اخبار

معرفي شهداي ارتش در سقز

مقدمه:شهرستان سقز 611 شهيد، 866 نفر جانباز و 136 آزاده تقديم ايران اسلامي كرده است. بر اساس اعلام واحد ايثارگران تيپ 228 ارتش 94 تن از شهدا جزو شهداي ارتش هستند. در اولين بخش از مطلب شهداي ارتش جمهوري اسلامي ايران در شهرستان سقز، كه به همت واحد ايثارگران تيپ 228 ارتش ، گردآوري شده است، 10 شهيد معرفي شده است. 
معرفي شهداي ارتش در سقز

1- شهید ابراهیم آزادی
شهید ابراهیم آزادی در دوم مهرماه 1344در روستای "گاو کج علیا" واقع در دهستان خورخوره از توابع شهرستان سقز از پدر و مادري متدین و با تقوا به نام های محمد و خدیجه دیده به جهان گشود.
وی از همان کودکی به لحاظ شرایط خاص روستا و دور بودن از امکانات رفاهی با الفبای رنج و زحمت آشنا گردید و پس از پشت سر گذاشتن دوران کودکی راهی مدرسه بدون امکانات و تازه تأسیس روستا گردید و تا پنجم ابتدای را در آنجا سپری نمود.
وي سپس در کنار اعضای خانواده به کار دامداری و کشاورزی مشغول شد. گذر زمان و شرایط زندگی از ابراهیم مردی ساخت که کوله باری از تجربه و حس مردم دوستی را با خود به همراه داشت.
 او براي دفاع از اسلام و مقابله با دشمنان وطن راهی خدمت مقدس سربازی گردید و سرنجام در 22 تيرماه 1367 بر اثر درگیری با دشمن بعثی، در منطقه فکه به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش در زادگاهش آرام گرفت.

2- شهید احمد ابراهیمی 
شهید احمد ابراهیمی در چهارم دي ماه سال 1343 هجری شمسی در دامان خانواده ای مزین به زینت گرانبهای عشق محمدی در روستای "کانی سفید" از توابع گل تپه شهرستان سقز چون گلی خوش رایحه بر روی شاخه های جوانمردی و انسانیت شکوفا شد و طبق سعادت را مهمان کاشانه ای محقر در روستایی کوچک نمود.
شهید ابراهیمی به امر کارگری و دامپروری اشتغال یافت و در راستای تامین معاش خانواده از هیچ کوششی فروگذار ننمود. وی دست های پینه بسته ی پدر را بر روی دیده ی خویش می نهاد و بر آن دست های رنج کشیده بوسه می زد.
احمد در سال 1366 جهت انجام خدمت مقدس سربازی به ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست و در لشکر 28 حمزه مشغول به خدمت شد و در راستای دفاع از حریم میهن و پاسداری از نظام جمهوری اسلامی ایران تمام توان خود را به کار گرفت. 
سرانجام آن شهید گرانقدر در سومین روز از بهار طبیعت سال 1367 در طی یک عملیات بر اثر اصابت تیر مستقیم نیروهای بعثی در منطقه "زبیدات" خوزستان به درجه رفیع شهادت نایل آمد و پیکر مطهرش در زادگاهش به خاک سپرده شد.

3- شهید حسین احمدیان
شهید حسین احمدیان در دومین روز از فصل زمستان سال 1345 هجری شمسی در روستای "ماهیدر علیا" از توابع شهرستان سقز به دنیا آمد.
وی پس از سپری کردن دوران کودکی قدم به عرصه تعلیم گذاشت و راهی دوره ابتدایی گردید.
تحصیلات خود را تا پنجم ابتدای پشت سر گذاشت و سپس عازم خدمت مقدس سربازی در ارتش جمهوری اسلامی ایران گردید.
سرانجام آن شهید گرانقدر در حین نبرد با بعثی ها در تاریخ 30 اسفندماه 1366 در منطقه "نهر عنبر" مورد اصابت ترکش خمپاره دشمن قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش در زادگاهش به خاک سپرده شد.

4- شهید محمد صالح آهنگری
شهید محمد صالح آهنگری در دوم خرداد ماه 1345در شهرستان سقز دیده به جهان گشود . 
محمد صالح دوران خردسالی و نوجوانی خود را پشت سر گذاشت و در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ، راهی خدمت مقدس سربازی گردید .
 او دوران خدمت خود را در تیپ 58 ذوالفقار آغاز نمود و به منظور دفاع از خاک کشورش راهی جبهه های های نبرد حق علیه باطل گردید. شهید آهنگری در طول دوران خدمت سربازی و در جبهه های نبرد فداکاری ها و رشادت های فراوانی از خود نشان داد  و سرانجام در تاریخ سال 67 در زاد روز ولادتش، در منطقه عملیاتی "مهران "هنگام درگیری با دشمن بعثی ، عنوان جاوید الاثر را برای خود برگزید و آرزوی زیارت پیکرش بر دل همگان باقی ماند.

5- شهید عثمان اسلامی
شهید عثمان اسلامی در يكم شهريور ماه سال 1349 در خانواده ای مذهبی در شهرستان سقز پا به عرصه گیتی نهاد و با تولد خویش شادی را برای پدر و مادر خود به ارمغان آورد .
وی دوران كودكي را در دامان پدر و ماد خویش سپری نمود و سپس راهی مدرسه ابتدای شد و تحصیلات خود را تا پنجم ابتدایی ادامه داد. وي سپس به یاری والدینش در امور کشاورزی مشغول شد . عثمان در هنگام جنگ تحمیلی مزدوران عراقی علیه میهن اسلامی ایران، به تکلیف شرعی و اسلامی خود عمل کرده و عازم خدمت مقدس سربازی گردید . او در سال 1365 خدمت خود را در ارتش آغاز نمود و از طریق تیپ 58 ذوالفقار وارد جبهه های نبرد شد. شهید اسلامی قصد داشت تا پس از پایان خدمت سربازی به سنت حسنه ازدواج عمل نماید، اما خواست خداوند متعال این بود که وی را به سوی خود بخواند و آن شهید گرانقدر در 31 تيرماه 1367در منطقه عملیاتی در اثر تک دشمن بعثی ، جاوید الاثر گردد.

6- شهید محمد آبدرم
شهید محمد آبدرم در بيستم خردادماه سال 1326 در خانواده ای مذهبی در شهرستان سقز دیده به جان گشود. دوران کودکی خود را در دامان پدر و مادری دلسوز و مهربان پشت سر گذاشت و سپس برای کسب علم و دانش ، روانه مدرسه ابتدایی شد.
وی تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم ادامه داد و سپس در سال 1354 به استخدام ارتش درآمد و پس از طی دوره دانشکده افسری با درجه ستوان سومی فارغ التحصیل و با گذراندن دوره مقدماتی اردنانس، به هوانیروز کرمانشاه منتقل شد. او در سال 1356 به منظور عمل کردن به سنت پیامبر اکرم، ازدواج نمود که ثمره ازدواجش یک فرزند پسر می باشد. شهید آبدرم در جریان انقلاب و همزمان با فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر ترک پادگان ها، پادگان را ترک کرد و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی دوباره به ارتش بازگشت و در لشکر 88 زاهدان مشغول به خدمت شد. وی که از بینش اسلامی بالایی برخوردار بود همزمان با خدمت در ارتش تحصیلات خود را ادامه داد و موفق به اخذ مدارک لیسانس گردید. محمد تمام توان خود را در حفاظت از آرمان های انقلاب و اسلام به کار گرفت و در کمال شرافت و افتخار کوشید تا سربازی فداکار برای انقلاب و میهن باشد و این فداکاری با اهدای خون و سپر کردن سینه در مقابل گلوله منافقان به اثبات رسانید. آن شهید گرانقدر در 31 مرداد ماه 1358در یک ماموریت هنگام حرکت از سنندج به سمت سقز با منافقان کوردل درگیر و بر اثر اصبات گلوله شربت سرخ شهادت را نوشید.

7- شهید محمد امانی
شهید محمد امانی در 20 شهریور ماه سال 1345 هجری شمسی در خانواده متدین و مذهبی در روستای "بازی آباد" از توابع شهرستان سقز دیده به جهان گشود . وی پس از سپری نمودن دوران کودکی، روانه مدرسه شد و تحصیلات خود را تا سال پنجم ابتدایی ادامه داد و پس از امرار معاش به کار های کشاورزی همت گماشت. شهید امانی در سال 1366 عازم خدمت مقدس سربازی گردیده و به لشکر 77 خراسان پیوست.
شهید امانی در راستای تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان از هیچ کوششی فروگذار ننمود و بارها به جبهه های حق علیه باطل شتافت.
سرانجام آن شهید گرانقدر  22 تيرماه 1367در منطقه "فکه" استان خوزستان ، بر اثر اصابت ترکش خمپاره دشمن بعثی ، به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش در زادگاهش به خاک سپرده شد.

8- شهید محمد امین احمدی
شهید محمد امین احمدی در سوم خردادماه 1358 در روستای" میرده” از توابع شهرستان سقز دیده به جهان گشود. دوران کودکی خویش را پشت سر گذاشت و سپس مشغول به تحصیل در دوره ابتدایی گردید. وی تا چهارم ابتدایی را سپری نمود و سپس به امر کشاورزی پرداخت. محمد امین جهت گذراندن خدمت سربازی به ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست و در لشکر 81 زرهی كرمانشاه مشغول به خدمت شد.
سرانجام آن شهید گرانقدر در 19 اسفندماه 1378 و در سن 20 سالگی بر اثر انفجار مین كار گذاشته شده توسط منافقان کوردل در منطقه قصر شیرین دعوت معبود خویش را لبیک گفته و به شهادت رسید و پیکر مطهرش در زاگاهش به خاک سپرده شد.

9- شهید محمد رحیم ایصافی
شهیدمحمد رحیم ایصافی در هفتم شهريور ماه سال 1347 در روستای "کندولان" از توابع شهرستان سقز متولد شد و با تولد خویش غنچه های شادی را بر روی شاخه های رنجیده رخسار پدرش محمود و مادرش طوبی شکوفا ساخت.
وی تحصیلات خود را در مقطع ابتدایی آغاز کرد و تا کلاس چهارم ابتدایی را پشت سر بگذارد و سپس به کار های کشاورزی و دامپروری مشغول شد.
محمد رحیم در سال های دفاع مقدس همگام با سایر رزمندگان اسلام به مبارزه با دشمنان اسلام و مزدوران بعثی پرداخت و از طریق ارتش جمهوری اسلامی ایران و در لباس مقدس سربازی راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل گردید.
شهید ایصافی تمام توان خود را در راه مقابله با دشمنان اسلام و قرآن به کار گرفت و با عزمی راسخ به خدمت خالصانه به میهن و انقلاب اهتمام ورزید. سرانجام این شهید بزرگوار پس از ایثار و فداکاری های فراوان 21 تيرماه 1367در منطقه عملیاتی "نهر عنبر" در دهلران بر اثر ترکش خمپاره دشمن بعثی به درجه رفیع شهادت نائل شد. 

10- شهید محمد رسول احمد زاده 
شهید محمد رسول احمد زاده در سوم آبان ماه سال 1343 در دامان خانواده ای مذهبی در روستای "چاپان علیا " از توابع شهرستان سقز دیده به جهان گشود. وی پس از پشت سر گذاشتن دوران طفولیت راهی مدرسه شد اما پس از گذشت سه سال به دلیل مشکلاتی از قبیل کمبود امکانات از ادامه تحصیلات محروم ماند و دوشادوش والدینیش به کار های کشاورزی مشغول شد. محمد رسول در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران راهی خدمت مقدس سربازی گردید و خدمت خود را در لشکر 21 حمزه آغاز نمود. او همگام با سایر رزمندگان اسلام و قرآن در صف عاشقان دلباخته سعادت در خطوط مقدم مبارزه و مجاهدت با عوامل کوردل دشمن قرار گرفت و با خدمتی خالصانه به نظام و میهن اسلامی عشق خود به دین و میهن را به اثبات رسانید. سرانجام آن شهید گرانقدر در 21 تيرماه 1367 در منطقه عملیاتی "زبیدات" خوزستان هنگام درگیری با دشمن بعثی جاوید الاثر گردید.

بازدید [ 93 ]
برچسب ها