اخبار

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر شرکت دخانیات ایران

تشکیل شرکت تعاونی توتون کاران در کردستان ضروری است

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر شرکت دخانیات ایران بر ضرورت تشکیل شرکت های تعاونی برای افزایش تولید توتون مرغوب در کردستان تاکید کرد.
تشکیل شرکت تعاونی توتون کاران در کردستان ضروری است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، علی اصغر رمزی در بازدید از کارخانه خصوصی تولید سیگارت سقز افزود: تشکیل شرکت تعاونی باعث رغبت بیشتر کشاورزان به تولید توتون می شود.
در این بازدید که معاونان سیاسی و برنامه ریزی فرماندار سقز هم حضور داشتند وی با بیان اینکه در استان کردستان حدود یک هزار و 500 تا یک هزار و 700 تُن توتون مرغوب تولید می شود، اضافه کرد می توان باسرمایه گذاری دقیق و کشت با برنامه این ظرفیت را به 2 هزار و 200 تُن افزایش داد.

معاونت صنعتی و سرپرست  کارخانه دخانیات سقز هم گفت: توتون کردستان بالاترین کیفت را در ایران دارد و این استان با تولید توتونی به نام رقم  " بارلی" از لحاظ میزان تولید کشت توتون مقام دوم را ایران به خود اختصاص داده است.
فرشاد فغفوری، عنوان کرد: سالن دخانیات سقز ظرفیت راه اندازی 4 خط تولید سیگارت را دارد که به دلیل نبود امکانات و دستگاه های تولید، غیر فعال است.
وی اظهار کرد: در سقز و مریوان به عنوان قطب اصلی کشت این محصول در کردستان سالانه در 594  هکتار زمین، توتون کشت می‌شود و 874 کشاورز  در حوزه کاشت این محصول فعالیت می‌کنند.
فغفوری با بیان اینکه نقش شرکت های تعاونی در افزایش تولید بسیار حائز اهمیت استیادآور شد در استان کردستان تعاونی توتون کاران تشکیل نشده است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان سقز هم بیان کرد: کارخانه بخش خصوصی تولید سیگارت این شهرستان با سرمایه گذاری 50 میلیون یورویی توسط سرمایه گذار اهل کشور ترکیه در حال اتمام است.
لطیفه نوروزی تشریح کرد: این کارخانه دارای پنج خط تولید است که هم اکنون سه خط تولید آن با قابلیت تولید 35 برند راه اندازی شده است که در صورت بهره برداری از این مجموعه صنعتی، 30 درصد تولید آن توزیع داخلی و 70 درصد آن به کشورهای همجوار صادر می شود.
وی عنوان کرد: این کارخانه در زمینی به مساحت 21 هزار مترمربع با زیربنای 12 هزار مترمربع سوله های تولید در شهرک صنعتی در 5 کیلومتری سقز واقع شده است.

بازدید [ 812 ]