اخبار

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

دعوتنامه برایتان آمده: کاشت نهال به جای شکستن شاخه

عطاا.. صادقی محیط بان:سالهای زیادی است که در نوروز و چهارشنبه سوری، فرهنگ سرزمین ما جای خود را به ترقه، فشفشه، آتش زدن لاستیک و آلوده کردن محیط زیست داده است.
دعوتنامه برایتان آمده: کاشت نهال به جای شکستن شاخه

 متاسفانه سروصدای شب چهارشنبه سوری، جدای از آلودگی هوا و صوتی، سبب صدمه جدی به پرندگن خواهد شد؛ زیرا در این فصل از سال، پرندگان زیبای شهرمان در حال زادآوری و تخم گذاری هستند و با انفجارهای مهیب و ترقه ها و فشفشه ها باعث صدمه بسیار جدی به آنها می‌شویم و اگر این روند ادامه داشته باشد شاهد کاهش چشمگیر پرندگان در شهر خواهیم بود.
بیایم درحد توانمان خسارت‌های چهارشنبه سوری را کاهش دهیم. ما با هم می توانیم، خسارت های جانی ومالی آلودگی های صوتی این شب را مهار و میزان انتشار آلاینده های هوا را کم کنیم.
 بیایم این رسم دلپذیر و شاد را با آموزه های محیط زیست پیوند بزنیم؛  به جای شکستن تنه و شاخ و برگ درختان، نهالی بکاریم و هزینه خرید ترقه و مواد منفجره و فشفشه را به خرید پرندگان اسیر در قفس اختصاص دهیم و آنها را در طبیعت رها کنیم.
از آتش زدن لاستیک خودرو و لوازم پلاستیکی خودداری کنیم؛ این وسایل ساعت ها می‌سوزند و آسمان شهرمان را تیره و تار می‌کنند. پسماندها و زباله های تولید شده را جمع آوری کنیم تا باری از دوش رفتگران شهرمان برداریم بیاییم به حقوق پرندگان حیوانات و طبیعت احترام بگذاریم.
 امیدوارم امسال چهار شنبه سوری با تمام سالها متفاوت باشد و آموزه های زیست محیطی را سرلوحه کارمان و رفتارمان قرار دهیم.بازدید [ 281 ]