اخبار

مجلس، احیای ۳۱۰ میلیون متر مکعب سهم آب سقز را پیگیری می کند

نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای گفت: مجلس، احیای ۳۱۰ میلیون متر مکعب سهم آب شهرستان سقز را از طریق وزارت نیرو پیگیری می کند.
مجلس، احیای ۳۱۰ میلیون متر مکعب سهم آب سقز را پیگیری می کند

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، محسن بیگلری در بازدید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از سد چراغ ویس و سد لگزی اظهار کرد: افزایش سهم شهرستان از حقابه های سنتی و تخصیص آب مناسب از دغدغه های جدی کشاورزان شهرستان سقز است.
بیگلری بیان کرد: تملک روستای میرده، اتمام تصفیه خانه شماره دو، ایجاد جاده جایگزین ۶ روستای حاشیه سد چراغ ویس، هدایت فاضلاب ۱۹ روستا و تامین آب ۶۰ روستا از سد از طریق وزارت نیرو به جد پیگیری می شود.
وی عنوان کرد: وزارت نیرو با آبیاری ۶۵۰۰ هکتار زمینهای پایاب سد چراغ ویس از آب این منبع آبی موافقت کرده است.
کامیل کریمیان، سرپرست فرمانداری سقز هم عنوان کرد: تخصیص بیشتر آب کشاورزی، تخصیص آب مناسب برای مکانیزه کردن کشاورزی از سد چراغ ویس، افزایش سهم شهرستان از حقابه های سنتی و افزایش ضریب مكانیزاسیون از برنامه های دولت برای توسعه بخش کشاورزی است
مدیرکل دفتر مدیریت حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه  هم بیان کرد: تکمیل ساختمان سد چراغ ویس، اتمام شبکه پایاب و تصفیه خانه باید به جد پیگیری شود.
سید مرتضی موسوی تاکید کرد:  آب سد چراغ ویس باید به موقع به شبکه آب شرب سقز وصل و در این امر تسریع گردد.
علی وقف چی، نماینده زنجان و طارم هم در گفتگو با خبرنگاران گفت: دولت و مجلس بایستی در تخصیص آب بازنگری جدی انجام دهند و بایستی از ظرفیت های آب هر استان برای رونق اشتغال و توسعه آن محل استفاده و سهم واقعی آنان در نظر گرفته شود.
فریبا رضایی، مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان نیز با اشاره به ورود فاضلاب ۱۹ روستا به سد چراغ ویس، خواستار در نظر گرفتن اعتبار لازم برای هدایت فاضلاب این آبادی ها شد.
علی محمدنژاد، عضو شورای بخش مرکزی سقز نیز تصریح کرد: جانمایی ۶۲ خانه مسکونی میرده از ضروریتهای اصلی است.
در این سفر، علی اکبری نماینده شیراز و نور محمد تربیتی نژاد نماینده آق قلا و گرگان از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز حضور داشتند.

 

بازدید [ 323 ]