اخبار

ثبت رکورد شنای باستانی در ایران توسط ورزشکار سقزی و برگزاری همایش ورزش باستانی

ثبت رکورد شنای باستانی در ایران و برگزاری همایش ورزش باستانی به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی، زورخانه ای در سقز و پایان مسابقات فوتسال جام رمضان در شهرستان سروآباد عناوین خبرهای ورزشی استان است.
ثبت رکورد شنای باستانی در ایران توسط ورزشکار سقزی و برگزاری همایش ورزش باستانی

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز ، سلیمان ملکی ورزشکار سقزی شامگاه جمعه در سالن ورزشی 2 هزار نفره شهید آبدرم این شهر به مدت 4 ساعت و 30دقیقه با هفت هزار حرکت شنای باستانی موفق به جابجا کردن رکورد شنای باستانی در ایران شد.
وی در سال 1392 هم توانست با یک هزار و 700 حرکت و در سال 1394 هم با 2 هزار و 500 حرکت رکوردار شنای باستانی ایران را کسب کند.
در زمان اجرای این حرکت ورزشی که دبیر هیات ورزش های همگانی استان کردستان، نماینده فدراسیون ورزش های همگانی، جمعی از پیشکسوتان و باستانی کاران، معاونان فرماندار سقز و علاقه مندان به این ورزش هم حضور داشتند، با اهدای لوح تقدیر و جوایز نفیس از این ورزشکار تقدیر شد.
  **برگزاری همایش بزرگ ورزش باستانی به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای
همایش ورزش باستانی به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای در سالن ورزشی شهید آبدرم سقز با حضور ورزشکارانی از شهرهای تبریز، باسمنج، بیجار، قروه، بناب، میاندوآب، بوکان، مراغه، هرسین، سنندج و سقز برگزار شد.
سرپرست اداره ورزش و جوانان سقز در آئین آغازین این همایش، گفت: فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران زمین دارد و این امر با روحیات ایرانیان گره خورده است.
فرزاد خاکی افزود: فرهنگ باستانی از دیرباز پیام آور گذشت و ایثار بوده و اخلاق پهلوانی از هزاران سال پیش در جامعه رواج داشته و بر دارا بودن جمیع صفات و خصال نیکو در یک پهلوان تاکید مستمر داشته است.
  به گفته وی ترویج و توسعه فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای، باعث رعایت عدالت و فروتنی در جامعه خواهد شد.
در این همایش پیشکسوتان و ورزشکاران همراه با آهنگ و ضرب مرشدها، بعد از رژه به انجام حرکات ورزشی از جمله نرمش، میل گرفتن، سنگ گرفتن، چرخ زدن و کباده پرداختند.
در پایان این همایش از سرپرست تیم های مهمان  با حضور معاونان فرماندار سقز تقدیر شد.
شهرستان سقز دارای 14 هزار ورزشکار سازماندهی شده است که 200 نفر از آنها در زمینه ورزش باستانی و وزورخانه ای در سالن آزادگان این شهر فعالیت می کنند.


بازدید [ 84 ]
برچسب ها