اخبار

عملیات اجرایی معدن طلای قلقله سقز آغاز شد

کلنگ آغاز عملیات اجرایی بهره برداری از معدن طلای قلقله در شهرستان سقز با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مرادنیا استاندار، محسن بیگلری نمایند مردم سقز وبانه در مجلس، علی اکبر ورمقانی فرماندار سقز و جمعی از مدیران کل استان کردستان و مسئولان سقز به زمین زده شد.
عملیات اجرایی معدن طلای قلقله سقز آغاز شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در آیین آغاز عملیات اجرایی معدن طلای قلقله سقز اظهار کرد: 600 میلیارد ریال در این معدن سرمایه گذاری می شود که تاکنون 130 میلیارد ریال آن هزینه شده است.
علی ربیعی افزود: این معدن با ظرفیت 350 شغل مستقیم در زمینی به مساحت 30 هکتار فعالیت خواهد کرد و می تواند بخشی از مشکل اشتغال شهرستان سقز را بر طرف کند.
به گفته وی، سقز در دوران جنگ تحمیلی دچار برخی محرومیت ها شد و مردم روستاهای آن در اثر این جنگ مجبور به تخلیه روستا شدند که با انجام سرمایه گذاری می توان مجددا رونق و توسعه را به این مناطق باز گرداند.
بهمن مرادنیا استاندار کردستان نیز در این آیین گفت: بهره برداری از معادن طلا در این منطقه باعث آبادنی شهرستان می شود و دولت تمام تلاش خود را برای جذب سرمایه های دولتی و بخش خصوصی بکار بسته است.
مدیرعامل شرکت توسعه معادن طلای کردستان هم در این آیین گفت: سایت معدن طلای قلقله بزرگترین معدن طلای غرب کردستان است.
محمود قادرمرزی ادامه داد: پیش بینی می شود از این معدن 17 تا 35 تن طلای خالص برداشت شود و سال آینده نیز عملیات اجرایی کارخانه استحصال آن نیز سال آینده آغاز می شود.
این معدن با سرمایه گذاری شرکت شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) اجرا می شود. کردستان یکی از استان‌های غنی کشور در حوزه معدن است، ذخیره قطعی طلای خالص شناخته شده در کل کشور ۳۴۰ تن است که ذخایر کردستان بیش از ۱۰ درصد ذخیره قطعی طلای ایران را شامل می‌ شود.
قلقله در 45 کیلومتری سقز در مسیر بانه واقع شده است.

 

بازدید [ 609 ]