اخبار

مدیر نمایندگی شرکت بازرگانی کردستان: رویکرد دولت برای خرید گندم توجه به کیفیت است

مدیر نمایندگی شرکت بازرگانی دولتی استان کردستان گفت: رویکرد دولت برای خرید گندم توجه به کیفیت است.
مدیر نمایندگی شرکت بازرگانی کردستان: رویکرد دولت برای خرید گندم توجه به کیفیت است

جمال صالحی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری فرمانداری سقز لظهار کرد: قیمت تضمینی خرید گندم به صورت علی الحساب و بر اساس جدول پاکی خواهد بود.
صالحی اضافه کرد: پیش بینی می شود امسال 850 هزار تُن گندم در استان کردستان تولید و 730 هزار تُن از این میزان از کشاورزان توسط مراکز خرید خریداری شود.
وی افزود: 558 هزار هکتار شامل 33 هزار هکتار آبی و 525 هزار هکتار دیم در سطح استان کردستان به کشت گندم اختصاص یافته است.
صالحی با بیان اینکه، اوایل تیرماه زمان خرید گندم در استان کردستان خواهد بودف عنوان کرد:گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در مراکز خرید با استفاده از سامانه جامع پهنه بندی داده های کشاورزی تحویل گرفته می شود.
وی با اشاره به تغییرات امسال در بحث خرید گندم ادامه داد: اصلاح جدول پاکی از 10 درصد اُفت غیر مفید به 8 درصد اُفت غیر مفید و از 7 درصد افت غیر مفید به 5 درصد کاهش یافته است.
این مسئول در خصوص سن زدگی گندم هم گفت: سن زدگی تا 2 درصد بدون کسر بها خواهد بود و سن زدگی از 2 تا 4 درصد به ازای هر درصد سن زدگی 25 تومان کسر و از 4 درصد به ازای هر درصد 35 تومان کسر می شود.
وی ادامه داد:سن زدگی بیش از 4 درصد در صورت قابل مصرف انسانی در سیلوها به صورت جداگانه نگهداری می شود و بر اساس شاخص های کیفیت و اختلاط در بین کارخانه های آرد سازی به فروش می رسد و در صورتی که سن زدگی بیش از حد باشد برای مصارف غیر انسانی(کارخانه های دام و طیور) استفاده می شود.
وی تاکید کرد:استقرار عوامل تشخیص و ذیحساب، عوامل آزمایشگاهی و سایر عوامل در تمامی مراکز خرید در ایام خرید الزامی می باشد و لازم است تمامی مراکز خرید گندم از هم اکنون نسبت به آموزش نیروها، بهسازی و نوسازی تمامی انبارها، سیلوها، ضدعفونی کردن و به کارگیری نیروهای مجرب، نصب دوربین مداربسته، کپسول اطفای حریق، تجهیز امکانات آزمایشگاهی و سایر امکانات و تجهیزات مورد نیاز قبل از شروع فصل خرید گندم اقدام  کنند.
صالحی اظهار کرد:مراکز خرید هم باید نسبت به نصب دستورالعمل ها وضوابط خرید گندم و سخت افزار ها و کاربران و عقد و امضای قراردادها قبل از شروع فصل خرید گندم اقدامات لازم به عمل آورند.
علی اکبر ورمقانی  فرماندار سقز هم در دیدار با این مدیر استانی بر بستر سازی لازم مراکز خرید گندم برای خرید این محصول از کشاورزان در تیرماه تصریح کرد.


بازدید [ 435 ]