اخبار بخشداری ها

ضرورت نگاه علمی به مدیریت روستا

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری کردستان با بیان اینکه جامعه روستایی اجتماعی انسانی است، تصریح کرد: مدیریت روستا، نیازمند نگرشی علمی است و هم و غم دهیاران فقط نباید اجرای پروژه های عمرانی باشد.
ضرورت نگاه علمی به مدیریت روستا

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، ابراهیم شریف پور روز شنبه در نشست هم اندیشی با دهیاران بخش های مرکزی و سرشیو سقز اظهار کرد: توجه به ثبات جمعیت روستا، متوقف کردن مهاجرت روستا و توجه به مهاجرت معکوس، اجرای طرحهای مختلف برای افزایش تولید و حمایت از فرهنگ تولید بایستی به جد مورد توجه دهیاران باشد.
وی با اشاره به تخصیص آب برای 96 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان این اقدام استاندار کردستان را ستود و خواستار توجه دهیاران برای بهره وری از منابع آبی برای رونق تولید در روستا شد.
شریف پور با بیان اینکه کردستان جزو 5 استان غنی در منابع آبی است عنوان کرد: علمی نبودن کشاورزی و به روز نبودن امکانات کشاورزی از دلایل پایین بودن بهره وری در حوزه کشاورزی است.

شرایط سخت اعتبارات دولتی
وی با اشاره به شرایط سخت وضع اعتبارات دولتی، عنوان کرد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه به آبادانی روستا داشته است که به عنوان نمونه تا سال 92 تعداد دهیاری های کردستان 731 مورد بود که امروز 1211 دهیاری در استان کردستان فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: سهم اعتبارات دهیاری های استان کردستان 215میلیارد تومان بوده است که این میزان تا سال 92 مبلغ 36 میلیارد تومان بود.
شریف پور به ظرفیت های استان کردستان در زمینه تولید عسل، تولید گوشت قرمز و گردشگری اشاره کرد و خواستار مشارکت دهیاری ها در اجرای طرحهای ماندگار برای رونق تولید در روستاها شد.
وی با اشاره به تعداد دهیاری های سقز گفت: 92 درصد جمعیت روستایی این شهرستان تحت پوشش خدمات دهیاری است.
وی بیان کرد: در سال 98 یک میلیارد و 260 میلیون تومان اعتبار به حساب دهیاری های شهرستان سقز واریز و همچنین 98 میلیون تومان برای روستاهای فاقد دهیاری اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: از محل تبصره 2 ماده 39 قانون بودجه موضوع درآمد حاصل از فروش نفت، اعتباراتی به دهیاری های استان پرداخت می شود و همچنین از محل بند " و" تبصره 6 بودجه نیز اعتبارات پادار خواهد شد.

شاخص توزیع اعتبارات دهیاری اصلاح می شود
وی با بیان اینکه توزیع اعتبارات دهیاری بر اساس شاخص جمعیت است، عنوان کرد: پیشنهاد داده ایم این موضوع اصلاح و شاخص عدم توسعه یافتگی و میزان محرومیت روستاها نیز به آن اضافه شود.
شریف پور با اشاره به لایحه اصلاح قانون دهیاری ها گفت: شرایط عزل دهیار سخت تر و برای افرادی که سابقه دهیاری دارند واگذاری این پست آسانتر می شود.
وی با اشاره به مشکلات حقوقی و اداری سطح روستاها بیان کرد: فردی به عنوان کارشناس حقوقی دهیاری ها در نظر گرفته خواهد شد.
مدیر کل دفتر امور روستایی با اشاره به اینکه بخشی از اعتبارات دهیاری ها از محل مالیات بر ارزش افزود تامین می شود عنوان کرد: به دلیل صنعتی نبودن استان و ضعف پرداخت مالیات، اعتبارات به دهیاری ها از این محل نسبت به سایر استان ها بسیار کمتر است.
وی از ادارات خواست تا دهیاران را بهتر و بیشتر تکریم کنند و تصریح کرد: دهیاری ها کارگزار ادارات نیستند ولی با آنان همکاری می کنند.
در این نشست علی محمدیان، معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری سقز، دهیاران را نیروهای عملیاتی و سربازان صف در روستاها توصیف کرد.

کارهای ماندگای توسط دهیاران انجام شده است
محمدیان خواستار اجرای طرحهای ماندگار در روستا، همکاری ادارات با دهیاری ها، بهره گیری از ظرفیت های مردمی و جذب مشارکت های مردمی برای اجرای طرحهای عمرانی روستایی شد.
بخشدار مرکزی در این نشست گفت:بخش مرکزی سقز با داشتن 72 دهیاری بیشترین دهیاری های بخش های استان کردستان را داراست که کارهای شاخص و ماندگاری از جمله ساخت پل انجام شده است.
سامان عرفانی خواستار تاسیس دهیاری در روستاهای هرمیله، سیاهدر کهنه، کرویان و شیلان با شد.
وی آسفالت معابر 5 روستا را از دیگر کارهای ماندگار دهیاری بخش مرکزی سقز برشمرد.
محسن رجبی، بخشدار سرشیو سقز هم کمبود اعتبارات را از مشکلات اصلی دهیاری ها برای اجرای طرحهای عمرانی برشمرد.
رجبی با بیان اینکه اجرای پروژه های فاضلاب در روستاها، ساخت پل و پارک بازی از اقدام های ماندگار دهیاران بخش سرشیو بوده است، بیان کرد: آبفار نیز به پروژه های اجرای فاضلاب ورود پیدا کند.
در این نشست هم اندیشی نماینده دهیاران این دو بخش هم با ارائه گزارشی از اقدامات شاخص در سطح روستاهای بخش مرکزی و سرشیو پیرامون افزایش اعتبارات دهیاریها، بیمه دهیاران، امنیت شغلی دهیاران بحث و گفتگو کردند.

 

بازدید [ 824 ]