اخبار

تاکید فرماندار سقز بر ضرورت نگاه تخصصی و علمی به مسائل

معاون استاندار و فرماندار ویژه سقز، انتخاب این دیار را به عنوان اولین مقصد سفر شهرستانی توسط نماینده ولی فقیه را مبارک و باعث خیر و برکت برشمرد.
تاکید فرماندار سقز بر ضرورت نگاه تخصصی و علمی به مسائل

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سقز، کامیل کریمیان، در سومین جلسه شورای اداری با اشاره به دیدگاه حجت الاسلام پور ذهبی، نماینده ولی فقیه در کردستان، نگاه تخصصی و علمی وی را ستود.
کریمیان با بیان اینکه امروز در جهان، شاهد برنامه هایی چون صلح ابراهیم، معامله قرن، بنیادگرایی اسلامی، حضور داعش و تکفیری ها، ایران هراسی و اسلامی هراسی هستیم ادامه داد: حفظ وحدت اسلامی در این بُرهه بسیار ضروری است. رئیس شورای اداری، همچنین، برگزاری همایش اهل بیت ( ع) از دیدگاه پیروان امام شافعی(رض) در سقز را امری میمون و باعث تقریب مذاهب برشمرد.

کریمیان در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه بال اصلی اقتصاد شهرستان سقز مرز و بال اصلی دیگر آن کشاورزی، دامپروری و خدمات است اظهار داشت: سقز ۳۲ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که مرز، فرصت مناسبی برای معیشت مرزنشینان و توسعه اقتصادی سقز و بازگشایی مرز از مطالبات مردم است.
وی با بیان اینکه، کشاورزی سقز به عنوان یکی از بالهای اقتصاد شهرستان، با نگاه علمی، تخصصی و کارشناسی، توسعه پیدا می کند، بهره گیری از زمین هایی شیب دار برای باغداری، استفاده از مجوز تخصیص آب سدچراغ ویس برای آبیاری 5 هزار هکتار از زمین های پایین دست سد را از برنامه های برای توسعه کشاورزی برشمرد.
وی عنوان کرد: در بخش صنعتی هم 105 واحد صنعتی وجود دارد که 50 واحد آن در شهرک صنعتی قهرآباد قرار دارد که از این تعداد 12 مورد آن نیمه فعال که به تازگی 6 مورد از آنها به چرخه تولید برگشته اند.
وی با اشاره به اینکه آینده سقز امیدوارکننده است ادامه داد: در دست اتمام بودن فرودگاه و بیمارستان شفا طرحهای امیدبخش هستند.

سرمایه گذاری در حوزه علوم مختلف باعث پیشرفت شهرها می شود
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به اهمیت علم اظهار داشت: اگر به دنبال آبادانی و توسعه کشور هستیم باید دانشگاه ها را آباد و به عالمان دینی توجه کنیم زیرا توجه به علم وسرمایه گذاری در حوزه علوم مختلف باعث پیشرفت شهرها می شود. 
حجت الاسلام والمسلمین عبدالرضا پور ذهبی تصریح کرد: امروز تحول در جامعه حاصل نمی گردد مگر اینکه مسئولان و مردم از نظر عملی، سطح بالایی داشته باشند.
وی عنوان کرد: تبدیل شهرستان ها به قطب علمی بایستی به ویژه رصد و دنبال شود و در این راستا، توجه مدیران به توسعه کمی و کیفی دانشگاهها بسیار با اهمیت است.
وی با بیان اینکه بومی گزینی در بحث استخدام ها به ویژه حوزه هیات علمی خوب و مناسب است تصریح کرد: بومی گزینی صِرف مانع گردش نخبگان علمی است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه به بیمارستان تازه تاسیس سقز اشاره کرد و افزود: سقز دارای بیمارستان تازه تاسیس با ظرفیت خوب و کافی است، لذا با استفاده از نیروهای کارآمد و متخصص، سطح آن را بالا ببرید.
وی اظهار امیدواری کرد که در سفر آینده به سقز شاهد بازگشایی بازارچه سیف، اتمام پروژه های مهم چون فرودگاه و بهره برداری از بیمارستان شفا باشیم.

بانک های کردستان مانع توسعه سرمایه گذاری هستند
در این جلسه فعال اقتصادی و کارآفرین شهرستان هم خواستار تعدیل و تقسیط مالیات واحدهای تولیدی، بازگشایی مرز سیف، همکاری بانک ها در راستای ارائه واهم ها برای نقدینگی شد.
جمال توپچی با اشاره به پایین بودن شاخص های اقتصادی کردستان عنوان کرد: نداشتن زیرساخت های مناسب در حوزه سرمایه گذاری از جمله صنعتی نبودن استان، کمبود زمین در شهرک های صنعتی برای واگذاری به سرمایه گذاران از جمله مشکلات این حوزه است.
وی با اشاره به همکاری خوب بانک های استانهای آذربایجان غربی، همدان و زنجان با سرمایه گذاران، بزرگترین آفت جهت تولید و اشتغال در استان را همکاری نکردن تعدادی از بانک ها در کردستان در بخش اعطای تسهیلات برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برشمرد. 
این عضو شورای اداری و فعال اقتصادی همچنین، افزایش نرخ سود بانکی و عدم توانایی بازپرداخت آن توسط سرمایه گذاران که گاهی منجر به مصادره وسایل واحدهای تولید می شود را از دغدغه های دیگر سرمایه گذران برشمرد.
توپچی در بخشی دیگر از سخنان خود، خواستار انتخاب مدیران ریسک پذیر، توانمند و متخصص برای مجموعه دستگاه های اجرایی در مدیریت استان شد. 

ضرورت توجه به ساختارفرمانداری ویژه سقز از سوی مدیریت استان
حامد اسعدی، فعال سیاسی و اجتماعی هم با اشاره به وجود فرمانداری ویژه در شهرستان سقز خواستار توجه به ساختار اداری و ارتقای این ساختار شد.
اسعدی تصریح کرد: تسریع در اتمام طرحهای ملی چون فرودگاه و حوزه راه و فعال شدن واحدهای تعطیل شده در شهرک صنعتی برای رونق اشتغال از مطالبات مردم است.
وی با عنوان اینکه جناح گرایی برای اداره کشور، آسیبی جدی است، تصریح کرد: در بحث واگذاری مدیریت ها بایستی به توانمندی و تخصص افراد توجه شود نه جناح افراد. 
اسعدی همچنین توجه به نیروهای ارزشی و انقلابی و نصب تندیس شهید حاج سلیمانی را در میدان آزادی سقز یکی از درخواست های ایثارگران شهرستان سقز برشمرد.
رئیس دانشگاه آزاد سقز و نماینده بخش دانشگاهیان هم با بیان اینکه مهارت، حلقه مفقوده دانشگاه هاست، خواستار اختصاص اعتبار برای مهارت و اشتغال زایی، ایجاد کارگاه ها  و حمایت سرمایه گذاران از ایده برای تبدیل دانش به مهارت شد.
محمد وارعی همچنین حمایت استان برای راه اندازی رشته های پزشکی و پیرا پزشکی، در دانشگاه های شهرستان را با توجه به وجود سه بیمارستان در سقز و ارتقای سطح علمی کادر پرستاری و درمان ، ضروری برشمرد. 

بازدید [ 102 ]