اخبار

جشنواره تئاتر کُردی باید تجلی گاه آشتی و روح و فرهنگ کُردی باشد

دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی گفت: این رویداد فرهنگی هنری باید تجلی گاه صلح و آشتی و روح و فرهنگ کُردی باشد.
جشنواره تئاتر کُردی باید تجلی گاه آشتی و روح و فرهنگ کُردی باشد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز،  دکتر قطب الدین صادقی در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان سقز اظهار کرد: باید تلاش شود برگزاری این جشنواره، در راستای ارتقای سطح فرهنگ و هنر کُردی باشد.
صادقی عنوان کرد: توجه به ادبیات و زبان کُردی به عنوان پشتوانه ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالت ها و ارزش های فرهنگی مناطق کُردنشین امری ضروری است.
این کارگردان عرصه تئاتر و سینما گفت: خلق فضا در نمایش به وسیله عواملی از جمله؛ نور، لباس و دکور ایجاد می شود و این موارد باید از فرهنگ کُردی برگرفته شده باشد.
وی در خصوص ویژگی های آثار ارسالی هم گفت: آثار باید تالیفی و تولیدی باشد و دبیرخانه متن های ترجمه را نخواهد پذیرفت.
صادقی بیان کرد: هنر باید بتواند تحولات، فرهنگ، بحران ها، چالش ها، ظرفیت ها، سبک زندگی، اندیشه ها و ارزش ها مردم را به تصویر بکشد و هنرمندان عرصه تئاتر کُردی نیز باید دنبال تحقق این رسالت باشند.
وی تقویت گفتمان صلح و آشتی، توجه به راهبردها و تکنیک های نو و مدرن و رویکرد آموزشی را از ویژگی های این رودیداد برشمرد.
این کارگردان درخصوص دلایل غیررقابتی شدن این جشنواره هم یادآور شد: در حال حاضر بیشتر رودیدادهای هنری مهم جهان به شکل غیررقابتی برگزار می شوند.
وی یکی از برنامه های این دوره از جشنواره را تقویت بعد آموزشی، تحلیلی و نقد آثار به شیوه علمی و تخصصی بیان کرد و گفت: کارشناسان بعد از دیدن نمایش های جشنواره نقاط قوت و ایرادهای را برای تقویت کار به کاگردان اطلاع می دهند.
دبیر پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی با بیان اینکه 20 کار در این جشنواره به روی صحنه می روند عنوان کرد: تعداد  12 کار داخلی و 8 کار از دیگر مناطق کُردنشین جهان حضور پیدا خواهند کرد و پس از ارزیابی های کلی، 2 اثر برای حضور به جشنواره فجر معرفی می شوند.
این کارگران تلاش برای ثبت جشنواره تئاتر کُردی در تقویم سالیانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، جلب حمایت بیشتر مسئولان و مشارکت هنرمندان را از دیگر برنامه های این دوره برشمرد.

 

بازدید [ 326 ]