اخبار

فرماندار سقز: تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی ضروری است/ پژوهش اولویت ادارات باشد

فرماندار سقز گفت: تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی در سقز ضروری است و باید توجه به پژوهش اولویت اول ادارات باشد.
فرماندار سقز: تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی ضروری است/ پژوهش اولویت ادارات باشد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، علی اکبر ورمقانی روز چهارشنبه در آئین تجلیل از پژهشگران برتر ادارات و دانشگاه های سقز در سالن اجتماعات دکتر محمد فاضلی دانشگاه آزاد افزود: مدیران کل استان در خصوص اختصاص اعتبارات پژوهشی به دستگاه های اجرایی شهرستان همکاری لازم داشته باشند.
ورمقانی با بیان اینکه پژوهش امری مقدس و مهم در جامعه و يكي از محورهاي توسعه كشور است، اظهار کرد: 5محور اصلی در این شهرستان به عنوان محورهای ضروری پژوهش شناسایی و معرفی خواهد شد.
رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری شهرستان سقز با عنوان اینکه با پژوهش می توان موانع توسعه ای شهرستان را شناسایی و برای رفع آنها اقدام کرد، ادامه داد: به عنوان مثال جهاد کشاورزی می تواند در راستای بهینه کردن کشاورزی، کشاورزی اقتصادی، کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری، پژوهش انجام دهد.
وی با بیان اینکه، هیچ اداره ای بی نیاز از پژوهش نیست و باید ادارات نسبت به شناسایی و تعریف محورهای پژوهش اقدام کنند،  ادامه داد: اداره صنعت، معدن و تجارت هم می تواند در راستای بررسی مشکل واحدهای تولیدی، بازاریابی و تاثیر پدیده قاچاق بر بحث فروش کالای ایرانی و تولیدات داخلی پژوهش انجام دهد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در شهرستان سقز با بیان اینکه اختصاص شورای ادارای به تجلیل از پژوهشگران به علت اهمیت این مهم است گفت: پژوهش، بررسی آگاهانه ، موشکافانه و تجزیه و تحلیل مسایل است و ادارات باید به آن توجه کنند.
فرماندار با گرامیداشت و تبریک هفته پژوهش به پژوهشگران و جامعه علمی شهرستان سقز گفت: هفته پژوهش یک هفته نمادین است و باید در تمام سال به پژوهش توجه کرد و پژوهش باید جاری و ساری باشد.
ورمقانی با گرامیداشت یاد و خاطره دانشمندان شهید هسته ای افزود: شهدای هسته در دفاع از اقتدار کشور شهید شدند.
وی با اشاره به وجود محققان ایران اسلامی در کشورهای مختلف جهان تصریح کرد: به جرائت می توانم بگویم که تمام جامعه جهانی مدیون عالمان و اندیشمندان ایران هستند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سقز هم گفت: مراکز دانشگاهی این شهرستان در زمینه تجاری سازی علم موفق نبوده اند.
کیوان شافعی دانشگاه های ما باید کارآفرین باشند در حالی که امروز بیشتر دانشگاهها، در تولید علم فعال هستند.
وی با بیان اینکه  انجام پژوهش های بنیادین و کاربردی در دانشگاه ها ضروری است، تصریح کرد: به دلیل عدم پیوند دانشگاه و صنعت و بی توجهی ادارات و دانشگاه ها به بحث تجاری سازی علم، مقوله کارآفرینی در دانشگاه مورد غفلت واقع شده است.
او با اشاره به روند نامگذاری روز و هفته پژوهش در ایران، یادآور شد:نهادینه کردن فرهنگ پژوهش و تجاری سازی دستاوردهای علمی از اهداف هفته پژوهش در ایران بوده است.
رحمان سیدیان، مدیر آموزش و پرورش هم با ارائه گزارشی از اقدامات پژوهشی در سطح مدارس و آموزش و پرورش گفت: پژوهشکده نانو سقز در سطح استان کردستان بی نظیر است.
علیرضا شریفی، رئیس دانشگاه پیام نور سقز هم بیان کرد: هدف پژوهش کشف حقیقت و پیشرفت جامعه است و پیام نور سقز به عنوان مرکز پیشرو و برگزیده پژوهشی کردستان انتخاب شده است.
ناصح یوسفی، قائم مقام دانشگاه علمی کاربردی سقز نیزگفت: توجه به مقوله کارآفرینی و کاربردی کردن آموزش ها از اهداف این دانشگاه است.

در ادامه از 31 پژوهشگر برتر ادارات و دانشگاه های سقز با اهدای لوح سپاس و هدیه تجلیل شد.
نام ادارات و دانشگاه ها و محققان به شرح زیر است:
فرمانداری:آزاده فاروقی/ ابراهیم محمد حسینی
دانشگاه آزاد اسلامی: کریم کوتاهی/ فتاح مرادی/آزاد فلاحی
دانشگاه پیام نور: مهدی قادری/سمیه مالمیر/بختیار خسروی
دانشگاه علمی کاربردی: ناصح یوسفی/ منصور سلیمی فر/ امیر قادرزاده
آموزشکده فنی و مهندسی: ناصر رحیم پور/طیب صادقی فر/ زاهد وکیلی
آموزش و پرورش سقز: بهروز مجیدی/ زاهد وکیلی/غفور احراری/ ثنا عبدا..زاده
آموزش و پرورش زیویه:خالد علیزاده/حیدر کریمی/انور بیگی
تعاون، کار ورفاه اجتماعی: آرمان فاروقی
شبکه بهداشت و درمان: محمد فرج زاده
منابع طبیعی: نیشتمان خسروپور
تعاون روستایی: فرهاد فرجپور
شرکت گاز: حسام امان اللهی
آب و فاضلاب روستایی: صدیق محمد زاده
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان شماره 1: پروین خالدی
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان شماره 2: کوثر الماسی
بنیاد شهید و امور ایثارگران: حسن صالحنژاد
توزیع برق: علی مقیمی
بهزیستی: علی امجدی
از 21 تا 27 آذرماه با شعار پژوهش وتقاضا محور و تجاری سازی؛ زیربنای تولدی و اشتغال به نام هفته پژوهش در کشور نامگذاری شده است.
بازدید [ 742 ]