اخبار

مهارت آموزی، راهی که باید رفت؛ ضرورت نهادینه شدن فرهنگ مهارت آموزی در سقز

تاثیر آموزش های مهارتی در اشتغال، نبود باور عمومی به آموزش های مهارتی، برخوردار نبودن از حمایت های دولتی مناسب، ضرورت تعامل بیشتر اصناف و نهادینه نشدن فرهنگ مهارت آموزی در جامعه از مشکلات حوزه مهارت آموزی در سقز است.
مهارت آموزی، راهی که باید رفت؛ ضرورت نهادینه شدن فرهنگ مهارت آموزی در سقز

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای سقز اظهار داشت:برگزاری دوره های مهارتی، تولید استانداردهای آموزشی و سنجش و ارزیابی نیروی کار از وظایف اصلی این سازمان است.
کاوه احمد زاده در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت: سال گذشته 529 هزار نفر ساعت از آموزش های این سازمان در شهرستان بهره مند شدند.
احمد زاده، رویکرد جدید این سازمان را گسترش فعالیت در دانشگاه ها و تاسیس مدیریت مراکز مهارتی و شغلی، آموزش دوگانه و مهارت آموزشی ویژه و عقد تفاهم نامه با سازمانها برای آموزش نیروها برشمرد.
وی تدوین پیوست مهارتی برای پروژه های اشتغال زا و عمرانی برای برنامه ریزی هدفمند جهت نیروهای شاغل در آن واحدها را از دیگر وظایف این سازمان برشمرد و خواستار تعامل فرمانداری، شهرک صنعتی و صنعت، معدن و تجارت با فنی و حرفه ای شد.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اهمیت آموزش های مهارتی در زمینه اشتغال جوانان، خواستار اختصاص اعتبار ویژه برای اتمام ساختمان مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره 2 شد و یادآور شد: این ساختمان دارای پیشرفت فیزیکی 56 درصدی است که از سال 94 به دلیل کمبود اعتبار، ساخت آن متوقف شده است.
احمد زاده عنوان کرد: این ساختمان از نظر طراحی و ظرفیت های موجود قابلیت تبدیل به دانشگاه جامع علمی و کاربردی را هم دارد.
آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کار آفرین هستند
یاسینی، مسئول انجمن صنفی آموزشگاه های آزاد استان کردستان هم گفت: آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کار آفرین و آموزش های مهارتی  چون ستونی اساسی برای اشتغال هستند و جهان حرکت به سمت آموزش های مهارتی را دریافته است.
وی خواستار حمایت های بیشتر سازمان های دولتی و اصناف از این ظرفیت های اشتغال زایی شد و با اشاره به تعطیلی آموزشگاه ها به دلیل ویروس کرونا در شش ماه گذشته، تصریح کرد: انتظار داریم که دولت، استانداری و فرمانداری و دستگاه های اجرایی استان بیشتر از این آموزشگاه ها حمایت کنند.
ایوب ابراهیمی، مسئول انجمن صنفی آموزشگاه های آزاد سقز نیز با تشریح فعالیت های آموزشی11 آموزشگاه فنی و حرفه ای سقز از جمله؛ مراقبت و زیبایی، فناوری اطلاعات، خدمات تغذیه ای، امور زراعی، گیاهان دارویی و .. وجود قانون های دست و پاگیر و عدم حمایت های دولتی را از مشکلات بر سر راه برشمرد.
وی عنوان کرد: فرایند و روند اشتغال در کشور معیوب است زیرا بیشتر افرادی که خواهان شغل هستند، دارای مهارت کافی نیستند.
این کارآفرین سقزی،  با بیان اینکه تنها داشتن مدرک دانشگاهی برای اشتغال کافی نیست، عنوان کرد: کسب مهارت های فنی و حرفه ای توسط افراد علاقمند برای ورود به بازار کار لازم است. 

موجودیت آموزشگاه های سقز در معرض خطر است
ابراهیمی با اشاره به تغییرات سریع فناوری و حرکت کشور به سمت فناوری های نوین در امور اداری، تاکید کرد: دولت برای موفقیت بیشتر در حوزه دولت الکترونیک، نیازمند استفاده از بخش خصوصی است.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود، موجودیت آموزشگاه های سقز را در حال خطر و معرض نابودی توصیف کرد.
وی از اتاق اصناف خواست تا در صدور جوازهای کسب، به داشتن مهارت کافی توسط فرد درخواست کننده ایجاد شغل و دارا بودن گواهی فنی و حرفه ای توجه کنند.
در این نشست که جمعی از مسئولان آموزشگاه های فنی و حرفه ای سقز حضور داشتند، آنان خواستار حمایت اصحاب رسانه از آموزشگاه ها در قالب معرفی آنها و شناساندن فعالیتهای مهارت ها آموزی شدند.
در این نشست خبرنگاران نیز بر توجه به آموزش های مهارتی در حوزه گرایش های نوین کشاورزی، شغل های جدید در حوزه فناوری، هوش مصنوعی، استارتاپ، تدریس آنلاین، بورس و شغل های نوین و آینده دار و همچنین تلاش بیشتر برای معرفی آموزش های مهارتی و نقش آن در آینده شغلی تاکید کردند.
همچنین آنان با اشاره به حضور دکتر حسین فیروزی به عنوان معاون توسعه سازمان فنی و حرفه ای کشور خواستار استفاده از ظرفیت وی شدند.

 

بازدید [ 58 ]