اخبار

فرماندار سقز: آمار بالای بیسوادی ، زیبنده شهرستان فرهنگی نیست

فرماندار و رئیس شورای پشتیبانی سواد آموزی سقز گفت: آمار بالای بیسوادی ، زیبنده این شهرستان فرهنگی نیست.
فرماندار سقز: آمار بالای بیسوادی ، زیبنده شهرستان فرهنگی نیست

به گزارش ایرنا، علی اکبر ورمقانی روز یکشنبه در سالن شهید بهشتی سقز در آئین تجلیل از آموزشیاران نهضت سواد آموزی این شهرستان اظهار کرد: باید از تمام امکانات برای ریشه کن کردن بیسوادی و انسداد مبادی بیسوادی ر بهره گرفته می شود
ورمقانی تصریح کرد: باید شناسایی، جذب و آموزش سواد به افراد رده سنی 6 تا 9 سال که شرایط تحصیل را نداشته‌اند، یکی از اولویت‌های آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی باشد.
وی با بیان اینکه، آموزگاران و فعالان عرصه سواد آموزی، گمنامان توسعه همه جانبه هستند، اضافه کرد: آگاهی سازی جامعه و تلاش برای باسواد کردن حتی یک نفر خدمتی ارزشمند به نسل های آینده است.
فرماندار سقز  ادامه داد: تلاش تاثیرگذار برای انسداد مبادی بیسوادی نیازمند عزم ملی و مشارکت همگانی است و آموزشیاران نهضت سواد آموزی، وظیفه سنگینی در این راستا برعهده دارند.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که در راستای رفع مشکلات شغلی، آموزشیاران نهضت سواد آموزی در آموزش و پرورش جذب شوند.
رئیس اداره سواد آموزی سقز هم با بیان اینکه رشد سوادموزی و جذب بیسوادان در این شهرستان مناسب است گفت:۱۱ هزار و ۱۰۸ بیسواد بین سن های  ۱۰ تا ۴۹ سال وجود دارد.
محمدفرخی افزود: تاخیر زمانی در آغاز به کار نهضت سواد آموزی در استان کردستان و به تبع در سقز و فقر فرهنگی در روستاها از دلایل آمار بالای بیسوادی در این شهرستان است.
 وی یادآور شد :بر اساس آخرین آمار سرشماری 146 هزار و 831 نفر جمعیت 10 تا 49 سال در سقز وجود دارد که میزان باسوادی 94 و یک دهم درصد است.
 فرخی اظهار کرد: در سال جاری 2 هزار و 178 نفر در شهرستان سقز در دوره های سوادآوزی، تحکیم و انتقال جذب کلاس های نهضت سواد آموزی شده اند.
این مسئول اعلام کرد: تعداد 225 نفر آموزش دهنده  به افراد بیسواد و کم سواد در شهرستان سقز مشغول فعالیت هستند.


بازدید [ 573 ]