اخبار

توصیه هایی برای پیشگیری از سوختگی

عظیمه اسماعیلی* یادداشت:این مطلب به مناسبت اول دی ماه روز پیشگیری از سوختگی تدوین و بر اساس مطالب گردآوری شده، توصیه هایی برای پیشگیری از سوختگی ارائه شده است.
توصیه هایی برای پیشگیری از سوختگی

شایع ترین علت سوختگی، آتش سوزی است و سالمندان بیشتر از دیگران در معرض سوختگی قرار دارند. تجارب و بررسی ها نشان داده است که بچه های نوپا و بچه های سنین مدرسه که با کبریت بازی می کنند از افرادی هستند که بیشتر در معرض سوختگی قرار دارند ویکی از عوامل مرگ و میر کودکان ۹ تا ۶ سال نیز، بازی با وسایل گرمازاست که سوختگی با آب جوش علت شایع مرگ و میر در بچه های زیر دو سال است.   
بر اساس بررسی ها، بیشتر سوختگی ها در محل کار حادث می شوند و از نظر مدت زمان بستری در بیمارستان، سوختگی بیشترین طول مدت بستری شدن در بیمارستان را دارد. 

الف ) اقدامات پیشگیرانه از سوختگی کودکان:   
از محکم بودن دستگیره های ظروف آشپزخانه نظیر قابلمه مطمئن شوید و دستگیره های ظروف حاوی مایع داغ روی اجاق مانند تابه و قابلمه را به طرف خودتان قرار ندهید. 
مایعات داغ را در لبه بلندی ها یا روی میزهای پوشیده یا رومیزی بلند و آویزان قرار ندهید. 
در صورت استفاده از زودپز به استاندارد بودن آن دقت کنید، در غیر این صورت ممکن است بخار آن خارج نشده و منفجر شود. 
در هنگام سرخ کردن غذا، مراقب ظروف روغن و کره داغ و هنگام پخت و پز، مراقب سرریز شدن آب و شیر و موادغذایی باشید.
 به کودکان در مورد خطرهای بازی با کبریت و سایر مواد قابل اشتغال آموزش دهید. 
هرگز کودکان را هنگام پخت و پز با گاز روشن در آشپزخانه تنها نگذارید. به کودکان اجازه آشپزی ندهید. 
هرچیز قابل آتش گرفتن مثل اسفنج و دستمال های کاغذی را دور از گاز قرار دهید. 
همه وسایل قابل حمل گرما زا را دور از دسترس فرزند و کودکان قرار دهید. به کودکان اجازه ندهید تا زمانی که بزرگ نشده اند از مایکرویو استفاده کنند. طریقه صحیح استفاده از مایکرویو را بیاموزید و به کودکان تان آموزش دهید. 
اگر از سماور استفاده می کنید سماور را بر روی کابینت بلند و انتهای چسپیده به دیوار قرار دهید و یا اگر بر روی زمین است دقت کنید که فرش زیر چهارپایه یا میز سماور، محکم و چسپیده به کف اتاق باشد.
 هنگام پذیرایی، کنترل کردن کودکان و دور از دسترس قرار دادن چای یک ضرورت است. 
از کپسول گاز پیک نیک در فضای باز استفاده شود و تا حد امکان در آشپزخانه و فضای بسته استفاده نشود. 
هنگامی که در دست نوشیدنی داغ دارید، هرگز کودک خود را روی دست دیگر نگه ندارید. 
از روی سر کودک و بچه ها به دیگران نوشیدنی تعارف نکنید. 
هنگام شیردادن به نوزاد و کودک ، خودتان هم نوشیدنی داغ نخورید. 
برای کلیه کارگرانی که هنگام کار پاها و یا دست هایشان در معرض خطر برخورد با اجسام داغ قرار دارند، باید کفش، پوتین و دستکش ایمنی استاندارد متناسب با نوع کار و خطرهای مربوطه تهیه گردد.   

ب) اقدامات لازم در صورت بروز سوختگی :   
سوختگی های خفیف سطحی اغلب ناشی از حوادث خانگی (مثل دست زدن به اتوی داغ یا ریزش آب جوش روی پوست) را می توان با ارائه کمک های اولیه به صورتی موفقیت آمیز درمان کرد؛ این سوختگی ها به طور طبیعی بهبود خواهد یافت. با این حال، اگر در مورد شدت آسیب نگران هستید، به یک پزشک مراجعه کنید. تاولها ممکن است مدتی پس از سوختگی تشکیل شوند. هرگز نباید تاولی را بترکانید چون با این کار، عفونت را وارد زخم می کنید در صورت وقوع سوختگی روی قسمتی از بدن که پوشش لباس دارد، فوراً لباس های فرد را پاره کرده و از بدن خارج کنید، ولی اگر لباس به تن چسپیده آن را از پوست نکنید. در صورت وقوع سوختگی فوراً به مدت ۱۰ دقیقه محل سوخته را زیر آب سرد بگیرید تا حرارت آن کاهش یابد. در صورتی که آب در دسترس نباشد، می توان از هر مایع سرد و بی ضرر (مثل شیر یا نوشیدنی های کنسرو شده) استفاده کرد. قبل از این که محل سوختگی ورم کند، اشیایی مانند النگو، انگشتر و گردنبند را خارج کنید. برای جلوگیری از عفونت، محل سوختگی را با تکه پارچه تمیز و نازک، یا گاز استریل بپوشانید. بدون نظر پزشک، هیچ نوع پماد، روغن یا ماده مالیدنی دیگر را روی محل سوختگی استفاده نکنید.

*کارشناس مسئول آموزش وارتقاء سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان سقز 

بازدید [ 223 ]
برچسب ها