اخبار

با حضور وزیر

عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی سقز آغاز شد

عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی در شهرستان سقز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.
عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی سقز آغاز شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، در این آئین سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان سقز گفت: سقز یک شهرستان مرزی است که اقتصاد آن وابسته به مرز و از مطالبه‌های اصلی مردم بازگشایی بازارچه مرزی سیف در راستای استغال زایی است.
کامیل کریمیان با بیان اینکه بسترسازی برای اشتغال‌زایی از راهبردهای اصلی دولت تدبیر و امید است، اظهار کرد: با راه‌اندازی این کارخانه و ایجاد دیگر صنایع فرآوری، اشتغال‌زایی رونق و از خام‌فروشی معادن جلوگیری می‌شود.
وی اظهار کرد: این کلنگ‌زنی صنایع معدنی در شهرستان سقز، اولین کلنگ‌زنی در این عرصه و نوید خبرهایی خوشایند از حوزه معدن است.
وی از سفرهای اخیر خانم ها دکتر نجفی و دکتر لک معاونان وزیر به شهرستان سقز در راستای رفع موانع تولید و اکتشافات جدید حوزه معادن تشکر کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در مناطق کم‌ برخوردار و جذب سرمایه‌گذار خارجی، عمل به فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب و برنامه‌های دولت و کاری ارزشمند است.

سه سرمایه گذار خارجی درسقزجذب شده است
محسن بیگلری با اشاره به تلاش مسئولان شهرستان سقز برای جذب سرمایه گذار خارجی عنوان کرد:در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید 5 سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه گذاری به استان کردستان آمده اند که سه مورد آن در شهرستان سقز آغاز به کار کرده اند.
بیگلری با اشاره به عدم توسعه یافتگی کردستان تصریح کرد:تلاش دولت و مجلس، تلاش برای جبران عقب ماندگی های استان و توسعه کاری جمعی و همگانی است.
وی با عنوان اینکه دغدغه اصلی مردم اشتغال است، تصریح کرد: بازگشایی بازارچه سیف از مطالبات اصلی مردم در راستای اشتغال‌زایی است و در این راستا از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت انتظار داریم موضوع را به جد پیگیری و همکاری کنند.
بیگلری خواستار اتمام منطقه ویژه اقتصادی بانه شد و اظهار امیدواری کرد که کارخانه سیگار سقز در آینده نزدیک افتتاح شود.
وی با اشاره به آغاز به کار بهره‌برداری از معدن طلای قُلقُله بر فعال‌سازی و بهره‌برداری از دیگر معادن طلای سقز تاکید و اعلام کرد: سقز از کانون معادن طلای کشور است و بر اساس قانون باید بعد از فعال شدن کارخانه طلای قُلقُله، معادن شهرهای اطراف مواد معدنی خود را در اختیار این کارخانه قرار دهند.
بیگلری دربخشی دیگر از سخنان خود اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک بیمارستان 235 تختخوابی، کنارگذر سقز، درمانگاه تامین اجتماعی بانه، پل آدینان وآسفالت جاده سقز-مریوان به اتمام برسد.
وی با اشاره به تلاش برای پیگیری از سرگیری ساخت فرودگاه سقز، بیان کرد: کار ساخت ترمینال آغاز شده و عملیات جاده جایگزین نیز در دست انجام است.
وی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست به دلیل تحریم های ظالمانه دشمن، شرکت ایدرو در شهرهای استان کردستان در حوزه قطعه سازی سرمایه گذاری کند.
بیگلری تصریح کرد: استان کردستان دارای پتانسیل های مختلفی از جمله در حوزه نیروی انسانی، کشاورزی، دامپروری و معادن است که دولت باید برای استفاده از ظرفیت های بالقوه بیشتر تلاش کند.

برای اولین بار در سقز بریکت تولید می شود
نماینده سرمایه‌گذار هم با بیان اینکه زمین این طرح در متراژ 100 هکتار سال 95 تملک شد، عنوان کرد: بر اساس قرارداد باید کارخانه در 36 ماه آینده وسط شرکت ایرتیک( Iritec ) به اتمام می‌رسد.
محمدیان شمالی اظهار کرد: این پروژه در فاز اول با سرمایه گذاری 160 میلیون یورو 300 نفر و در فاز دوم با سرمایه گذاری 200 میلیون یورو 900 نفر اشتغال‌زایی به دنبال دارد.
وی عنوان کرد: این کارخانه بعد از بهره برداری اولین کارخانه در کشور خواهد بود که توان تولید یک میلیون تُن آهن اسفنجی به بریکت را دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گفت:کردستان، دارای مردمانی سخت کوش و مقاوم و این استان منطقه ای زرخیز است که به دلیل جنگ بی امان فرصت توسعه یافتگی را پیدا نکرد که باید با همکاری و همگامی مردم، قدم های خوبی برای توسعه استان برداریم.
محمد شریعتمداری اظهار کرد: خوشحالیم که شاهد آغاز عملیات خوبی در بحث معادن در شهرستان سقز هستیم که این نشانه امنیت در کردستان و امنیت سرمایه‌گذاران در کشور است.
شریعتمداری از اقدام سرمایه‌گذار عراقی برای ساخت این کارخانه و سرمایه‌گذاری در استان کردستان تشکرو اعلام کرد:در دولت تدبیر و امید بیش از 7 و 4 دهم میلیارد دلار سرمایه گذاری که تاکنون 2 و 4 دهم میلیارد دلار آن به انجام رسیده و در سال جاری 300 میلیون دلار  سرمایه گذاری خارجی جذب شده است.

 معادن جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد استان کردستان دارد
وی تصریح کرد: در بحث اقتصاد، معادن جایگاه ویژه‌ای در استان کردستان دارد و تلاش برای اکتشاف و فعالیت در این حوزه به جد پیگیری می‌شود.
وی گفت: به تازگی توسط عملیات هوایی 12 هزار و 500 کیلومترمربع اکتشاف زمین برای شناسایی و کشف معادن طلا، سنگ آهن، سیلس و باریت در استان کردستان انجام که 8500 کلیومتر مربع آن به اتمام رسیده است.
وی عنوان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تکمیل زنجیره فولاد ، حمایت از سرمایه گذاران و اتمام عملیات فعالیت های تمام توان و تلاش خود را به کار خواهد گرفت. 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: استان کردستان به ویژه شهرستان سقز دارای پتانسیل‌های مناسبی برای اشتغالزایی است و در این راستا از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دعوت می شود همکاری کنند.
وزیر اعلام کرد: استان کردستان به دلیل داشتن مرز مشترک با کشور عراق و وجود تعاونی های مرزنشینی پتانسیل خوبی برای روابط خارجی دارد.
وی با اشاره به دغدغه دولت و مجلس برای بازگشایی بازارچه سیف، گفت: در حال مذاکره با طرف عراقی برای بازگشایی بازارچه سیف این شهرستان هستیم و در این راستا تا دو هفته دیگر استاندار کردستان برای پیگیری موضوع به اقلیم کردستان عراق سفر می کند.
شریعتمداری به سرمایه گذاری های انجام شده برای ایجاد طرح آهن اسفنجی سقز نیزاشاره کرد و گفت: در این پروژه بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ارزی و ریالی انجام شده است که در نهایت از محل  آن برای هزار و ۱۵۰ شغل ایجاد خواهد شد و همچنین پنج هزار نفر دیگر غیر مستقیم از منافع آن بهره خواهند برد.
وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه در نظر داشتیم کارخانه سیگار سقز را هم افتتاح کنیم عنوان کرد: به دلیل نبود مواد اولیه برای تولید برای استمرار تولید افتتاح این طرح به زمان دیگر موکول خواهد شد.
گفتنی است طرح تولید آهن اسفنجی سقز با سرمایه‌گذاری خارجی بیش از یک‌ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی و ظرفیت اشتغال آفرینی یک‌هزار و۱۵۰ تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری کامل می‌رسد.
محصول تولیدی این واحد کنسانتره آهن به ظرفیت اسمی 2 میلیون تُن گندله آهن به ظرفیت 2 میلیون تُن و آهن اسفنی خام هم به ظرفیت یک میلیون و ۴۰۰ هزارتُن است و در مجموع در شرکت آهن اسفنجی سقز سالانه  یک میلیون تُن تولید صورت می‌گیرد.

sanat

بازدید [ 490 ]