اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تئاتر کُردی حرکتی ارزشمند برای بیان فرهنگ والای کشور است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور به مناسبت برگزاری چهاردهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز پیامی صادر کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تئاتر کُردی حرکتی ارزشمند برای بیان فرهنگ والای کشور است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، متن پیام سید عباس صالحی که توسط مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی روز دوشنبه در آئین اختتامیه چهاردهمین جشنواره تئاتر کردی قرائت شد، به شرح زیر است:
هنر نمایش و تئاتر در آئین و سنن مذهبی این مرز و بوم ریشه دارد . تئاتر از دیرباز خویشاوندی دیرینه ای با اعتقادات و باورهای قدسی انسان داشته است.
 سنتها شکلی از معرفت شناسی انسان برای تبیین جهان درون ، عالم ماورا و دنیای پیرامون اند که به مدد زیبایی و معنویت ماندگار گشته و به نیازهای روحی انسان پاسخ گفته اند .  این ویژگی همچنان در غالب آئینن ها و سنن اصیل نمایشی و نیایشی  مشهود بوده و تئاتر از این منظر وامدار این پیوند دیرین و کهن است.
 عجین شدن فرهنگ اسلامی ایرانی با زیور هنر رمز مانائی و پایائی سنت ها در دنیای معاصر کنونی است و گرد هم آمدن خانواده تئاتر مناطق کرد نشین داخل و خارج از کشور در خاستگاه آن یعنی شهر تاریخی سقز با مردمانی سخت کوش و ادیب ، افق روشنی را پیش روی ما می گشاید که برای دست یابی به آن باید هم به جایگاه هنرمند به عنوان پدید آورنده اثر و تولید مداوم تاکید کنیم و هم بر مشارکت سازمان های مردم نهاد برای پویائی آن همت گماریم.
جشنواره تئاتر کُردی سقز که اکنون چهاردهمین دوره خود را تجربه می کند حرکتی اصیل و ارزشمند در جهت نیل به اصالت و هویت ماندگار فرهنگ و ادبیات کردی به عنوان سرمایه ای ملی است که همواره تجلیات ذوقی و ابتکاری خود را به عنوان موازین و مبانی معنوی در قالب های نمایشی به منصه ظهور رسانده است.
 تئاتر ملی اگر بخواهد به هویت اصیل و حقیقی خود نزدیک شود گریزی از التفات به گونه های مختلف هنرهای سنتی و آئینی ندارد و باید با حفظ و صیانت از ریشه های هویتی خود و تکیه بر تجارب مختلف گذشتگان ، اقدام به نوآوری و ابتکارات تازه کند تا دچار گسست فرهنگی نشود.
 تئاتر کردی گونه ای از این  مهم است و در این زمینه سنتها نه عامل بازدارنده، که عامل زاینده و زمینه ساز شکوفایی و خلاقیتهای آتی خواهند بود . فرهنگ غنی و انسان ساز اسلامی و سنتهای پسندیده ایرانی و تجارب ذوقی نیاکان ما، حاکی از جلوه های روحانی و میراث معنوی در این زمینه است  و انتظار میرود هنرمندان سخت کوش و مبتکر این رشته  همچون گذشته گام های بلندی در این مسیر بردارند.
از خداوند متعال برای همه ی دست اندرکاران این رویداد کلان هنری و هنرمندان فرهیخته شرکت کننده که ازاقصی نقاط ایران گرد هم آمده اند تا پیوند دیگر بار ما با اصالت و ارزش ها را استحکام بخشند، توفیق روزافزون آرزومند.


بازدید [ 641 ]