اخبار

حضور هنرمندان سقزی در جشنواره فیلم فجر

درخت گردو با بازی هنرمندان سقزی یکی از ۲۲ فیلم راه یافته به سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است.
حضور هنرمندان سقزی در جشنواره فیلم فجر

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، اسماعیل پاشایی، هنرمند عرصه تئاتر و سینما گفت: درخت گردو، داستان بمباران شیمیایی سردشت است که تلاش های "وه ستا قادر" ، پدر سردشتی که فرزندان و همسرش بر اثر بمباران شیمیایی پر پر می شوند، را روایت می کند.
وه ستا قادر، همان فرد مشهوری است که ایرانیان وی را با نام روح سرگردان ملی می شناساند.
پاشایی گفت: در این فیلم، ماهان و مهیار کریمی دو برادر دوقلوی سقزی در نقش فرزندان وه ستا قادر، بازی تاثیرگذاری دارند و بسیار زیبا از عهده نقش برآمده اند.
اسماعیل پاشایی که همراه حیدر فتحی، غریبه حسن پور و نازیلا امینی در این فیلم بازی می کند به من گفت؛ پیمان معادی از بازیگران مطرح کشور، نقش وه ستا قادر را بازی می کند، پیمان در ۱۰ روز زبان کُردی را یادگرفت.
براساس اعلام نظر کارشناسان که فیلم را به نظاره نشسته اند، پیش بینی می شود به دلیل بازی تاثیرگذار و داستان پردرد وه ستا قادر، بهترین بازیگر مرد جشنواره امسال باشد.
وی ادامه داد:سکانسهایی از فیلم در روستایی در بانه فیلمبرداری شد و شهر سردشت در بوئین بانه بازسازی گردید و در زمانهای فیلمبرداری، روزانه بیش از 200 نفر از اهالی به عنوان هنرور حضور داشتند.
این فیلم ۱۹ بهمن با حضور اصحاب رسانه و هنرمندان در تهران، اکران می شود و در روزهای جشنواره در سینماهای مردمی بیش از 20 اکران خواهد داشت.
در این فیلم مینا ساداتی، مینو شریفی(بازیگر سنندجی) و مهران مدیری به عنوان بازیگران اصلی فیلم، جلو دوربین محمدحسین مهدویان از کارگردانان صاحب نام سینمای ایران و سازنده ایستاده در غبار و ماجرای نیمروز 1 و 2 رفته اند.
مدیری در این فیلم برای اولین بار در یک نقش جدی، دکتر بیمارستان سردشت به ایفای نقش پرداخته است.
گفتنی است، یکی از اقدام‌های نظامی رژیم بعث در جنگ تحمیلی استفاده از سلاح کشتار جمعی به ویژه سلاح شیمیایی بود؛ در یکی از این حمله‌ها نیروی هوایی عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از سلاح شیمیایی در چهار منطقه کردنشین سردشت از توابع آذربایجان غربی، هزاران مصدوم بر جای گذاشت تا از شهری که ۱۲ هزار تن جمعیت داشت طبق آمار رسمی هشت هزار و ۲۵ تن مصدوم و از این تعداد ۱۳۰ تن در همان دقایق نخستین شهید شدند. 
ایرنا در مطلبی با عنوان؛ بمباران شیمیایی سردشت، سند آشکار جنایت مدعیان حقوق بشر، نوشت:در چنین شرایطی که این اتفاق غیرانسانی علیه مردم ایران به وقوع پیوست به مانند همیشه آنهایی که دم از حقوق بشر می‌زدند، نه تنها این حرکت غیرانسانی رژیم بعث را محکوم نکردند بلکه تا جایی که می‌توانستند از کمک به این رژیم فروگذاری نکردند و حتی رسانه‌های آنها هم واکنش چندانی نسبت به این موضوع از خود نشان ندادند.

 

بازدید [ 195 ]