اخبار

مشارکت مردم، راهکار اصلی پیشگیری از آتش سوزی های مراتع است

شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان سقز تاکید کرد:فرهنگ سازی و مشارکت مردم، راهکار اصلی پیشگیری از آتش سوزی است.
مشارکت مردم، راهکار اصلی پیشگیری از آتش سوزی های مراتع است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری سقز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران، اقشار مختلف مردم را برای پیشگیری از آتش سوزی های احتمالی جنگل هل و مراتع و گندم زارها فراخواند.
علی محمدیان اظهار کرد: نقش روحانیان، انجمن های زیست محیطی، دانشگاهیان و اصحاب رسانه برای فرهنگ سازی در این راستا بسیار با اهمیت و ضروری است.
محمدیان با اشاره به دستور العمل طرح جامع پیشگیری و اطفای حریق در جنگل ها و مراتع بر ضرورت آمادگی تمامی دستگاه های اجرایی در این راستا تاکید کرد.
وی با اشاره به اهمیت حضور سریع در محل آتش سوزی ها بر رعایت اصول مدیریت یکپارچه و اهمیت مدیریت صحنه حوادث آتش سوزی مراتع تاکید و عنوان کرد: مدیریت برعهده منابع طبیعی و آبخیزداری است.

وی بر تامین تجهیزات از جمله آتش کوب برای دهیاران توسط منابع طبیعی تاکید و همچنین عنوان کرد: جایگاه ویژه برای بالگرد اورژانسی در بیمارستان در حال اتمام سقز پیش بینی شده است که در صورت تامین آن، این بالگرد حوزه شمال استان را پوشش خواهد داد.
معاون حفاظت امور اراضی اداره کل منابع طبیعی استان کردستان هم تاکید کرد: بدون مشارکت مردم، آتش سوزی های گسترده، خاموش نمی شود.
علی اکبر محمد پناه بیان کرد: امسال برای پیشگیری از آتش سوزی و اطفای حریق یک میلیارد تومان اعتبار در استان اختصاص خواهد یافت که این مبلغ برای تامین و تجهیز امکانات هزینه و در اختیار دهیاران، انجمن های مردم نهاد و ادارات منابع طبیعی قرار داده خواهد شد.
وی عنوان کرد: سقز، شهرستانی گسترده و  دارای بیشترین مراتع در استان است که بایستی برای پیشگیری از حوادث آتش سوزی و اطفای حریق مشارکت تمام اعضای شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران را جلب کرد.
سهراب احمدیف رئیس اداره منابع طبیعی سقز هم ، کمبود نیرو و امکانات و گستردگی محدوده های مرتع شهرستان را از مهمترین مشکلات این حوزه برشمرد.
تاکید بر ایجاد نوراهای زمینی جهت مهار آتش سوزی تحت عنوان آتش بر، هماهنگی بین بخشی، اطلاع رسانی در حین بحران، مدیریت صحنه، شانه سازی جاده های روستایی و پاک سازی آنها از وجود گیاهان برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی های احتمالی از دیگر مواردی بود که اعضا بر آن تاکید کردند
در ادامه این جلسه همچنین نماینده اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی شهرستان سقز بر استاندار سازی آسانسورهای مراکز دولتی، مسکن های مهر، بیمارستان ها و شهربازی ها تاکید کرد.
بازدید [ 244 ]