اخبار

تاکید معاون سیاسی فرماندار سقز بر ضرورت تغییر و نگرش مسئولان به توسعه

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار سقز در نشست تخصصی چالش ها و راهکارهای توسعه شهرستان سقز اظهار داشت:بایستی دیگاه مسئولان یک دیدگاه توسعه نگر همراه با قدرت ریسک باشد.
تاکید معاون سیاسی فرماندار سقز بر ضرورت تغییر و نگرش مسئولان به توسعه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز اسماعیل رستم پور روز چهارشنبه در این نشست در دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد:عدم باور به گفتمان توسعه و عدم آشنایی مسئولان با مفهوم توسعه مانعی بزرگ بر سر راه توسعه شهرستان سقز است.
وی عدم همراهی بانک ها، وجود قوانین دست و پاگیر در بحث توسعه اقتصادی و نبود متخصصان امر توسعه در سقز را از دیگر موانع توسعه این شهرستان برشمرد.
رستم پور، وجود 4 دانشگاه، تشکل های مردمی در حوزه های مختلف، وجود معادن غنی، سرمایه گذاری خارجی های در این شهرستان، نقاط گردشگری جاده سرشیو، جاده سقز-بانه، روستاهای گردشگری مولان آباد، پارسانیان، تُرجان و قلعه زیویه، سد های شهید کاظمی و چراغ ویس و زمین های مرغوب کشاورزی را از ظرفیت های شهرستان برای توسعه برشمرد و گفت: دورنمای شهرستان سقز با فرودگاه و بیمارستان در دست اتمام روشن که با ساخت این دو ظرفیت، سقز به عنوان مرکز توریسم درمانی منطقه شناخته و میل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری هم بیشتر خواهد شد.
وی تشریح کرد:توسعه پایدار به معنی توسعه و پیشرفت نسل حاضر با حفظ منابع برای توسعه نسل آینده است که بایستی منجر به کاهش فقر، بیکاری و نابرابری شود.
معاون سیاسی فرماندار سقز ادامه داد: توسعه به معنای بازسازی جامعه بر اساس اندیشه ها و بصیرت های تازه  و نو است.
وی با بیان اینکه امروزه تلقی از مفهوم توسعه،  فرایندی همه جانبه است که شامل همه ابعاد توسعه می شود، گفت:توسعه علاوه بر بهبود میزان تولید و درآمد، بایستی دگرگونی اساسی در ساختار نهادی، اجتماعی و اداری و دیدگاه های عمومی مردم را به همراه داشته باشد و حتی عادت و عقاید و رسوم مردم را نیز در برمی گیرد.
دکتر "هادی ویسی" عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز در سخنانی، مهمترین چالش فعلی شهرستان سقز را چالش معیشتی برشمرد و ادامه داد: تمرکز اصلی مسئولان باید مبارزه با بیکاری و روی آوردن به کارآفرینی باشد.
وی برای شهرستان سقز پیشنهاد داد تا در حوزه کشاورزی، نوآوری و کارآفرینی رصد شود، آجیل و خشکبار تولید شود، پرورش کبک، زالو، بلدرچین رواج یابد.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: بایستی در قالب بوم گردی از ظرفیت های زیویه استفاده شود، دولت زیرساخت‌ها را برای کسب و کار و نوآوری فراهم کند، به مهارت بازاریابی و فروش توجه شود.
همایش چالش و راهکارهای توسعه شهرستان سقز اردیبهشت سال 99 برگزار می شود.

 

بازدید [ 176 ]