباد بانه و آبرسانی به این شهر با اعتبار بیش از یک هزار و 229 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
بازدید از سد ژاوه و بازدید هوایی از سامانه انتقال آب از سد آزاد، نشست با استاندار کردستان و مجمع نمایندگان استان و دیدار با نماینده ولی فقیه در کردستان از دیگر برنامه های وزیر نیرو در سفر به این استان است.

 

بازدید [ 516 ]