اخبار

هم اندیشی دهیاران و شوراهای بخش سقز با حضور فرماندار و نماینده مردم در مجلس برگزار شد

جلسه هم اندیشی دهیاران و شوراهای بخش با حضور فرماندار و نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس و جمعی از مسئولان برگزار شد.
هم اندیشی دهیاران و شوراهای بخش سقز با حضور فرماندار و نماینده مردم در مجلس برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، در این هم اندیشی که در سالن اجتماعات  دانشگاه پيام نور برگزار شد، اعضاي شوراهای بخش از اقدامات و پيگيري هاي انجام شده در خصوص مسايل و مشكلات روستايي از سوي بيگلري و ورمقانی، تقدير کردند.
آنان همچنین بر تک خوانی كردن كنتورهاي برق، تکمیل آسفالت جاده اصلی مریوان و روستاهای بخش سرشيو، تکمیل جاده گلتپه در بخش زيويه، گاز رسانی به روستاهاي فاقد گاز، بازسازی و نوسازي مدارس روستايي و اختصاص اعتبارات جهشي براي جبران عقب ماندگي روستاهاي سقز تاکید کردند.
مشکل آنتن دهی و اینترنت در بخش سرشیو، باز گشایی مرز و بازارچه سيف، ادامه آسفالت روستاها، عدم پوشش مناسب و كافی  صدا و سیما در سطح روستاها ، امنیت شغلی دهیاران و ساماندهی وضعیت آنان از دیگر مواردی بود که توسط نمایندگان شوراهای بخش مطرح شد.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس هم در این هم اندیشی گفت: 306 کیلومتر و نیم آسفالت راه روستایی به پیمانکاران واگذار شده که در طول تاریخ شهرستان سقز بی نظیر و بی سابقه بوده است.
محسن بیگلری در نشست هم اندیشی شوراهای بخش و دهیاران افزود:مرز سیف بازگشایی خواهد شد و 20 میلیارد ریال در مرحله اول برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است.
بیگلری اظهار کرد:82 درصد راه های روستایی برخی استان ها آسفالت شده  در حالی که این میزان در کردستان 40 درصد است.
وی بر  تکریم و احترام اعضای شوراهای بخش، شوراهای روستا و دهیاران  از سوی  مسئولان تاکید کرد.
بیگلری عنوان کرد: تخصیص آب برای کشاورزی و اجرای طرح های فاضلاب روستایی باید توسط وزارت نیرو پیگیری شود و از وزیر جدید نیرو خواسته ام این موضوع را پیگیری کند.
وی با عنوان اینکه، اقدام  مناسب برای گازرسانی به روستاها انجام شده، تصریح کرد: گازرسانی به روستاهای بخش سرشیو باید تسریع شود.
وکیل مردم سقز وبانه در مجلس بر آماده سازی زیرساخت های مخابراتی و برخورداری روستاها از اینترنت پرسرعت ، اصلاح قانون دهیاری تصریح و  با اشاره به اجرای طرح های مناسب به صورت امانی توسط دهیاران گفت: واگذاری طرح های عمران روستایی به دهیاران اقدامی ارزشمند و باصرفه است.
بیگلری همچنین بر ساماندهی و زیباسازی ورودی روستاها توسط دهیاران و  اجرای طرح های گردشگری و اشتغال زا به همت  دهیاران و مدیران تاکید کرد.
وی در خصوص تعدادی از طرح های کلان هم  ادامه داد:19میلیارد تومان برای بیمارستان سقز و 10 میلیارد تومان برای بیمارستان بانه اعتبار جذب شده است و مناقصه تکمیل فرودگاه سقز تاپایان آبان ماه برگزار می شود.
پیگیری اخذ اعتبارات ملی برای راه اندازی مجتمع های آبرسانی و تکمیل مجتمع آبرسانی کوچه طلا و باغلوجه از دیگر مواردی بود که بیگلری پیرامون آنها صحبت کرد.
فرماندار سقز هم گفت: شوراهای روستا و بخش و دهیاران برای آبادانی روستا، برنامه تدوین کنند
علی اکبر ورمقانی در نشست هم اندیشی شوراهای بخش و دهیاران اظهار کرد: اعتبارات منابع اعتباری بسیار محدود است و 80 درصد اعتبارات عمرانی در سال جاری به  روستاهای شهرستان اختصاص یافته است.
وی عنوان کرد: شاخص اعتبار برای روستاها، جمعیت است و روستاهای شهرستان سقز کم جمعیت هستند.

ورمقانی ادامه داد: از برنامه های اصلی دولت تدبیر و امید، توجه به  اشتغال روستایی و رونق کسب و کار است که به زودی برنامه های جدید عملیاتی این بخش در حوزه های گردشگری، شیلات و زنبورداری در کشور شروع می شود.
وی عنوان کرد: تمهیدات لازم برای جذب اعتبار جهت روستاهای فاقد دهیاری شهرستان سقز اتخاذ شده و اولین مرحله اعتبارات هم واریز شد.
فرماندار سقز از اختصاص یک دستگاه خودرو آتش نشانی به ایستگاه روستای قشلاق پل در بخش سرشیو در آینده نزدیک خبر داد و از پیگیرهای شوراهای روستا، بخش و دهیاران برای رفع مشکلات قدردانی کرد.
وی با اشاره به سطحی بودن منابع آبی شهرستان سقز تاکید کرد: راه اندازی مجتمع های آبرسانی بهترین راهکار برای رفع مشکلات کمبود آب آشامیدنی روستایی است.بازدید [ 766 ]