اخبار

معاون ساخت وتوسعه راه‌های وزارت راه:حق کردستان در راهسازی ادا نشده است

معاون ساخت وتوسعه راه‌های وزارت راه با بیان اینکه استان کردستان به کارگاه راه سازی تبدیل شده است تصریح کرد: حق استان کردستان و استان های کمتر توسعه یافته در راهسازی ادا نشده است.
معاون ساخت وتوسعه راه‌های وزارت راه:حق کردستان در راهسازی ادا نشده است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، محمد رضا کدخدا زاده در یازدهمین جلسه شورای اداری اظهار کرد:11 طرح راه سازی و بزرگراه سازی در کردستان فعال ،که سه طرح آن در شهرستان سقز است
وی بیان کرد:از 1230 کیلومتر راهسازی و بزرگراه سازی جزو وظایف این معاونت در استان کردستان، 60 درصد آن تکمیل شده است.
او ادامه داد:امسال برای ساخت راه های استان کردستان 300 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که برای سال 98 به میزان  15 تا 21 درصد افزایش اعتبار پیش بینی شده و عملیات اجرایی ساخت راه آهن همدان- سنندج در مراحل خوبی است.
فرماندار سقز در این جلسه، خواستار تخصیص اعتبار توسط وزرات راه  برای تسریع در اتمام پروژه های راهسازی شد.
کامیل کریمیان گفت: وزارت راه وشهرسازی اعتبار لازم برای تسریع در اتمام پل تقاطع کنارگذر تخصیص دهد
وی اظهار امیدواری کرد که فرودگاه سقز در سال 1400 به بهره برداری برسد
کریمیان همچنین با اشاره به در نظر گرفتن اوراق برای بحث تملک زمین در حوزه ساخت بزرگراه های شهرستان از وزارت راه خواست تا بخشی از اوراق به وجه نقد تبدیل شود
نماینده مردم سقز وبانه در مجلس هم با اشاره به آماده شدن کنار گذر سقز، گفت: کنار گذر سقز، اولین کنار گذر غرب کشور و استان کردستان است.
محسن بیگلری خواستارپرداخت مطالبات پیمانکاران راهسازی از سوی وزارت راه شد.
وی با اشاره به اهمیت اشتغال زایی در استان، عنوان کرد:معادن، منبعی بزرگ برای ایجاد شغل است و وزارت صمت، معادن را به افراد صاحب فن واگذار کند.
بیگلری همچنین با اشاره به در دست اتمام و در حال تجهیز بودن بیمارستان 235 تختخوابی اظهار امیدواری کرد که این طرح بهار سال 98 به بهره برداری برسد.
رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان، پروژه های راهسازی در حوزه سقز- بوکان و سقز- بانه را مناسب توصیف کرد.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران هم عنوان کرد: هم اکنون ترمینال فرودگاه سقز داری پیشرفت 40 درصدی است.
رحمت اله مه آبادی بیان کرد:عملیات تطویل باند نیز آغاز و مطالبات پیمانکاران پرداخت می شود و اعتبارات فرودگاه سقز 100 درصد تخصیص خواهد یافت
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت و سرپرست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز بیان داست: فرونشست دشت های استان کردستان در دست بررسی است.
علیرضا شهیدی گفت:برنامه های زمین شناسی کشاورزی و پزشکی و تهیه نقشه های زمین شناسی از برنامه جدید این سازمان در کردستان خواهد بود
وی با بیان اینکه، ایران دارای 6500 معدن فعال و 80 ماده معدنی است اظهار کرد:90 درصد معادن کشور در مناطق محروم واقع شده است.
 وی ادامه داد:افزایش سهم معدن در تولید ناخالص ملی به 10درصد از برنامه های اصلی وزارت صمت است
شهیدی با بیان اینکه، معدن طلای ساریگونی قروه یکی از 5 معدن ایران است که در کلاس جهانی قرار دارد، اظهار کرد:کردستان یک جایگاه ویژه در بحث معادن دارد و اکتشاف معادن و بهره برداری از آنها برای اشتغال، باعث توزیع ثروت می شود.
وی ادامه داد:پرواز ژئو فیزیک هوایی در پهنه اکتشافی حوزه جغرافیایی شهرستان سقز در سطح2600 کیلومتر مربع انجام شد که محدوده های امید بخش در زمینه پلی متال (مجموعه ای از سنگ آهن، طلا، مس و سایر فلزات) شناسایی شد.
او اظهار داشت:برای اکتشاف معادن  14 هزار و 100 کیلومتر خطی پرواز هوایی در سقز انجام شده است وآینده معادن سقز، روشن و درخشان و امید بخش و اشتغال آفرین است.
استاندار کردستان هم عنوان کرد:معادن طلا و آهن از امیدهای توسعه کردستان هستند.
بهمن مرادنیا در بخشی دیگر از سخنان خود در یازدهمین جلسه شورای اداری سقز اظهار امیدواری کرد که فرودگاه سقز تا سال ۱۴۰۰ به اتمام برسد.
مرادنیا، خواستار تسریع در اتمام قطعاتی از کریدور شمال- جنوب در محدوده استان کردستان شد.
مردانیا وضع آسفالت راه های استان را مناسب توصیف نکرد و خواستار رسیدن کردستان در این حوزه به میانگین کشوری شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان هم باب یان اینکه، خام فروشی و کوچک بودن سطح معادن کردستان از مشکلات حوزه معدن استان است، عنوان کرد: با اکتشافات نوین در حوزه معدن، شرایط برای سرمایه گذاری در معادن استان فراهم شده است.
محمد دره وزمی بیان کرد: پهنه معدنی قروه و بیجار تمام شده است و بهار سال آینده پهنه دیواندره انجام می شود.


بازدید [ 157 ]