اخبار

رونمایی یادمان و پوستر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز

یادمان و پوستر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز رونمایی شد.
رونمایی یادمان و پوستر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ، فرماندار سقز و رئیس ستاد شهرستانی پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز شامگاه دوشنبه در آئین رونمایی اظهار کرد: جشنواره تئاتر کُردی از برنامه های شاخص فرهنگی و هنری کشور است.
کامیل کریمیان بیان کرد:دبیر جشنواره، قطب الدین صادقی یکی از برندهای معتبر تئاتر ملی و بین المللی است که با پیگیری هایش، جشنواره تئاتر کُردی در تقویم سالیانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارشاد ثبت شد.
وی تصریح کرد:تلاش برای ارتقای سطح تئاتر کُردی وظیفه فرهنگی است که در این راستا، تعامل هنرمندان برای برگزاری مناسب این رویداد ضروری است.
فرماندار سقز بیان کرد: تلاش استاندار کردستان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورا و شهرداری سقز و هنرمندان سقز برای تدارک برگزاری این رویداد بسی جای تقدیر است.
دبیر جشنواره هم اظهار کرد:تئاتر کُردی سقز یکی از 10 جشنواره بزرگ ایران و ازنمادهای فرهنگ کُردی در جهان است.
دکتر قطب الدین صادقی عنوان کرد:تئاتر کُردی سقز، مانند زیویه، افتخار بزرگی است برای شهرستان سقز .
وی تصریح کرد:فرهنگ فرا حزبی و گروهی است وبرای رشد و تعالی آن باید همه تلاش کنند و باید خود پسندی ها را کنار بگذاریم وهمه برای اعتلای فرهنگ وهنر و به ویژه تئاتر کُردی تلاش کنیم.
صادقی اظهار کرد:بسیار خوشحالم که به عنوان دبیر جشنواره در خدمت فرهنگ وهنر سقز هستم.
وی با اشاره به غیر رقابتی برگزار شدن این دوره از جشنواره، یادآور شد:جشنواره های تئاتر در همه دنیا، با هدف گسترش صلح و انسجام اجتماعی برگزار می شود، لذا تئاتر کُردی برای تحقق این اهداف به صورت غیررقابتی برگزار می شود.
دبیر این دوره از جشنواره تئاتر کُردی سقز، عنوان کرد: استان کردستان دارای ظرفیت های فرهنگی عظیم و ثبت جشنواره تئاتر کُردی سقز در تقویم جشنواره های ایران، دستاورد بزرگی است.
در ادامه مسئولان وهنرمندان بر روی پوستر که اثر ناصر درویشیان است، به یادگار نوشته به جا گذاشتند، کریمیان فرماندار سقز نوشت:فرهنگ و هنر اساس توسعه یک جامعه است و تئاتر کُردی برند و نماینده فرهنگ کردستان و سقز است، همه با هم جهت تقویت و توسعه فرهنگی.
عمر فاروقی، تاریخ نویس و فرهیخته سقزی هم نگاشت:تئاتر کُردی همیشه ماندگار باشد
کژال شکوی ، عضو شورای شهر سقز هم نوشت:پویش مردی تنها راه حمایت از تئاتر کُردی
دبیراجرایی جشنواره هم گفت:64 متن نمایش به دبیرخانه جشنواره واصل شد که 52 کارگردان( 38 ایرانی و 14 خارجی) بعد از ارسال فیلم نمایش ها، آثار آنان بازبینی شد.
 اسماعیل پاشایی بیان کرد:4 کار از کشور عراق و 10 کار داخلی از روزهای 7 تا 10 آذرماه به روی صحنه می رود و2 اثر از این 14 اثر به دبیرخانه جشنواره بین الکللی تئاتر فجر معرفی می شودبازدید [ 271 ]