اخبار

مجتمع گردشگری کوروش در زلفیه در دست احداث است

مجتمع گردشگری کوروش واقع در روستای "زُلفیه " در 40 کیلومتری سقز در دست احداث است.
مجتمع گردشگری کوروش در زلفیه در دست احداث است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، سرمایه گذار این مجتمع در جمع اصحاب رسانه در جریان بازدید از مراحل ساخت این مجتمع گفت: این مجموعه شامل مواردی از جمله؛ قایقرانی، سفره خانه سنتی و اسب دوانی، خواهد بود.
 کورش احمد بیگی افزود: 14 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای ساخت این مجتمع  پیش بینی شده است که در صورت پرداخت، فرایندساخت مراحل این مجموعه تسریع می شود.
5 میلیارد اعتبار برای مجموعه تاریخی قلندر اعتبار مصوب می شود
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سقز گفت: برای ادامه مرمت عمارت فیض اله بیگی و  اجرای سنگ فرش مسیر بین این اثر و حمام تاریخی قلندر در سال  جاری 5 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته می شود.
حمید گلالی پور در جریان برنامه تور گردشگری اصحاب رسانه سقز به روستاهای قلندر و زُلفیله ، افزود: مراحل مرمت عمارت فیض اله بیگی در سه دوره آغاز شده و تاکنون 2 میلیارد و 450 میلیون ریال برای آن هزینه شده است.
در بازدید از حمام تاریخی قلندر، کارشناس میراث فرهنگی هم گفت: این اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده و در سه نوبت کار مرمت آن انجام شده است.
محمد پروین با بیان اینکه سند تاریخی برای این اثر جهت بررسی قدمت آن، در دسترس نیست افزود:بر اساس نظر کارشناسی این اثر مربوط به دوره ایلخانی است.
وی با اشاره به مراحل مرمت این اثر، اظهار کرد: این حمام با دیگر حمام های تاریخی تفاوتی ندارد، دیوارهای این حمام از سنگ لاشه درست شده ودارای گنبد آجری، پوشش دیواری آهک بُری بدون نقش و نگار ، حمام دارای نور گیر و گرم خانه آن در بیرون از حمام تعبیه شده ، پوشش دیوار و کف تا 60 سانتی متر از جنس سنگ خارا است
وی با اظهار اینکه، این اثر تاریخی در تملک خانواده فیض اله بیگی عنوان کرد: میراث فرهنگی در تلاش است این اثر را تملک کند.
پروین بیان کرد:برای مرمت این اثر تا کنون یک میلیارد و 500 ملیون ریال هزینه شده است.
تور گردشگری اصحاب رسانه شهرستان سقز به مناسبت هفته میراث فرهنگی به روستاهای قلندر و زُلفیله برگزار شد.
در این برنامه فرهنگی که جمعی از اصحاب رسانه، کارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس و کارکنان اداره میراث فرهنگی حضور داشتند، شرکت کنندگان از حمام تاریخی و عمارت فیض الله بیگی قلندر و مجتمع گردشگری در دست ساخت بخش خصوصی زُلفیله بازدید کردند.بازدید [ 457 ]