اخبار

همایش فرهنگ و مدیریت جهادی در سقز برگزار شد

سرپرست فرمانداری سقز در همایش فرهنگ و مدیریت جهادی گفت: راه برون رفت از معضل بیکاری، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی است که این امر می تواند مقدمات توسعه پایدار شهرها و شهرستان سقز را فراهم کند.
همایش فرهنگ و مدیریت جهادی در سقز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، کامیل کریمیان در این همایش که در گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد اظهار کرد: با توجه به وجود مزیت های نسبی و مناسب در حوزه کشاورزی در شهرستان سقز باید از بسترها و ظرفیت های لازم برای افزایش تولید و ایجاد و تثبیت اشتغال بهره گرفت.
کریمیان با اشاره به وجود هفت هزار تعاونی بخش خصوصی در حوزه کشاورزی در کشور این مهم را از ظرفیت های مهم برای پیشبرد کشاورزی برشمرد.
وی با بیان اینکه از نیازهای اصلی شهرستان، مدیریت جهادی برای توسعه جهاد کشاورزی است تصریح کرد: توجه علمی به بخش کشاورزی، افزایش تخصیص آب برای تبدیل کردن زمین های دیم به آبی، کاستن از چالش ها،کامل کردن چرخه تولید، توجه اصولی به پیاده کردن الگوی کشت و کشت منطبق بر توجیه اقتصادی باید به جد مورد توجه و باشد و تقویت شود. 
کریمیان با اظهار اینکه مشکل تخصیص منابع آب برای کشاورزی از چالش های جدی این حوزه است اعلام کرد: آبیاری 6 هزار هکتار از زمین های پایاب سد صالحیان(چراغ ویس)از طریق این سد نهایی شده است و تصریح کرد: سدها از مزیت های اصلی برای توسعه بخش کشاورزی است که باید آبیاری 30 تا 40 هزار هکتار  زمین دیم را ار طریق سدهای شهرستان پیگیری کرد.
سرپرست فرمانداری سقر بر کیفی سازی محصولات، بهره گیری از فناوری های روز، استفاده از ظرفیت سدها برای شیلات و پرورش ماهی، حفاظت از منابع آب و خاک، مرتع، رفع مشکل تداخلات با منابع طبیعی تاکید کرد.
وی همچنین خواستار استفاده از ظرفیت مروجان جهاد کشاورزی که به علم روز مسلح هستند شد و گفت:مدیرت جهادی یعنی تخصص همراه تعهد و بایستی این مهم فراموش نشود. 
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی سقز هم گفت:۲۳۷ پروژه با اعتبار ۱۹ میلیارد و ۶۳۶ میلیون ریال در این شهرستان به بهره برداری می رسد.
 محمد نافع علایی نیا ، با تبریک هفته جهاد کشاورزی( ۲۳ تا ۲۷ خرداد)، اضافه کرد: با بهره برداری از این پروژه ها، امکان تثبیت شغل و ایجاد شغل برای ۲۵۶ نفر در شهرستان سقز فراهم خواهد شد.
وی عنوان کرد:این پروژه ها شامل ۱۸۶ هکتار آبیاری تحت فشار، ۱۳۲ هکتار احداث باغات آبی و دیم، ایجاد زنبورستان، نوسازی جایگاه دام و احداث آبشخور دامی است.
بعد از اتمام همایش، آیین غبارروبی و عطر افشانی مزار شهدا در گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد.

 

بازدید [ 426 ]