اخبار

تاکید فرماندار سقز بر رعایت مسایل زیست محیطی در معدن طلای قُلقُه

فرماندار سقز بر رعایت مسایل زیست محیطی توسط سرمایه گذاران معدن طلای" قُلقُه" تاکید کرد.
تاکید فرماندار سقز بر رعایت مسایل زیست محیطی در معدن طلای قُلقُه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری،  علی اکبر ورمقانی در نشست ارزیابی زیست محیطی طرح معدن و کارخانه فرآوری معادن طلای سقز در فرمانداری افزود: باید در زمان استخراج و آغاز به کار برداشت از معدن، تمام مسایل زیست محیطی رعایت شود.
وی اضافه کرد: برداشت از معدن در شهرستان و راه اندازی کارخانه فرآوری نقش مهمی در اشتغال زایی دارد و از همه ظرفیت ها، جهت کمک به سرمایه گذار استفاده می شود.
مدیر عامل شرکت توسعه معادن طلای کردستان هم گفت: معدن طلای " قُلقُه" سقز، معدنی استثنایی است که کمترین خطرات برای مسایل زیستی محیطی دارد.
  محمود قادر مرزی اظهار کرد: در معدن طلای " قلقه" سقز به ازای هر تُن ماده معدنی،  نیم کیلو سیانور تولید می شود در حالی که این میزان، بسیار کمتر از میانگین کشوری(یک و نیم کلیو) است.
وی اضافه کرد:قبل از آغاز عملیات برداشت از این معدن مشکلات زیستی رفع خواهد شد و جای نگرانی باقی نخواهد ماند.
او با بیان اینکه معدن طلا در روستاهای "کرویان" و "قبغلوجه" سقز هم وجود دارد، اعلام کرد: هم اکنون گواهی کشف 10 میلیون تُن معدن قلقله صادر شده است و در حال حاضر عملیات اجرایی سایر معادن شروع نمی شود.
همچنین با حضور معاون برنامه ریزی فرمانداری، مدیرکل بازرسی استان و کارشناسان استانداری، محیط زیست و صنعت و معدن کردستان از محل معدن قلقه بازدید شد.
معدن طلای قلقه سقز در 43 کیلومتری سقز در مسیر بانه  ودر نزدیک روستای خالی از سکنه به همین نام قرار گرفته و با روستاهای "پیر عمران" و "حمزه قرنیان" هم مرز است.


بازدید [ 73 ]
برچسب ها