اخبار

نوجوان سقزی پیرامون زیویه کتاب منتشر می کند

نوجوان سقزی پیرامون اثر تاریخی باستانی قلعه زیویه از آثار ملی ایران ، کتاب منتشر می کند.
نوجوان سقزی پیرامون  زیویه کتاب منتشر می کند

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، ثنا عبدا..زاده این محقق نوجوان در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: این کتاب با عنوان" زیویه و اسرار سقز" که حاصل تحقیق و بررسی پیرامون اثر باستانی زیویه و روستاهای اطراف آن  است تا آخر امسال وارد بازار نشر می شود.
عبدالله زاده افزود: این کتاب حاصل مشاهده هایم در بازدید از این اثر باستانی و تاریخی و غار نزدیک آن و روستاهای اطراف این اثر از جمله روستاهای لگزی و ابوالمومن است.
او ادعا کرد: موارد و مطالب گردآوری شده در این کتاب تاکنون در دیگر آثار منتشر شده در خصوص این تپیه باستانی بحث نشده است.
او با تشکر از حمایت پدر و مادرش و معلمش اضافه کرد:پدرم هزینه چاپ این اثر را که مبلغ 20 میلیون ریال است تقبل کرده است و این کتاب چاپ توسط نشر گوتار سقز به صورت رنگی در 64 صفحه چاپ می شود.
وی یادآور شد: بهار امسال برای اولین همایش ملی زیویه هم تحقیقی نوشتم که توسط رئیس همایش مورد تقدیر قرار گرفت و در هفته پژوهش امسال هم در آذرماه فرماندارسقز از من به عنوان پژوهشگر نوجوان و نخبه  تقدیر به عمل آورد.
قلعه تاریخی  باستانی زیویه در 55 کیلومتری جنوب شرقی سقز بر روی تپه ای نسبتا بلند بنا شده است  که درگذشته و به صورت غیر مجاز، اشیای زیادی در اثر حفاری از آن به دست آمده که بعضی از آنها زینت بخش موزه های داخلی و خارجی هستند.
از جمله اشیای به دست آمده قطعات عاج منقوش بوده که نقوش حیوانی و صحنه شکار اساطیر روی آنها حک شده و از ارزش ویژه ای برخوردار است که از روی چند قطعه از آنها، نقش برجسته آبیدر سنندج طراحی، بزرگ نمایی و ساخته شده است، گردنبند طلا و سر عقاب طلایی دیگر نمونه های اشیای کشف شده تپه زیویه هستند که از ارزش زیادی برخوردارند.
این قلعه تاریخی و باستانی 3500 ساله که آثار آن مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است، یکی از شاهکارهای معماری بشریت در سده نهم تا ششم پیش از میلاد است و به دلیل عدم توجه مناسب در آستانه تخریب و نابودی قرار دارد.
زیویه هم از نظر معماری و هم از نظر آثار هنری یکی از شاخص ترین مکان های دوره تاریخی محسوب می شود و احتمالاً مربوط به اقوام مانایی است که محل حکومت آنها شمال غرب ایران بوده است.
برای نخستین بار از این بنای تاریخی در سالنامه های آشوری ذکری به میان آمده است و بیان شده که به دنبال شورش و طغیان اقوام مانایی (سده نهم تا ششم پیش از میلاد) از طریق قلعه این تپه، عملیات های جنگی صورت گرفته است.
اعتبار و شهرت جهانی زیویه به سال 1325 باز می گردد زمانی که در اثر عوامل جوی و ریزش برف و باران قسمتی از راس تپه تخریب و آثار و اشیا مدفون در تپه به صورت اتفاقی کشف شدند.
اولین عملیات باستان شناسی در این منطقه توسط رابرت رایسون آمریکایی در سال 1945 انجام گرفت،
در فاصله سال های 1323 تا 1325 یک یهودی به نام ایوب رب نوع به مدت 8 سال اقدام به کاوش در این تپه کرد که متاسفانه در طول این 8 سال صدمات جبران ناپذیری متوجه این اثر باستانی شد، بیش از 80 درصد تپه زیویه مورد اکتشاف قرار گرفت و هدف این گروه تنها پیدا کردن اشیاء و آثار تاریخی برای فروش و تجارت بود.
در سال 1354 نصرالله معتمدی کاووش و بررسی اشیای کشف شده در تپه باستانی زیویه را آغاز کرد و فعالیت وی در 2 فاصله زمانی تا سال 1373 ادامه یافت، در دور دوم فعالیت های باستان شناسی معتمدی که شش سال به طول انجامید آثار بسیار ارزشمندی در آن کشف شد.
فعالیت های باستان شناسی در تپه باستانی زیویه از سال 1378 و توسط سیمین لک پور ادامه پیدا کرد و وی نیز حدود 11 فصل در این منطقه فعالیت های باستان شناسی و کاوش خود را ادامه داد، در این مدت راه پله های سنگی، فضاهای جانبی و تالار ستون دار که از شاخص ترین بخش های آن است نیز کشف شد.
تالار ستون دار تپه باستانی زیویه دارای 16 ستون در دو ردیف 8 عددی است که پایه ستون ها سنگ و خود ستون ها نیز از خشت بوده اند که متاسفانه هم اکنون از ستون ها هیچگونه اثری باقی نمانده است.بازدید [ 708 ]