اخبار

هشدار معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان نسبت به وجود محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی در بازار

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان نسبت به وجود محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی در بازار هشدار داد.
هشدار معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان نسبت به وجود محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی در بازار

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، کامبیز حسن زاده در کارگروه استانی پیشگیری و مبارزه با قاچاق محصولات سلامت محور و کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان در فرمانداری گفت: 70درصد محصولات آرایشی و بهداشتی موجود از طریق قاچاق وارد کشور می شود و بخش زیادی از آن، جنس تقلبی است.
حسن زاده با بیان اینکه، مصرف اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی سالم یکی از بزرگترین دغدغه های جامعه امروز است، عنوان کرد:با توجه به اینکه بخشی از این کالاها از کشور های دیگر وارد کشور ما می شود، کنترل و نظارت سازمانهای ذیربط از جمله سازمان غذا و دارو از محل تولید، حمل و نقل تا عرضه کالا بسیار حائز اهمیت است که یکی از راه های اطمینان از اصالت و سلامت این گونه کالاها وجود برچسب های اصالت بر روی کالا می باشد.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه سازمان غذا و دارو برای تمام محصولات سلامت محور اعم از خوراکی، آرایشی، بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی وجود برچسب اصالت و سلامت را الزامی کرده است ولی مردم با این موضوع آشنا نیستند و بایستی این موضوع بیشتر اطلا ع رسانی و شهروندان با برچسب ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت محور  آشنا شوند.

سرپرست فرمانداری سقز هم با اشاره به دو مفهوم سلامت و اقتصاد تصریح کرد:اقتصاد سالم و جامعه سالم یکی از شاخص های توسعه پایدار در جوامع است.
کامیل کریمیان افزود: قاچاق کالاهای سلامت محور تهدیدی جدی برای نسل های آینده جامعه بشری است و به ویژه سلامت فردی را تهدید می کند.
وی با بیان اینکه کنترل خروج و ورود دام زنده به صورت قاچاق از دغدغه های اصلی است اظهار کرد: ورود دام قاچاق بیماری های دامی نو پدیدی را باعث شده است.
دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان هم با اشاره به تصویب قوانیتن جدید از سال 92 به بعد، اظهار کرد: رویکرد اساسی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر محور پیشگیری است.
علی خداویسی، عنوان کرد: ستاد در ارتباط با قاچاق دارو و محصولات بهداشتی به دلیل اهمیت و حساسیت سلامت مردم، به شدت با قاچاقیان برخورد می کند.
وی از کاهش 16 درصدی قاچاق دام نسبت به مدت مشابه در استان کردستان خبر داد و از کاهش اطلاله دادرسی در تعزیرات حکومتی استان کردستان  و به ویژه شهرستان های سقز و بانه تشکر کرد.

 

بازدید [ 393 ]