اخبار

همایش رونق تولید در شهرستان سقز برگزار شد

گردهمایی شوراهای اسلامی روستا و دهیاران شهرستان سقز با محوریت رونق تولید و بررسی مشکلات روستاها برگزار شد.
همایش رونق تولید در شهرستان سقز برگزار شد

در این گردهمایی که روز شنبه در سالن آموزشکده فنی و مهندسی برگزار شد،  شوراهای روستاهای سقز خواستار بهره مندی روستاها از راه آسفالته و استفاده از حقابه بیشتر شدند.
رئیس شورای اسلامی بخش زیویه گفت: با فراهم سازی بسترها، رونق تولید اتفاق خواهد افتاد.
احمد لگزی،  خواستار، افزایش صدور پروانه چرای دام، تعیین قیمت شن و ماسه، تقویت آنتن دهی مخابرات، بازنگری و اجرای طرح های هادی، امهال وام های کشاورزی و استفاده از بانوان برای بهورز شد.
انور گلالی، نائب رئیس شورای بخش امام هم بیان کرد:در حوزه دفع بهداشتی فاضلاب، اقدامات خوبی انجام شده است.
وی تاکید کرد:مسئولان برای رونق تولید در حوزه زنبورداری و دامداری بیشتر تلاش کنند.
گلالی خواستار برخورداری روستاها از اینترنت، توزیع کالاهای تنظیم بازار در روستاها و برقراری بیمه ۲۱ روزه برای دهیاران شد.
اسماعیل احمدزاده، عضو شورای بخش مرکزی سقز هم بیان کرد:بخشی از اجرای قانون شوراهای روستاها، مغفول مانده است.
وی پرداخت حق جلسه به اعضای شورا را از درخواست های جدی و به حق شوراهای روستا برشمرد.
وی با بیان اینکه، توجه به حوزه شیلات سقز ضروری است تاکید کرد: تاکنون رهاسازی بچه ماهی در دریاچه سد شهید کاظمی انجام شده است.
وی اعلام کرد:خدمات گاز رسانی و برق رسانی به روستاها مطلوب بوده و  عدم برخورداری روستاها از جاده مناسب و آسفالته از مشکلات جدی شهرستان سقز است.
صلاح الدین سیار، عضو شورای بخش سرشیو سقز نیز گفت:دولت، تسهیلات بیشتری به کشاورزان به ویژه دیم کاران و مقاوم سازی خانه های روستایی اختصاص دهد.
سیار خواستار، اتمام طرح های نیمه تمام آبفار، ترمیم و بازسازی تاسیسات آبرسانی روستایی، تسریع در رفع تداخلات زمین های کشاورزی و منابع طبیعی شد.
احمد رضاپور، نماینده دهیاران شهرستان سقز هم اظهار کرد:امنیت شغلی دهیاران، دغدغه ای جدی است.
رضا پور گفت: دولت به توازن منطقه ای، زیرساختهای سلامت، آموزش و..الکترونیک در روستاها بیشتر توجه و بسترها را فراهم کند.
رضاپور در گردهمایی دهیاران و شوراهای اسلامی روستا، خواستار توجه به رتبه بندی دهیاران، بیمه کردن اعضای شورای اسلامی روستا و ارتقای منزلت اجتماعی روستائیان شد.
وی یادآور شد:عملکرد دهیاران و همیاری روستائیان و همکاری شوراهای روستا برای اجرای طرح ها با وجود کمبود اعتبارات قابل توجه و تقدیر است.

دولتمردان برای تحقق شعار سال بیشتر تلاش کنند
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم گفت:دولتمردان برای تحقق شعار سال بیشتر تلاش کنند.
محسن بیگلری با بیان اینکه صندوق فولاد بازنشستگی کشور برای سرمایه گذاری معادن سقز دعوت شد ولی تاکنون نتیجه ای مطلوب حاصل نشده است، بیان کرد:مردم روستاها نسبت به واگذاری معادن و عدم بهره مندی منطقه از آن، گلایه مند هستند.
محسن بیگلری، خواستار بهره مندی زمین های کشاورزی از آبیاری بارانی، نهایی شدن بهره مندی زمینهای پایاب سد چراغ ویس از آب این منبع آبی و در اختیار قرار دادن نهاده های کشاورزی با تسهیلات ارزان برای کشاورزان شد.
وی با اشاره به نقش راه در توسعه شهرستان و رونق ادامه داد:۴۱میلیارد تومان اعتبار برای راه آهن میاندوآب- سقز مصوب شده است.
بیگلری عنوان کرد:میانگین شهرستان از برخورداری راه آسفالت روستایی در چند سال اخیر از ۲۵ درصد به ۴۰ درصد افزایش یافته است و برنامه ریزی آسفالت ۳۰۴ کیلومتر در شهرستان سقز این میانگین را ارتقا خواهد داد.
وی در ادامه گفت:در حوزه گازرسانی به روستاها اقدامات خوبی انجام شده است و به بازگشایی مرز و بازارچه سیف بسیار امیدوارم.

کشاورزان از ظرفیت صندوق توسعه بخش کشاورزی استفاده کنند
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز گفت:صندوق توسعه بخش کشاورزی سقز به عنوان تنها صندوق استان، برای پرداخت تسهیلات به روستائیان منبع بسیار خوبی است.
خالد جعفری در جمع اعضای شوراهای روستا و دهیاران شهرستان سقز اظهار کرد:کشاورزان نسبت به افزایش سرمایه در این صندوق اقدام کنند.
وی عنوان کرد: توسعه باغات دیم، افزایش تولید گوشت قرمز، تبدیل 100 هزار هکتار از زمین های دیم به آبی، برنامه تامین آب برا ی آبیاری زمین های کشاورزی سدها از جمله برنامه های مدون شده در سند توسعه کشاورزی کردستان است.
وی ادامه داد:در حوزه اشتغال پایدار روستایی برای دامداری و زنبورداری بدون سقف اعتبارات پرداخت شده است.
وی همچنین عنوان کرد:روند واگذاری مجوزها تسریع خواهد شد و تجدید منابع آبزیان بدون همکاری صیادان محقق نخواهد شد.
جعفری در خصوص رفع تداخلات زمین های کشاورزی هم بیان کرد:13پلاک( روستا) رفع تداخلات زمین های کشاورزی سقز تاکنون مصوب که سند 11 پلاک آن در اداره ثبت اسناد و املاک اصلاح شده است.
وی در ادامه گفت:بارش هاس سیل آسای اخیر 518 میلیون تومان به حوزه کشاورزی استان کردستان خسارت وارد کرده است.
مدیر عامل شرکت مخابرات کردستان هم در جمع اعضای شوراهای اسلامی روستا و دهیاران سقز هم گفت:بسترسازی برای هوشمند سازی ساختمان ها از برنامه های جدید مخابرات است.
وی عنوان کرد:57 روستای شهرستان سقز دارای اینترنت پر سرعت و تمام سایت های wll روستایی جمع آوری و با تکنولوژی جدید به  همراه اول برگردانده شده است.
وی با عنوان اینکه شعار مخابرات استان کردستان: افق مخابرات در کلاس جهانی است، بیان کرد:سقز از جدیدترین تکنولوژی های مخابرات برخوردار است.
حکمت با بیان اینکه، سرقت باطری دکل های مخابراتی روستاها دغدغه جدی است از اعضای شورای اسلامی و دهیاران خواست از تجهیزات مخابراتی محافظت کنند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کردستان هم عنوان کرد:تامین آب پایدار و مطمئن برای روستاهای شهرستان سقز در دست برنامه ریزی است.
صدیق محمدزاده در گردهمایی شورای اسلامی روستاها و دهیاران گفت: آب ۶۴ روستای شهرستان سقز از محل سد چراغ ویس تامین خواهد شد.
وی اظهار کرد:شرکت آب و فاضلاب روستایی برای اجرای طرح های فاضلاب، ردیف اعتباری ندارد.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود، مشارکت روستائیان شهرستان سقز در آماده سازی بسترهای برای آبرسانی به آبادی ها، را شایسته تقدیر دانست و برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه ها را تهدیدی جدی برای منابع آبی روستاها برشمرد.


بازدید [ 155 ]