اخبار

دیواره های زیویه با پوشش کاهگلی ضد آب ایمن سازی می شود

استفاده از پوشش کاهگلی ضد آب برای ایمن سازی دیواره های اثر باستانی تپه زیویه در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت.
دیواره های زیویه با پوشش کاهگلی ضد آب ایمن سازی می شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، این مطلب را مسئول پایگاه میراث فرهنگی زیویه اعلام و اظهار کرد: استفاده از این نوع پوشش- که مواد آن در استان فارس تهیه می شود و پیشتر برای آثار تاریخی از آن استفاده شده است- جهت نصب برای لایه حفاظتی زیویه در قسمت های تخریب شده این اثر پیشنهاد شده است که در صورت تامین اعتبار عملیات آن آغاز می شود.
صابر وفایی در دیدار با فرماندار سقز اظهار کرد: بر اثر بارش های شدید اخیر، بخشی از لایه های حفاظتی اثر باستانی زیویه به ویژه راهرو غربی تخریب شد.
صابر وفایی بیان کرد: برای نصب لایه حفاظتی جهت این اثر تاریخی اعتبار زیادی لازم است.
وفایی گفت: کمپ گردشگری زیویه هم با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت که میراث فرهنگی آماده واگذاری این ظرفیت به سرمایه گذاران است.
وفایی خاطر نشان ساخت: این کمپ در قالب اقامت بوم گردی برای ماندگاری مسافر ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری است.
کامیل کریمیان، فرماندار سقز هم در این در دیدار اظهار کرد: مقاوم سازی و ایمن سازی آثار تاریخی به ویژه تپه باستانی زیویه ضروری است.
کریمیان عنوان کرد: فعال کردن محور گردشگری زیویه، کرفتو و تخت سلیمان بسیار مهم و بایستی این مهم عملیاتی شود.
وی تصریح کرد: بستر سازی برای ماندگاری مسافر در مناطق گردشگری شهرستان و محورهای مهم  گردشگری، نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه دارد.
قلعه تاریخی زیویه در 55 کیلومتری جنوب شرق سقز و در شمال روستایی موسوم به همین نام بر بالای تپه ای طبیعی که قسمتی از راس آن سنگی است، قرار گرفته است.
این تپه حدود 40 هکتار وسعت دارد و ارتفاع آن از سطح زمین های مجاور و از جهات مختلف بین 90 تا 110 متر است و موقعیت خاص طبیعی تپه زیویه در یک چشم انداز علت اصلی و اساسی برای بنای چنین قلعه ای را مسجل و مستدل می سازد.
قسمت شمالی تپه دارای شیب تندی است و قسمت جنوبی آن نیز در اغلب بخش ها صخره ای و به صورت صاف است؛ تنها جبهه های غربی و شرقی شیبی ملایم دارند.
با حدود 21 تپه سنگی که در طول کاوش های چند سال اخیر به دست آمده بنظر می رسد ورودی قلعه را در سمت شرق قرار داده اند؛ در دامنه جنوبی و در زیر صخره ها به ارتفاع 50 متری از زمین های اطراف غار نسبتا محدودی وجود دارد که شاید در گذشته سازندگان و معماران قلعه توانسته باشند از درون تاسیات قلعه راهی به آن پیدا کرده اند.
بسیاری از محققان و باستان شناسان در مورد زیویه و آثار آن اظهار نظر نموده اند و بر اساس شواهد و مدارک بدست آمده قدمت این مکان را نیمه دوم قرن هفتم قبل از میلاد دانسته اند و در این که این محل یک قلعه حکومتی بوده است.بازدید [ 126 ]