اخبار

جشنواره تئاتر کُردی سقز با معرفی 4 کار از ایران و عراق به فجر ، پایان یافت

پانزدهیمن جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز با معرفی 4 کار از ایران و عراق به جشنواره بین المللی فجر به کار خود پایان داد.
جشنواره تئاتر کُردی سقز با معرفی 4 کار از ایران و عراق به فجر ، پایان یافت

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، کارشناسان این دوره از جشنواره، نمایش های هه ناری، هه موومان باشین و کچه سه تلیه که به ترتیب از سنندج، بانه و مریوان را به بخش داخلی فجر  و  به ر ده رگای جه هه نه م از سلیمانیه عراق را به بخش بین الملل این جشنواره معرفی کردند.
در آیین اختتامیه این رویداد فرهنگی وهنری، فرماندار ویژه شهرستان سقز گفت: جشنواره تئاتر کُردی سقز به برندی ملی و جهانی تبدیل شده است.
کامل کریمیان، حضور منسجم اصحاب رسانه، حضور دکتر قطب الدین صادقی به عنوان دبیر جشنواره و غیر رقابتی شدن را از حُسن های این دوره از جشنواره برشمرد.
کریمیان با تقدیر از زحمات هنرمندان در ادوار گذشته برای تداوم این جشنواره، ایجاد تشکل و انجمن هنرمندان سقز را ضروری برشمرد.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به ثبت جشنواره تئاتر کُردی در تقویم جشنواره های کُردی به عنوان آرزوی دیرینه هنرمندان یکی دیگر از مطالبات مردم شهرستان سقز را سالن مناسب برای برگزاری برنامه های فرهنگی عنوان و اظهار امیدواری کرد این امر محقق شود
دبیر این دوره از جشنواره هم عملکرد اصحاب رسانه در معرفی پانزدهمین دوره جشنواره را قابل تحسین توصیف و اظهار کرد: مسیر جشنواره به سمت فضایی آکادمیک حرکت کرد.
قطب الدین صادقی با بیان اینکه این فستیوال جزو 10 جشنواره برتر ایران بوده و در تقویم رسمی وزارت ارشاد ثبت شد، گفت: آثار ارسالی و اجرا شده در این جشنواره در سطح مناسب تری نسبت به سال های گذشته قرار داشتند.
صادقی اضافه کرد: غیر رقابتی کردن و اهتمام به مقوله آموزش و تولید متون از جمله نقاط قوت این جشنواره بود.
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ایران هم با بیان اینکه، جشنواره تئاتر کُردی، گامی است در پی پایش و پاسداشت غنی و ارجمند زبان و فرهنگ کُردی، این رودیداد را اتفاقی بزرگ جهت حفظ اصالتها و فرهنگ اصیل کُردی توصیف کرد.
شهرام کرمی  افزود: پانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز همانند معتبرترین جشنواره های دنیا برمبنای مخاطب محوری اجرا شد.
جلال قلعه شاخانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان کُردستان هم با اعلام اینکه پازل جشنواره های کُردی تکمیل می شود، گفت: سه جشنواره کُردی دیگر در راه است ، جشنواره های فیلم، رسانه ها و موسیقی کوردی تا پایان سال برگزار می شود.
افشین عزیزی رئیس شورای اسلامی شهر سقز هم در سخنانی، تاکید کرد:شورا و شهرداری، همواره حامی فرهنگ و هنر و هنرمندان خواهد بود.
اجرای موسیقی و هه لپه رکه کُردی توسط هنرمندان سقزی، اهدای تابلوی سینه بند زیویه به عنوان نماد قدمت و تمدن سقز از سوی شورای شهر و شهردار به دکتر صادقی، تجلیل از هنرمندان پیشکسوت عرصه تئاتر مناف ایران پناه  از مهاباد، عمر فاروقی از سقز  و هواس پلوک از کرمانشاه ازدیگر برنامه های مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر کوردی سقز بود.

بازدید [ 298 ]