اخبار

فرماندار:دهیاران به عنوان نمایندگان دولت برای آبادانی روستاها بیشتر تلاش کنند

کامیل کریمیان، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سقز در نشست با دهیاران دهستان سرا با بیان اینکه به کار زیرساختی اعتقاد دارم عنوان کرد: با استفاده از اعتبارات دهیاری ها چند طرح اساسی در روستاها کلید بخورد.
فرماندار:دهیاران به عنوان نمایندگان دولت برای آبادانی روستاها بیشتر تلاش کنند

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، کریمیان عنوان کرد: رفع مشکل کم آبی روستاها با افتتاح مجتمع های آبرسانی و استفاده از آب سدها برای تا اندازه ای زیاد برطرف می شود.
وی عنوان کرد: به دلیل گستردگی و اهمیت دهستان سرا، بحث تبدیل سرا به بخش به  وزارت کشور پیشنهاد شده است.
وی با اشاره به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور عنوان کرد: کمبود اعتبارات از مهمترین مشکلات است و در راستای توجه به روستاها  306 کیلومتر راه روستایی برای ساخت، آسفالت و به مناقصه گذاشته شده است که به دلیل کمبود اعتبار فقط دو پیمانکار مشغول فعالیت هستند.
وی تلاش برای اتمام پروژه های نیمه تمام را از برنامه های اصلی دولت در شهرستان سقز برشمرد.
فرماندار سقز با اشاره به درخواست دهیاران در خصوص تخصیص آب و عدالت در توزیع آب بیان داشت: اقدامات خوبی در دولت تدبیر و امید در راستای تخصیص آب در دست اقدام است.
کریمیان، کشاورزی و دامپروری را از ظرفیت های اصلی توسعه شهرستان سقز برشمرد و ادامه داد: بخش صنعت و خدمت و گردشگری در اولویت های بعدی قرار دارند.
وی در خصوص درخواست دهیاران پیرامون استفاده مردم از ظرفیت گردشگری "قلندر" عنوان کرد: بایستی زمینه ها و بسترهای لازم برای ماندگاری گردشگران در این روستا، فراهم شود.

نماینده مردم در مجلس:توسعه صنعتی شعار است ولی توسعه کشاورزی بایستی تحقق یابد
نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای هم با عنوان اینکه نمایندگان مجلس، قانونگذار هستند و وارد حوزه اجرایی نمی شوند بیان داشت: امنیت شغلی دهیاران، مطالبه ای به حق است که از طریق مجلس پیگیری خواهم کرد.
بهزاد رحیمی با اشاره به ظرفیت های شهرستان سقز تصریح کرد: توسعه صنعتی شعار است ولی توسعه کشاورزی بایستی تحقق یابد زیرا، کشاورزی بستر تولید، اشتغال و مطالبه جدی و به حق مردم است.
رحیمی با اشاره به وجود دو سد در شهرستان سقز و نقش آب در توسعه کشاورزی، بیان کرد در حوزه تخصیص آب، خبرهای خوبی در راه است.
وی معادن را ظرفیت خوبی برای اشتغال برشمرد و بیان کرد: صاحبان معادن بایستی در حین بهره بردری و انتقال منابع معدنی به حفاظت از زیرساخت ها توجه کنند.
وکیل مردم سقز و بانه در مجلس، با اشاره به روستا گردشی و حضور در روستاها بیان کرد: آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت پرسرعت و آسفالت جاده های روستایی از دغدغه های اصلی جوانان است.
وی با اشاره به بحث در اختیار قرار دادن قیر رایگان توسط دولت عنوان کرد: در صورتی که راه بر تخلف واگذاری قیر که در گذشته خطاهایی انجام شده، بسته شود 2 میلیون تُن قیر برای آسفالت راه های روستایی تخصیص داده می شود.

بخشدار مرکزی سقز:107 ظرفیت معدنی در بخش وجود دارد
 بخشدار مرکزی سقز هم با اشاره به ظرفیت های بخش مرکزی عنوان کرد: داشتن بیشترین جمعیت، بیشترین دهیاران و بالاترین روستای دارای شورا، پتانسیل گردشگری و دامپروری و 107 ظرفیت معدنی از ویژگی های بخش مرکزی نسبت به سایر بخش های شهرستان های استان است.
سامان عرفانی، ایجاد دهیاری در تعدادی از روستاها و بحث امنیت شغلی دهیاران را از دغدغه های جدی دهیاران به عنوان نمایندگان دولت در آبادی ها برشمرد.

دهیاران تاکید کردند:آب و آسفالت دو دغدغه جدی روستاها
دهیار روستای سرچاوه هم به عنوان نماینده دهیاران دهستان سرا اظهار داشت: تبدیل بیمه دهیاران از 15 روز به 21 یا 30 روز، راه اندازی تعاونی مسکن دهیاران، استفاده از دهیاران در پست های اداری، نبود مشاور حقوقی برای دهیاری ها، کمبود امکانات آتش نشانی و اطفای حریق در سطح روستاهای بخش، نبود درآمد پایدار، تسطیح و رگلاژ و آسفالت جاده های روستایی و فرسوده بودن سیستم لوله کشی آب آشامیدنی و برق رسانی روستاها از دغدغه های روستائیان است.
کریم احمد زاده گفت: توجه به پرورش ماهی در سد شهید کاظمی، تکخوانی کنتور برق، بازنگری در طرح های، توجه ادارات به جایگاه دهیاری، توزیع کود به موقع بهاره و پاییزه، تسهیل گری جهاد کشاورزی و بانک ها در اعطای تسهیلات، تسریع در واگذاری زمین در روستاها توسط بنیاد مسکن برای ساخت و ساز، رفع مشکل تداخل اراضی، بهره مندی روستائیان از مزایای معادن موجود در بخش و عدم تخریب زیرساخت ها، فراهم سازی بستر اینترنت پرسرعت در روستاها برای آموزش، ضرورت فعالیت بیشتر دندانپزشک در روستاها، بررسی کارشناسی آسیب های اجتماعی چون طلاق و اعتبار  در روستا و ضرورت تحقق شعار هر روستا یک محصول را از دیگر دغدغه ها برشمرد.
جمعی دیگر از دهیاران پیرامون کمبود اعتبارات دهیاری ها، حفر چاه های غیر مجاز، تخریب منابع طبیعی و مراتع،  افزایش ساخت و ساز، ضرورت حمایت از محصولات زراعی و دامی، احداث دوربرگرادن در مسیر بزرگراه بوکان و قیلسون، توجه به عدالت در توزیع آب برای تمام بخش ها، افزایش سقف معاملات دهیاری ها از 30 میلیون تومان، تکمیل و اجرای طرح هادی در روستاها بحث کردند.

بازدید [ 80 ]