اخبار

گزارش سفر معاون وزیر کار به سقز

مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره 2 سقز تکمیل می شود

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر کار و رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور که برای بازدید از تعدادی طرح و مرکز امروز یکشنبه مهمان مردم سقز بود، از مرکز آموزش فنی و حرفه ای سقز بازدید و اظهار امیدواری کرد: این طرح تکمیل خواهد شد.
مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره 2 سقز تکمیل می شود

کاوه احمد زاده، رئیس مرکز فنی و حرفه ای سقز گفت: این مرکز که در زمینی به مساحت 6 هزار متر مربع احداث شده است از سال 86 ساخت آن شروع و از سال 93 به دلیل کمبود اعتبار عملیات ساخت آن متوقف شده است.

تاکید فرماندار سقز بر تجهیز کارگاه ها برای توسعه مهارت آموزی در روستاها
همچنین کامیل کریمیان، فرماندار سقز در بازید علی اوسط هاشمی، معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از مرکز آموزش مهارت روستایی در" سرا" که به همت مرکز آموزش فنی و حرفه ای و بنیاد برکت راه اندازی شده است، افزود: توسعه این مراکز نقش مهمی در ایجاد اشتغال پایدار در روستاها دارد.
کریمیان از معاون وزیر کار خواست تا برای تجهیز این کارگاه در روستاها، اعتبارت ویژه از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور به سقز اختصاص یابد.
علی اوسط هاشمی، معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور هم اظهار داشت: بایستی در راه اندازی این مراکز به طرح تکاپو و ظرفیت های اصلی مناطق روستایی و نیازهای مردم توجه کرد.
وی با اشاره به اهمیت آموزش های فنی وحرفه ای تصریح کرد: کسی که درس نخوانده است و تحصیلات عالی ندارد نبایستی تصور کند تمام ارزشهایش سقوط کرده است بلکه این آمزوش ها نقش مهمی در ورود فرد به بازار کار و افزایش اعتماد به نفس وی دارد.
سید جمیل احمدی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هم با بیان اینکه کلینیک توسعه روستایی در دانشگاه کردستان راه اندازی شده است عنوان کرد: 20 روستای سقز برای اجرای طرح توانمندی روستائیان معرفی شده است.
 گفتنی است بر اساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه کشور مبنی بر ایجاد اشتغال پایدار در حوزه روستایی، سالانه 5 هزار روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت مشمول این طرح می شوند که سهم سالانه کردستان از این تعداد،  ۱۶۷ روستا و در پنج ساله برنامه ششم ۸۳۵ روستا است.

بازار هدف تولیدی ها در سقز بایستی کل مناطق کردنشین جهان باشد
علی اوسط هاشمی همچنین در بازدید از کارگاه تولید لباس شرکت بازرگانی الماس غرب آلتونی و افتتاح مرکز آموزشی بین کارگاهی در ناحیه صنعتی صاحب با اشاره به اینکه ایران، کشوری است با تنوع قومی اظهار داشت: مراکز تولیدی به تولید لباس اقوام توجه ویژه داشته باشند.
هاشمی افزود:بایستی تلاش کرد با توانمندسازی، شناخت ظرفیت ها و راه اندازی کارگاه و طرحها بر اساس نیاز و پتانسیل، نقش استان ها و  شهرستان ها در قامت ملی دیده شوند.
وی در این بازدید افزود: کمک به ارتقای توانمندی جامعه، راه اندازی طرحهای آموزش بر اساس نیاز مردم، بررسی جامعه شناختی بازار کار، بازسازی نیروی کار، توجه به نقش خواهران در حوزه نیروی کار و مدیریت کارگاه ها، توجه به راه اندازی مراکز آموزشی جوار صنعت، توجه به اهمیت طراحی و مُد در بحث آموزش دوخت برای از دست ندادن بازار کار و رقابت با رقبایی چون ترکیه بایستی به جد مورد توجه فنی وحرفه ای باشد.
هاشمی خطاب به مسئول این مرکز گفت: توجه به فناوری و اطلاعات برای وجود یک طراح زبردست، توجه به مد و طراحی و حمایت از این مرکز ضروری است.
وی اضافه کرد:سقز از لحاظ نیروی انسانی دارای سرمایه مناسب و از لحاظ جغرافیایی در مسیر کریدور شمال جنوب قرار گرفته است که دارای بازار مناسبی است.
وی با اشاره به اینکه دپارتمان ملی گلخانه ای در دیواندره راه اندازی می شود تصریح کرد: بایستی نقش استان ها و شهرستان ها در توسعه ملی پررنگ تر دیده شود.

مجوز مرکز آموزش هُتلداری در هتل کُرد سقز صادر شد
همچنین با حضور معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، مجوز مرکز آموزش هُتلداری در هتل کُرد سقز صادر شد.
علی اوسط هاشمی، با حضور در این هتل، هدف از راه اندازی این مرکز آموزشی را ارتقای سطح نیروها جهت تغییر، استفاده از دانش و تکنولوژی روز و آموزش پرسنل هتل ها برای ارائه خدمات مناسب به مشتریان برشمرد و افزود: بایستی مجموعه کارکنان هتل ها با آموزش و توانمندسازی، نقش خود را به خوبی ایفا کنند.
وی با بیان اینکه در حوزه مهارتی در بیشتر شغل ها، ضعف هایی دیده می شود، تصریح کرد: بایستی همپای تهران و هنرستان هتلداری و جهانگردی هما در مشهد، افراد را در شهرستان ها آموزش داد.
در زمان بازدید، فرماندار ویژه سقز، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی از جمله بخشدار زیویه، روسای مرکز آموزش فنی و حرفه ای و صنعت، معدن و تجارت و مسئولان مراکز فنی و حرفه ای بخش خصوصی، هاشمی را همراهی می کردند.
این دومین سفر علی اوسط هاشمی به کردستان در یک ماه اخیر بود.

 

بازدید [ 101 ]