اخبار

فرماندار سقز: دانایی محوری از رمزهای تحقق حقوق شهروندی است

فرماندار سقز هم با بیان اینکه، دانایی محوری از رمزهای تحقق حقوق شهروندی است، گفت: حقوق شهروندی بایستی در مراکز دانشگاهی و آموزشی تدریس شود.
فرماندار سقز: دانایی محوری از رمزهای تحقق حقوق شهروندی است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، علی اکبر ورمقانی روز پنجشنبه در همایش ملی حقوق شهروندی، مبانی و مصادیق و الزاما ت در نظام ایران اسلامی در سالن دکتر محمد فاضلی دانشگاه آزاد سقز ، با اشاره به برخی از مبانی و مصادیق و الزاما ت حقوق در نظام ایران اسلامی اضافه کرد: ایرانیان از بنیانگذاران حقوق بشر و شهروندی در جهان بوده اند.
وی اضافه کرد: از افتخارات دولت تدبیر و امید، تدوین و انتشار 120 ماده ای حقوق شهروندی است که باید زمینه اجرای آن توسط قوای سه گانه، مردم، رسانه ها و بخش خصوصی فراهم شود.
فرماندار سقز با بیان اینکه یکی از موارد حقوق شهروندی حفظ کرامت انسانی است، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز بارها در فرمایشات خود بر برخورد مناسب با مردم، حفظ کرامت انسان ها تاکید و تصریح فرموده اند.
وی اظهار کرد: رعایت قانون و مقررات رانندگی، تکریم ارباب رجوع، مناسب سازی معابر شهری برای معلولان و جانبازان از جمله حقوق شهروندی است.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در شهرستان سقز عنوان کرد:محو خشونت، استعمارگری و کودک کشی نیز از جمله مواردی است که در حقوق شهروندی به آن اشاره شده است.
وی با اظهار اینکه هدف دین مبین اسلام و رسالت تمام پیامبران تعالی و رستگاری بشر بوده است عنوان کرد:از افتخارات مردم ایران اسلامی یکتاپرستی بوده است و حقوق شهروندی که در قرآن به مفاد آن شاره شده است نیز سعادت بشری است.
ورمقانی گفت:حق دسترسی به اینترنت و افزایش پنهای باند که رئیس جمهوری بر آن تاکید می کند از جمله موارد جدید حقوق شهروندی است.
دانشیار دانشگاه شهید بهشتی هم گفت: حقوق شهروندی،  موقعیت و وضعیت انسان های توانمند است و انسان مقتدر، انسان محق و انسانی که حق با اوست.
دکتر علی اکبر گرجی ازندرانی اظهار کرد: افزایش کنش گری شهروندان باعث افزایش امید و نشاط در جامعه خواهد شد.
وی با بیان اینکه انزواگرایی محصول دورشدن از مناسبات شهروندی است اضافه کرد: توانمندسازی  شهروندان در جامعه باعث امیدواری می شود و انسان امیدوار و سازندگی محصول مناسبات شهروندی است.
او با بیان اینکه باید از شهروند گرایی به تمدن سازی برسیم افزود: اگر حقوق شهروندی در ایران اسلامی بارور شود، تمدن بزرگ ایران اسلامی در کمتر از 20 سال تحقق خواهد یافت.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه حقوق شهروندی به مرور تکامل خواهد یافت، حق دسترسی به فضای مجازی و سرعت بدون محدودیت به اینترنت را از حقوق جدید شهروندی برشمرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان هم عنوان کرد:ناآشنا بودن مردم با حقوق شهروندی از مشکلات اصلی جامعه است.
دکتر محمد کیانی با اشاره به اهمیت برگزاری همایش حقوق شهروندی توسط این دانشگاه اظهار کرد:این همایش مسئله محور و کاربردی و هوشمندانه انتخاب شده است
وی ادامه داد:شهروند در نظام اسلامی، دارای جایگاهی ارزشمند است و توجه به کرامت انسانی به عنوان یکی از اصل های مهم حقوق شهروندی در قرآن به صورت ویژه به آن تاکید شده است.
دکتر آزاد فلاحی، دبیرعلمی همایش حقوق شهروندی هم با بیان اینکه از 68 مقاله ارسال شده به دبیرخانه،تعداد  58مقاله به مرحله داوری راه پیدا کد، ادامه داد: 9 مقاله امروز به صورت سخنرانی، ارائه می شود.
سخنرانی دکتر افشین عبدالهی از اعضای هیات علمی دانشگاه کردستان و ارائه مقاله توسط 9 نفر از محققان با محور دسترسی آزاد به اطلاعات، ضرورت توجه به اخلاق حرفه روزنامه نگاری برای تحقق و استیفای حقوق شهروندی، تساهل دینی و حقوق شهروندی از دیگر برنامه های این همایش است.


بازدید [ 600 ]